Rozkręć swój biznes online z planem GetResponse Free

ZACZNIJ JUŻ DZIŚ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Dzień św. Patryka w Content Marketingu
autor: Michał Leszczyński ostatnia aktualizacja 0

Dzień św. Patryka w Content Marketingu

Choć content marketing nie jest żadnym nowym odkryciem, grono fanów i zwolenników tego sposobu pozyskiwania klientów rośnie z dnia na dzień, jakby powstał zaledwie w ubiegłym tygodniu.

Czym jest ten cały content marketing? Czy ma sens i zastosowanie w Twojej firmie? Co łączy go z… Dniem św. Patryka?

Content Marketing

Rosnąca popularność tego terminu może być nieco zwodnicza. Nie mniej wbrew pozorom, content marketing nie jest niczym nowym. Powstają jednak coraz to nowsze sposoby prezentowania treści (np. blogi,  ebooki, case study, raporty) oraz bardziej innowacyjne metody ich dystrybucji (RSS, kanały social media, email marketing).

Esencją content marketingu pozostaje jednak samo publikowanie treści w celu wypromowania pewnej idei. Poprzez te działania firmy mogą pomóc klientom rozwiązać ich problemy, zainspirować do działania i w efekcie zainteresować swoją ofertą.

Ideą może być książka, biznes, fundacja lub, jak w przypadku św. Patryka, religia.

Trzeba pamiętać o tym, że content marketing nie jest zarezerwowany tylko dla internetu. Tradycyjne środki promowania treści, takie jak książki czy opowieści przekazywane ustnie, były przecież wykorzystywane przez wieki w tym samym jednym wspólnym celu – promowaniu idei.

Dzięki właśnie takim opowieściom św. Patryk osiągnął tak wiele i jest pamiętany po dzień dzisiejszy. Czy może on być jednak uznany za jednego z prekursowów content marketingu? Sprawdźmy…

Autorytet

Św. Patryk studiował po to, by stać się ekspertem w swojej dziedzinie. Pracował jako duchowny w Wielkiej Brytanii, potem jako misjonarz w Irlandii, aż w końcu został biskupem w Armagh.

W dzisiejszych czasach zdecydowanie łatwiej jest uzyskać niezbędną wiedzę, aby stać się ekspertem. Z kolei uzyskanie miana autorytetu stało się nieco trudniejsze. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jego budowania jest właśnie regularne publikowanie wysokiej jakości treści w wybranej przez siebie tematyce.

Wyniki badań zdają się to potwierdzać – 75% małych firm działających w sektorze B2B produkuje obecnie więcej treści niż miało to miejsce w ubiegłym roku.

Łatwość zrozumienia

Św. Patryk uczył skomplikowanych teorii religijnych, ale starał się używać prostych analogii, które mogły być zrozumiane i zapamiętane przez jego mniej wykształconą publiczność. Najbardziej znane z porównań, które stosował to trójlistna koniczyna Shamrock odzwierciedlająca Trójcę Świętą, obecnie symbol Irlandii.

Niektórzy marketerzy starają się za wszelką cenę utrudnić zrozumienie proste mechanizmów i sprawić, że wydają się zawiłe i skomplikowane. Lepiej postarać się budować reputację i autorytet jako osoba, która potrafi nawet najbardziej skomplikowane kwestie przedstawić w zrozumiały sposób.

Zupełnie jak za czasów szkolnych. Jeśli nie jesteś w stanie wytłumaczyć czegoś w kilku zdaniach, oznacza to, że nie rozumiesz tego dostatecznie. Postaraj się zatem odnaleźć swoją własną analogię – jak trójlistna koniczyna Shamrock.

Koniczyna Shamrock

Zachęcanie do dzielenia się

Prostota przekazywanych przez św. Patryka idei opłaciła mu się w dłuższej perspektywie. Dzięki temu, że każdy mógł zrozumieć jego analogie i promowane treści, ludzie z łatwością mogli dzielić się nowo nabytymi informacjami z rodziną i znajomymi pomagając św. Patrykowi w krzewieniu religii.

Zupełnie jak patron Irlandii, musisz odnaleźć coś znaczącego i łatwego do zapamiętania – obrazy czy wiadomości, którymi ludzie będą chcieli się ze sobą dzielić i odbarowywać. Wówczas musisz jeszcze tylko sprawić, że przekazywane przez Ciebie treści są łatwe do przekazywania dalej np. za pomocą kanałów społecznościowych czy email marketingu.

Małe firmy działające w sektorze B2B używają średnio 13 różnych taktyk content marketingowych.

 

Konwersja

Św. Patryk był zapewne niesamowitym mówcą, który był w stanie porwać tłumy i przekonać słuchaczy do naśladowania jego zachowań. Nie działał on jednak dla samej rozrywki, a jego głównym celem było przyciąganie ludzi do nowej wiary.

Bez strategii konwersji Twoi odbiorcy mogą się dobrze bawić i nauczyć nowych rzeczy, ale potem odejdą – nawet się nie odwracając.

Twoim celem, jako marketera, powinna być zatem konwersja. Nie musi to wcale oznaczać sprzedaży, choć oczywiście może. Twoja strategia konwersji może wymagać np. zapisu do newslettera, kliknięcia w link czy wypełnienia ankiety. Zależeć to będzie od tego, co według Ciebie jest istotne w danym miejscu i czasie.

 

Zabawa

Prawdą jest, że nikt nie zmuszał ludzi, aby pojawiali się na kazaniach św. Patryka. Aby dotrzeć do nich, musiał ich odpowiednio zachęcić, aby sami chcieli się tam pojawić. Dlatego uważamy, że św. Patryk musiał być dobrym mówcą, a może nawet showmanem. Może nawet wyciągał koniczynę z rękawa na swoich kazaniach?

Rozrywka też jest ważna

Św. Patryk poruszał bardzo poważne tematy, jak zapewne planujesz i Ty. Nie oznacza to jednak, że Twoi odbiorcy chcą brać udział w nudnych wykładach. Aby być skutecznym content marketerem musisz nie tylko uczyć, ale również i zabawiać!

 

Strategia

Wieki później możemy jedynie domyślać się jaką strategię działań miał św. Patryk. Jedno jest jednak pewne: spędził swoje całe życie promując wiarę w Irlandii w księgach i podczas licznych kazań.

Content marketing to strategia na długi czas. Nie możesz przeskakiwać pomiędzy działaniami bezwiednie, gdyż może to zdezorientować Twoich odbiorców. Wówczas przestaną Ciebie słuchać, czytać to, co piszesz i przede wszystkim nie będą dzielić Twojej wizji.

Najbezpieczniejszym podejściem będzie zapisanie strategii punkt po punkcie i trzymanie się jej.

Badania wskazują, iż aż 48% małych firm w B2B ma zapisaną strategię marketingową, której się trzymają.

Budowanie społeczności

W dniu św. Patryka każdy nosi w sobie element Irlandii. Ludzie noszą zabawne zielone kapelusze, biorą udział w paradach, jedzą tradycyjne irlandzkie jedzenie, a potem piją zielone piwo.

Te zwyczaje są zabawne i niosą za sobą istotny cel, jakim jest promocja irlandzkiej kultury na całym świecie. Doszukujący się głębszego znaczenia tych tradycji również mogą znaleźć elementy oryginalnego przesłania św. Patryka.

Produkowane i promowane przez Ciebie treści mogą działać w podobny sposób. Być może nie dotrzesz do całego narodu, ale wciąż możesz budować społeczność lojalnych klientów, którzy postrzegają świat i myślą w ten sam sposób co Ty.

Pomijając zielone piwo i zabawne kapelusze, powinieneś pamiętać o kilku istotnych wnioskach. Poświęć trochę czasu na spisanie swojej strategii content marketingowej i odwołuj się do niej kiedy tylko będziesz produkował nowe treści. Promując je i wygłaszając swoim odbiorcom buduj społeczność poprzez naukę i zabawę.

Spraw, aby przyswajane przez Twoich klientów informacje były łatwo zapamiętywalne i proste do dzielenia się z innymi. Wówczas, możesz mieć pewność, że zasięg i siła Twoich kampanii będą znacznie większe.

Jak myślisz – czy św. Patryk był content marketerem?

Subskrybuj, aby otrzymywać top artykuły, wskazówki i porady marketingowe.

GetResponse Sp. z o.o. potrzebuje danych zawartych w tym formularzu w celu dostarczenia Ci materiałów, o które wnioskujesz. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękujemy za rejestrację!

Niedługo wyślemy Ci wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.

Zostań autorem na Blogu GetResponse!

Dowiedz się, jak to zrobić