Landing page – przykłady i wskazówki oparte na danych
autor: Michał Leszczyński ostatnia aktualizacja 0

Landing page – przykłady i wskazówki oparte na danych

Czy zdarzyło Ci się kliknąć w reklamę Google lub w mediach społecznościowych i trafić na stronę internetową, która zawierała ofertę idealnie do Ciebie dopasowaną, a każde słowo na stronie Cię w tym przekonaniu utwierdziło?

Taka strona to landing page.

Landing page (inaczej: strona docelowa lub strona lądowania) to witryna internetowa, która ma tylko jeden cel: konwersję ruchu na stronie. Landingi skupiają się na pojedynczej ofercie, na przykład webinaru lub produktu. Treść na stronie jest bezpośrednio związana tylko z jedną, konkretną ofertą.

To właśnie na nią powinien być kierowany ruch z banerów reklamowych, kampanii PPC lub linków znajdujących się w newsletterach.

📰 W tym artykule poruszymy następujące zagadnienia:

 • Co to jest landing page?
 • Czy strona główna i strona docelowa to to samo?
 • Dlaczego potrzebujesz landing page?
 • Typy landingów z przykładami
 • Najlepsze praktyki przy tworzeniu landing page
 • Landing page – najczęściej zadawane pytania
spis treści 📝

Kreator landing pages GetResponse szybko i bez zaawansowanej wiedzy technicznej umożliwi Ci stworzenie Twojego pierwszego landing page.

Landing pages nie są tak popularne jak formularze zapisu czy okienka pop-up. Jednak to właśnie landing page generuje wyższą konwersję: między 2-7%, a czasem nawet dwucyfrową. Dzieje się tak dlatego, że tego typu strona utrzymuje skupienie odwiedzających dzięki niewielkiej liczbie linków, mniejszej ilości informacji i wyraźnie zaznaczonym – skupionym na jednym celu – wezwaniom do działania. Taki układ sprawia, że odbiorcy angażują się, klikając przycisk CTA.

Strona docelowa może wpłynąć w pozytywny sposób na Twoje cele marketingowe, konwertując odwiedzających w leady szybciej niż inne (żeby nie powiedzieć wszystkie) narzędzia marketingowe w Twoim zasięgu. To właśnie landing page w dużej mierze determinuje skuteczność kampanii. Dobrze zaprojektowany landing page = wysokie ROI. A nieczytelna strona może oznaczać tylko niepotrzebnie wydane pieniądze.

Na początek, dwa przykłady, jak mogą wyglądać landing pages:

Przykład strony landing page, z formularzem zbierającym adresy email.
Przykład strony landing page, z formularzem zbierającym adresy email.

Co to jest landing page?

Landing page to strona internetowa, którą tworzymy dla konkretnej kampanii marketingowej lub reklamowej. Jej celem jest konwersja.

Innymi słowy, landing page to konkretna strona, na której „lądują” Twoi odbiorcy po kliknięciu w reklamę lub w wezwanie do działania w kampanii marketingowej.

Landing pages (strony docelowe) są zazwyczaj projektowane tak, aby internauci wykonali jedną, określoną akcję, np. zapisali się do listy mailingowej lub pobrali e-book. I w tym właśnie tkwi ich skuteczność. Pozostałe elementy na stronie (np. belka z menu), które nie są bezpośrednio związane z realizacją określonego zadania landing page, są usuwane, aby nie rozpraszać uwagi internauty.

Strona landing page, która generuje wysoką konwersję (🏆), składa się z pięciu istotnych elementów:

 1. Unikalnej cechy oferty (USP)
 2. Głównej grafiki lub głównego wideo
 3. Korzyści dla klienta
 4. Społecznego dowodu słuszności
 5. Nakierowania na konwersję (jasne wezwanie do działania, tzw. CTA)

Landing page zawiera niewiele tekstu informacyjnego, a treść skupia się przede wszystkim na sprzedaży.

Przykład? Jeżeli osoba odwiedzająca kliknie w ofertę darmowego webinaru, landing page będzie zawierał:

 • kilka słów na temat webinaru,
 • listę punktów wymieniającą korzyści z zapisania się i uczestnictwa w wydarzeniu (argumenty sprzedażowe,
 • wezwanie do działania (Twój jedyny cel dla strony, jedyną akcję jaką odbiorca może na niej wykonać).

Poniższy landing page wygenerował konwersję na poziomie 27% przy 8000 wizyt.

Co można na nim zauważyć?

 • 📣 Przekonujące nagłówki: dzięki nim od razu wiemy jaki jest temat webinaru (Sales Funnel 101: How to Increase Traffic, Conversions, and Sales) oraz ile czasu potrzeba aby nauczyć się podstaw (Optimize your sales funnel in under an hour) • Wyróżniające się i zrozumiałe przyciski z wezwaniem do działania: osoba odwiedzająca stronę od razu wie, jaką akcję ma wykonać – zapisać się na webinar. • 💡 Argumenty sprzedażowe: to lista kluczowych korzyści umiejscowiona po lewej stronie landinga (pod zdjęciem osoby prowadzącej webinar). Lista pomaga zrozumieć, jaką wiedzę zdobędzie uczestnik wydarzenia. • 📄 Układ strony: Landing page jest wyraźnie podzielony w taki sposób, aby od razu było widać temat i zdjęcie prowadzącego (Ian Cleary). Kiedy odbiorca skupi już uwagę na pierwszej części, może od razu zapisać się na webinar, lub scrollować dalej aby sprawdzić, czy to wydarzenie będzie dla niego odpowiednie. Podczas przeglądania strony odbiorca jest coraz bardziej zainteresowany, widzi formularz zapisu.  Wystarczy w nim podać jedynie imię oraz adres email.

Można też zauważyć, że w odróżnieniu od strony głównej, landing page nie zawiera menu nawigacji po stronie. Ma jedynie kilka linków w górnej części. To sprawia, że uwaga odbiorcy jest cały czas skupiona na webinarze i możliwości zapisania się na wydarzenie. Nie ma tu rozpraszaczy, obecnych na zwykłej stronie internetowej firmy.

Skupienie na jednym celu to klucz do sukcesu, który sprawia, że landing page jest jednym z najlepszych narzędzi do zwiększania konwersji.

Ten artykuł może Ci się przydać! 💡

Sprawdź, jak zaprojektować sprzedażowy landing page. Podpowiadamy, jak projektować dobrze konwertujące landing pages dla branży e-commerce.

SPRAWDŹ

Teraz, kiedy już wiesz co to jest landing page, porównajmy go z firmową stroną główną.

Czy strona główna i landing page to to samo?

W skrócie – nie.

Landing page i strona główna mają wspierać różne cele.

Na stronie głównej widzimy zwykle wiele opcji nawigacji po stronie, menu, linki, blog oraz możliwość kontaktu z obsługą klienta itp. To odwiedzający decyduje, jak będzie korzystał z witryny, nie Ty.

Landing page ma inne zadanie.

Tym zdaniem jest konwersja: przekonanie osoby odwiedzającej stronę do wykonania konkretnej akcji i pozostawienia swoich danych kontaktowych. Właśnie dlatego strona docelowa skupia się tylko na jednej ofercie (np. promocji produktu albo webinaru). Jak poznać, że strona, którą odwiedzasz to landing page? Jeśli widzisz:

 • Jedno główne wezwanie do działania

 • Brak rozpraszaczy lub jedynie kilka, nie rzucających się w oczy odnośników (linki, oferta w wyskakującym okienku)

 • Ofertę pasującą treścią do klikniętego przez Ciebie odnośnika

to możesz założyć, że właśnie odwiedzasz landing page.

Spójrzmy na stronę przygotowaną przez Monday.com:

Przykład landing page przygotowanego przez Monday.com

Co tutaj widzimy?

 • Jasną informację o tym, dla kogo przeznaczona jest platforma

 • Skupiony na korzyściach podpis, który zawiera obietnicę od marki

 • Wezwanie do działania umiejscowione u góry strony, widoczne bez konieczności scrollowania

 • Zwięzłe pokazanie korzyści i funkcjonalności

 • Perswazyjny przekaz

 • Społeczny dowód słuszności: 100 tysięcy firm korzysta już z narzędzia

 • Element budujący zaufanie, czyli logotypy znanych firm, które również korzystają z platformy

Tak rozumiane rozgraniczenie pomiędzy stroną główną a landing page jest proste, ale jedynie w teorii.

Przeglądając strony internetowe wielu firm zauważymy, że próbują one połączyć funkcje obu stron – zaprojektowały swoją stronę główną tak, aby maksymalnie zwiększyć konwersję, a samą treść uprościć.

Spójrzmy raz jeszcze na Monday.com. Jeśli otworzymy ich stronę główną bezpośrednio wpisując adres w pasku adresu, a nie przez kliknięcie w reklamę, zobaczymy stronę, którą widzisz poniżej. Czy bardzo różni się ona od strony landingowej, którą przed chwilą analizowaliśmy? Nie, nie bardzo.

Oto kilka różnic, które widzimy na stronie głównej:

 • Menu nawigacyjne u góry strony
 • Nieco inny header i treść
 • Mniej prominentne wezwanie do działania
 • Opinia użytkownika platformy
 • Bardziej rozbudowana stopka strony
Strona główna przygotowana przez Monday.com

Jak więc widać, teoria rozmija się z rzeczywistością. Nie chodzi nam jednak o definicje, ale o sposób budowania landing page: z nastawieniem na maksymalizację konwersji.

Dlaczego nie należy kierować ruchu na stronę główną?

Niestety, wiele firm wciąż marnuje pieniądze na kierowanie ruchu z reklam na stronę główną firmowego serwisu. Lepiej nie idź tą drogą.

Strona główna zazwyczaj jest przepełniona wieloma różnymi informacjami. Umożliwia ona przejście do poszczególnych podstron serwisu oraz daje wiele możliwości działania. Niestety, istnieje spore prawdopodobieństwo, że to wszystko odwróci jego uwagę właśnie od tej jednej czynności, na której Ci zależało.

Czy umieszczasz CTA na landing page we właściwym miejscu?

Skąd wiadomo, że CTA (nawołania do działania) są w odpowiednim miejscu? Dowiedz się tego z naszego artykułu!

SPRAWDŹ

Jak powinien wyglądać landing page?

Planując stronę docelową kampanii musisz pamiętać, że internauta wchodząc na stronę poświęci jej zaledwie kilka/naście sekund. Jeśli nie znajdzie tego czego szukał lub uzna, że strona jest niefunkcjonalna i nieczytelna, to bardzo szybko ją opuści.

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, wykorzystaj te kilkanaście sekund pozyskanej uwagi internauty i spróbuj sobie odpowiedzieć na pytania, którymi najczęściej się kierują:

 • Czy znajdę na tej stronie to, czego szukam?

 • Czy oferta jest przedstawiona w czytelny sposób?

 • Czy mogę zaufać tej stronie?

 • Jak długo będzie trwał cały proces? 🤔

Landing page powinien przede wszystkim spełnić swoją podstawową funkcję – przekonać internautów do pozostania na stronie, a następnie do konwersji, np. zapisania się do listy mailingowej. Skutecznym i sprawdzonym sposobem jest po prostu postawienie na tzw. lead magnet, czyli magnes przyciągający leady. Jest to swego rodzaju transakcja wymiany – adres email w zamian za coś darmowego.

Jak to działa? Skoro chcesz pozyskać email potencjalnego klienta, to daj mu coś w zamian. Powinno to być coś, co na tyle zainteresuje internautów i będzie dla nich przydatne, że zdecydują się przejść przez proces wypełniania formularza i zostawić adres email.

Po co mi landing page?

Landing page jest kluczowym elementem w wielu działaniach marketingowych. Pomoże Ci m.in. zwiększyć konwersję i da lepszy wgląd w Twoją grupę docelową. Przyjrzyjmy się kilku ważnym argumentom za korzystaniem ze stron lądowania.

Darmowy kreator landing pages GetResponse

Nielimitowane landing pages do budowy bazy mailingowej i prowadzenia sprzedaży!

 • Buduj swoją pozycję w Internecie 🏆
  (Zaprezentuj się odbiorcom i przedstaw im swoją ofertę)
 • Poszerzaj swoją bazę adresową 👋
  (Promuj ekskluzywne oferty i konwertuj obiecujące leady)
 • Promuj ofertę i zarabiaj online 💰
  (Zacznij sprzedawać i zarabiać bezpośrednio na landing pages)
 • Informuj odbiorców o webinarach 📣
  (Promuj wydarzenia online i przyciągaj odbiorców)


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

1. To najlepsze narzędzie konwersji osób odwiedzających stronę

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, strona docelowa to najlepsze narzędzie do konwersji spośród wszystkich dostępnych dla marketerów. Średnia konwersja to 2-7% , przekrojowo, w wielu branżach. Dzięki temu możesz pozyskiwać leady wysokiej jakości.

Średnia konwersja stron landing page – dane z raportu Email Marketing Benchmarks

Jest bardzo ważny powód, który sprawia, że landing page jest najlepszym narzędziem konwersji: oferuje odwiedzającym natychmiastową gratyfikację. Może być nią ebook, zniżka na produkty lub zaproszenie na webinar. Nagroda ułatwia przekonanie odwiedzających do pozostawienia swoich danych w zamian za natychmiastowy dostęp do ekskluzywnej oferty.

W takiej sytuacji wszyscy wygrywają. Twoja firma zyskuje możliwość późniejszego wykorzystania ruchu na stronie, pochodzącego z płatnych reklam lub mediów społecznościowych. Jeśli kierujesz ruch do konkretnej oferty (np. Twojego ebooka) zamiast na stronę główną firmy, jest bardziej prawdopodobne, że odwiedzający skonwertują. Dostaną bowiem coś w zamian.

Użycie strony landing page ma też inny, ważny, benefit dla firmy: pokazuje lepiej, kim są osoby z Twojej grupy docelowej.

Od autora:
W naszych kampaniach często obserwujemy konwersję na poziomie 20-30%. Wyniki jednak zależą bezpośrednio od rodzaju ruchu wygenerowanego na stronie. „Zimny ruch”, czyli osoby, które dotarły na stronę z płatnych reklam w wyszukiwarkach będą mniej skłonne do skorzystania z oferty niż osoby wchodzące na stronę z naszych kampanii email lub prywatnych grup w mediach społecznościowych.

2. Landing page pokazuje kluczowe dane o odwiedzających

Być może znasz swoją grupę docelową. Jednak bez dokładnych danych wciąż tylko zgadujesz, kim są odbiorcy.

Landing page pomaga uzyskać te ważne informacje. Monitoruje osoby, które skorzystały z oferty i daje Ci wgląd, z jakiego źródła lub z której kampanii marketingowej trafiły na Twoją stronę. Zyskasz informację, jakie treści są dla Twojej grupy docelowej najbardziej interesujące oraz czy dany kontakt podejmuje kolejne akcje i tym samym przechodzi do kolejnego etapu Twojego lejka marketingowego.

Posiadając taką wiedzę, Twój dział marketingu może ulepszać kampanie marketingowe w przyszłości i tym samym wydawać pieniądze na promocję we właściwych kanałach, oferując odpowiednie treści, skierowane do osób, które rzeczywiście będą nimi zainteresowane.

Profil odbiorcy w GetResponse pokazuje tagi, pola dodatkowe i zaangażowanie kontaktu.

3. Pomaga szybciej realizować kampanie marketingowe

Przygotowanie i uruchomienie nowej strony trwa zwykle kilka miesięcy.

Wymaga to przemyślenia, czy dana strona wpisze się w architekturę informacji Twojej witryny oraz wymaga zaangażowania wielu osób: grafika, programisty, specjalisty SEO i osoby zajmującej się analityką.

Landing page (nazywany także stroną lądowania) pozwala na większą elastyczność. Testowanie nowych pomysłów jest znacznie szybsze.

Korzystając z kreatora landing pages z gotowymi szablonami, możesz uruchomić ofertę w mniej niż godzinę:

 • Nie potrzebujesz zaangażowania grafika lub programisty, ponieważ edytor pozwala na szybką i łatwą edycję strony.

 • Nie potrzebujesz zaangażowania specjalisty SEO, ponieważ będziesz kierować na stronę jedynie płatny ruch. Nie zaburzysz też obecnej architektury informacji Twojej strony firmowej.

 • Nie potrzebujesz eksperta od danych, ponieważ landing page ma już zainstalowany piksel Facebooka i musisz jedynie podać swój Google Analytics ID, aby całkowicie zintegrować landing page z GA.
Pomaga szybciej realizować kampanie marketingowe

Stworzenie landing page w ten sposób daje ogromną wolność. W dziale marketingu GetResponse przygotowujemy około 3-5 landingów miesięcznie, korzystając z edytora.

Nasz dział marketingu korzysta z kreatora landing pages GetResponse.

Skuteczny landing page – przykłady

TruckersReport wie najlepiej, że skuteczny landing page może wiele zmienić w strategii marketingowej.

Strona pomaga kierowcom znaleźć lepiej płatną pracę i ma ponad 5 milionów wizyt miesięcznie. Jej grupą docelową są profesjonalni kierowcy ciężarówek.

Z jakim wyzwaniem się mierzyli? Zachęcenie kierowców do wypełnienia formularza tak, aby można było sprawdzić profil danej osoby.

Oryginalny landing page konwertował 12% odwiedzających, jednak firma chciała zwiększyć konwersję.

Słabe punkty tej strony (brak jasno pokazanych korzyści, generyczne zdjęcie, zbyt długi formularz, nudny nagłówek) zostały zastąpione po zadaniu sobie kilku ważnych pytań:

 • Dlaczego kierowcy ciężarówek wchodzą na tę stronę? Czy szukają nowej pracy?

 • Co jest dla kierowcy ciężarówki najważniejszą informacją kiedy składa aplikację do pracy?

 • Jaka jest główna motywacja kierowcy, co jest największą przeszkodą w zmianie pracy oraz jakie pytania ma on do potencjalnego pracodawcy?

Korzystając z odpowiedzi, stworzono nowy landing page skierowany do konkretnej grupy docelowej: kierowców ciężarówek, którzy szukają lepiej płatnej pracy.

Nowa strona, która była dodatkowo responsywna na urządzeniach mobilnych, jasno pokazywała korzyści i korzystała z diagramu Gutenberga, w którym odbiorca skanuje treść od lewej do prawej strony, od góry, do dołu.:

Źródło grafiki: Clicks and Clients

Kiedy odwiedzający przeczyta nagłówek: „Get a truck driving job with better pay”, jego wzrok automatycznie przesuwa się na wezwanie do działania, którym jest zapisanie się do bazy kierowców.

Przebudowa strony landingowej zadziałała. Zależnie od wyświetlanej wersji, nowy landing page TruckersReport, zwiększył konwersję o blisko 45%!

Tę samą metodę można zastosować niezależnie od branży i produktu czy usługi, które oferujesz.

Spójrzmy na przykład Alexa Terriera. To muzyk jazzowy i nauczyciel muzyki. Jego landing page skonwertował 19% odwiedzajacych stronę: zapisali się oni na newsletter. Promował swój kurs online, korzystając z GetResponse.

Oto jego strona docelowa:

Nie jest skomplikowany, prawda?

Strona była skuteczna z kilku powodów:

 • Alex zna bardzo dobrze swoją grupę docelową i doskonale podkreślił u góry strony wyzwania, z jakimi odbiorca się mierzy.

 • Oferta brzmi obiecująco i wymaga niewielkiego wysiłku, aby z niej skorzystać.

 • Wideo na stronie pokazuje jakość, której można się spodziewać zapisując się na darmowy warsztat.

 • Wiadomość, którą wysyła Alex jest bardzo osobista i wyjaśnia dokładnie dla kogo jest oferta oraz co zyskuje uczestnik warsztatu.

Innymi słowy, unikalna cecha oferty (USP) doskonale rozwiewa obawy przed zapisem. Perswazyjna treść sprawia, że osoby, które zapiszą się na warsztat mają właściwą motywację i będą stanowić dla sprzedawcy wartościowy lead.

Jeśli chcesz poznać więcej historii klientów sprawdź naszą stronę case studies.

Rodzaje magnesów przyciągających leady

To, jak szybko będziesz budował listę mailingową, będzie w dużej mierze zależało od rodzaju i atrakcyjności wybranego magnesu przyciągającego leady. Oczywiście, ważne są również takie elementy jak design, layout oraz interfejs landing page, za pomocą którego będziesz pozyskiwał adresy email, ale to właśnie lead magnet będzie kluczowym elementem.

Tak nie powinien wyglądać magnes przyciągający leady:

Nie ma tu nic, co mogłoby przyciągać uwagę potencjalnego klienta. Co więcej, w taki sposób realizowany email marketing może nie być odbierany na poważne.

To jest magnes przyciągający leady:

Oferta transakcji jest czytelna – internauta od razu widzi komunikat informujący go o wartości, którą otrzyma.

Typy landing pages z przykładami

Strony docelowe są bardzo różne.

Oto lista najbardziej znanych stron lądowania i ich alternatywne nazwy, które możesz znać:

 • Strona zapisu
 • Strona zbierająca leady
 • Strona powitalna
 • Strona sprzedażowa
 • Strona O nas
 • Strona serwisowa
 • Strona z podziękowaniem
 • Strona 404
 • Strona w budowie
 • Landing page dla płatnej kampanii reklamowej
 • Wideo landing page
 • Strona docelowa
 • Strona viralowa do dzielenia się treścią

Przyjrzyjmy się kilku najbardziej popularnym typom landingów.

1. Strona zapisu

Strony zapisu używamy, kiedy chcemy skonwertować odwiedzających i zyskać nowych subskrybentów.

Na takiej stronie nie prowadzi się sprzedaży produktów ani usług. Jej celem jest wciągnięcie subskrybentów w lejek marketingowy, aby wysyłać do nich później wiadomości email i targetować ich w kampaniach marketingowych.

Oto przykład:

Strona zapisu w szablonie GetResponse

Na tym przykładzie widać, że strona docelowa jest wierna podstawom:

 • 🥇 Duży nagłówek i okładka ebooka pokazują odbiorcy, że trafił on na właściwą stronę

 • 🥈 Wezwanie do działania z prostą akcją: „Send me my free guide”

 • 🥉 Lista podsumowująca, o czym jest ebook

Kiedy osoba odwiedzająca stronę zapisze się na Twoją listę, zyskasz dane, dzięki którym możesz wysłać do niej spersonalizowaną komunikację mailową i sprawić (miejmy nadzieję), że stanie się ona Twoim klientem.

Twój lead magnet może przekazywać cenną wiedzę Twoim odbiorcom w różnej formie. Możesz więc podzielić swoje strony generujące leady na kategorie, np. landing page z ebookami lub landing page do rejestracji na webinary.

2. Strony sprzedażowe

Strony sprzedażowe mogą zawierać różnorodną ofertę: od promocji z okazji ważnych świąt (np. Dzień Matki), przez wprowadzenie nowego produktu, sprzedaż produktu, po zniżki.

Najważniejsze, aby oferta sprzedażowa była dobrze widoczna na stronie, w samym centrum uwagi odwiedzających. Jak w przypadku innych stron, treść strony musi odpowiadać treściom reklam, które przekierowały ich na stronę.

Jeśli oferujesz klientom 15% zniżki na wszystkie raporty i ebooki, upewnij się, że będzie to pierwsza rzecz, którą zobaczą po przejściu na landing page. Pamiętaj o tym, aby stosować język korzyści.

W swojej ofercie sprzedażowej możesz również dodać elementy pokazujące upływ czasu do końca promocji: np. „tylko w tym tygodniu” i wesprzeć je, umieszczając zegar odliczający czas do wygaśnięcia oferty.

3. Landing page dla płatnej kampanii reklamowej

Landing page jest dobrym rozwiązaniem do przekierowania ruchu z płatnej kampanii reklamowej: utrzymuje uwagę klienta i generuje konwersję dzięki perswazyjnej treści i wezwaniu do działania.

Z pomocą gotowego szablonu (lub dużych zdolności programistycznych) możesz stworzyć landing, na którym zakomunikujesz swoją ofertę do osób pochodzących z płatnej kampanii i podwyższysz konwersję. Na przykład: płatna kampania reklamowa o nowej aplikacji może przenieść odbiorcę na stronę podobną do tej:

Szablon landing page dla płatnej kampanii reklamowej dostępny w GetResponse

Landing page podkreśla funkcjonalności aplikacji i zawiera wideo oraz pokazuje cennik.

Konstrukcja strony jest zgodna z zasadami budowania landingów, o których już wspominaliśmy:

 • Jeden klarowny cel wezwania do działania
 • Jasny, zwięzły i perswazyjny tekst w nagłówku
 • Minimum treści, maksimum informacji

4. Strona z podziękowaniem

Strona z podziękowaniem widoczna jest dla odbiorców, kiedy zrealizują oni cel postawiony na landing page.

Niezależnie od tego, czy chcesz wygenerować nowe leady, czy sprzedajesz bilety na swoje kolejne wydarzenie – musisz stworzyć efektywną stronę z podziękowaniem.

Dzięki niej:

 1. upewnisz użytkownika, że zapis się powiódł,
 2. wskażesz kolejną akcję, którą ma on wykonać.

Poniżej widzimy przykład strony z podziękowaniem, której użyliśmy w komunikacji jednego z naszych ostatnich webinarów.

Strona z podziękowaniem, której użyliśmy w komunikacji po jednym z naszych webinarów.

Strona jest bardzo prosta, ale pozwoliła nam wiele osiągnąć:

 • Podziękowaliśmy za udział w webinarze
 • Poinformowaliśmy, że niebawem wyślemy email z linkiem do nagrania
 • Zachęciliśmy do zalogowania lub stworzenia nowego, darmowego konta GetResponse.

Co w tej stronie jest najlepsze? Strona z podziękowaniem sprawiła, że 5% osób, które ją zobaczyło założyło bezpłatne konto próbne GetResponse, a jeszcze większy odsetek naszych dotychczasowych klientów dowiedział się o nowym narzędziu dostępnym w platformie.

5. Strona „Wkrótce otwarcie”

Zapowiedź nowego produktu lub funkcjonalności to ekscytujący czas dla każdego biznesu. Właściwy landing page może pomóc w promocji.

Strona docelowa pomoże przekonać odwiedzających, aby wyczekiwali wprowadzenia nowego produktu, oferując dostęp do atrakcyjnych zniżek w zamian za wczesny zapis. Spójrzmy na przykładowy landing page, który oferuje możliwość dostępu do produktu przed oficjalnym wypuszczeniem go na rynek:

Strona „Wkrótce otwarcie” stworzona w kreatorze landing pages GetResponse.

Korzystając z narzędzia, takiego jak GetResponse, stworzysz landing page dla Twojego nowego produktu lub wydarzenia, którym chcesz wywołać trochę zamieszania na rynku. Nie musisz mieć zaawansowanej wiedzy technicznej ani kupować nowej domeny – wszystko jest już gotowe.

Teraz, kiedy już wiemy jakie są najpopularniejsze typy landingów i jak wyglądają, skupmy się na stworzeniu efektywnej strony landing page.

Poniżej znajdziesz 8 porad jak stworzyć skuteczny landing page, o których warto pamiętać.

8 porad jak stworzyć skuteczny landing page

1. Zacznij od nagłówka skupionego na korzyściach

Nagłówek to najważniejsza część. Osoba klikająca w Twoją reklamę, która odwiedza landing page musi widzieć, że treść odpowiada reklamie, która ją zainteresowała. Jeśli Twoje grafiki lub reklama PPC zawiera tekst „Nowatorski system medytacji” to ten sam tekst powinien pojawić się na stronie.

2. Użyj krótkich tekstów z istotnymi informacjami

Tekst ma być jasny, zwięzły i powiązany z ofertą. Nie używaj zbyt długich treści. Odwiedzający musi szybko przeczytać to, co jest na stronie. Wykorzystaj listę, żeby opisać istotne korzyści. Użyj tekstu z reklamy na swoim landing page (w innym wypadku odbiorca może mieć wątpliwości, czy trafił we właściwe miejsce).

Aby dowiedzieć się więcej na temat tworzenia skutecznych tekstów na strony docelowe, przeczytaj nasz artykuł o tym, jak napisać atrakcyjny tekst na landing page.

3. Skup uwagę odbiorcy na jednym celu

Landing page powinien mieć tylko JEDEN cel, jedną akcję, którą może podjąć odwiedzający: podanie adresu email w zamian za zapis na webinar, zakup produktu lub usługi lub cokolwiek, co jest celem tej strony. Nie zostawiaj odwiedzającym wyboru – ucierpi na tym Twoja konwersja.

4. Pomiń rozpraszające linki

Usuń wszelkie rozpraszacze: linki, menu, przyciski, które nie są związane z Twoją konkretną kampanią marketingową. Zależy nam na tym, aby odbiorca nie zignorował Twojej komunikacji, przechodząc na inną stronę. Musi on skupić uwagę na treści zawartej na landingu. Takie wyczyszczenie strony poprawi też doświadczenie użytkownika (user experience) i zmniejszy ryzyko niezrozumienia oferty. Obie te opcje pomagają zwiększyć konwersję.

5. Wyróżnij formularz zapisu

Jedyna akcja, którą ma podjąć odwiedzający, musi być jasno i wyraźnie widoczna na stronie. Ma być oczywista. Zastosuj duży formularz zapisu i spraw, żeby się wyróżniał. Jeśli to możliwe, umieść go na górze strony, gdzie będzie widoczny bez przewijania treści. Jeśli strona docelowa jest długa, powtórz wezwanie do działania kilkukrotnie, w tym na samym końcu strony.

6. Zachowaj spójność marki

Landing page nie powinien odbiegać wizualnie od dotychczasowej komunikacji wizualnej Twojej marki. Zachowaj kolory, fonty i ogólny charakter Twojej strony firmowej. To pomaga zachować spójność marki, którą klient zapamięta. Zwróć na to uwagę zwłaszcza, jeśli planujesz kontynuować komunikację do odbiorców innymi kanałami, np. wysyłając kampanię mailingową lub ustawiając remarketing.

7. Użyj krótkiego formularza

Nie musisz wiedzieć wszystkiego o osobach odwiedzających Twoją stronę. Skróć swój formularz zapisu do niezbędnego minimum. Długi formularz może odstraszyć odbiorcę.

Dodanie kolejnego pola do formularza wywołuje tzw. frykcję i obniża znacznie wskaźnik konwersji.

Bazując na ostatnim badaniu przeprowadzonym przez GetResponse, możemy zauważyć, że średnia konwersja to 3.07% jeśli formularz zawiera dwa pola i tylko 1.22% jeśli formularz zawiera trzy pola! To potencjalny spadek zapisów o 60.3%.

Od Ciebie zależy, czy dodatkowe pole w formularzu warte jest obniżenia wskaźnika konwersji. Weź pod uwagę, że są inne sposoby, żeby zdobyć dodatkowe dane o odbiorcach, np. profilowanie progresywne lub serwisy takie jak Clearbit.

8. Zrób test A/B swojego landinga

Idealny landing page nie istnieje, więc nie zniechęcaj się, jeśli konwersja od samego początku nie będzie dwucyfrowa.

Projektując stronę, na początku zaufaj swojej intuicji. A potem zadaj sobie następujące pytania:

 • Której wersji tekstu mam użyć?
 • Czy zdjęcie powinno być po prawej, czy po lewej stronie formularza zapisu?
 • Użyć statycznych grafik czy ruchomych GIFów?
 • Czy dodać więcej społecznego dowodu słuszności i symboli mających wzbudzić zaufanie?

Kiedy już odpowiesz na te pytania, przeprowadź testy A/B. W takim teście osoby odwiedzające stronę zostaną podzielone na grupy (dwie lub więcej) i każda z nich będzie widzieć inną wersję strony. Każdy test A/B da Ci wiedzę o tym, które rozwiązania działają lepiej w przypadku Twojej grupy docelowej i przynoszą wyższą konwersję (niezależnie od tego, co jest celem: darmowy okres próbny, sprzedaż, demo itp.).

Landing page – często zadawane pytania

1. Czy korzystać z wideo na landing page?

Landing page ma jeden cel: konwertować osoby go odwiedzające. Wideo może w tym pomóc.

Spójrzmy na to, jak ludzie skupiają uwagę. Według Statistic Brain, średni czas skupienia uwagi spadł do 8.25 sekund. To bardzo mało, a jednocześnie doskonale ukazuje, w jaki sposób 95% odbiorców przyswaja treści wideo, które ogląda. Landing page z wideo może wydłużyć ten czas.

Wideo pomaga w konwersji. TechJury odkryło, że landing page z wykorzystaniem wideo może przynieść o 86% większą konwersję. Jednak nie zawsze się to sprawdza. Najnowszy raport GetResponse Email Marketing Benchmarks pokazuje, że landingi z wykorzystaniem wideo miały o 42% niższą konwersję.

Skąd ta różnica? Prawdopodobnie głównie z faktu, że marketerzy wykorzystują zbyt długie wideo, czym odciągają uwagę od oferty, czyli najważniejszej części, która wymaga pozostawienia danych i zapisu.

Jest kilka taktyk wykorzystania treści wideo, które nie obniżą konwersji Twojego landingu. Najczęściej stosuje się testimoniale i krótkie wideoprzewodniki:

 • Testimonial: Zadowoleni klienci mówią za Ciebie. To doskonały sposób na wykorzystanie społecznego dowodu słuszności i nadanie mu głosu. Testimonial może pochodzić od jednego klienta, lub być zestawieniem opinii kilku osób, które mówią o swoim doświadczeniu z produktem. Jeśli promujesz webinar, warto zaprosić do wypowiedzi osoby, które już w nim uczestniczyły i przekonają innych o korzyściach z zapisu. To wzbudzi zaufanie do Twojej oferty, ponieważ to nie Ty mówisz o tym, jak dobra jest treść. Robią to inni, czym dodatkowo umacniają Twój przekaz.
 • Wideoprzewodnik: W tym wideo wypowiada się przedstawiciel Twojej firmy, wprowadzając osobę odwiedzającą w ofertę, przedstawiając korzyści jakie daje oraz w pokazuje w jaki sposób zapisać się na listę zainteresowanych. Pomyśl o 60-90 sekundowym nagraniu, w których prezentujesz Twoją ofertę jako najlepsze rozwiązanie problemu klienta.

Oto przykład użycia tego typu treści wideo:

Co od razu rzuca się w oczy?

Ten landing page prawie nie ma tekstu! Poza nagłówkiem, jedynym sposobem, aby odbiorca mógł się dowiedzieć o więcej o ofercie, jest obejrzenie wideo. To właśnie wideo zawiera prezentację korzyści.

Zastosowanie wideo w ten sposób zwiększa szansę, że odwiedzający je obejrzą. Przekonująca treść zawarta w filmie może również pozytywnie wpłynąć na zwiększenie wskaźnika konwersji tej strony docelowej.

Jedyny minus to to, że trzeba wiedzieć, jak osadzić plik wideo na landing page.

Na szczęście GetResponse Ci w tym pomoże. Możesz wgrać wideo (lub nagrać zupełnie nowe) i dodać do swojego landing page’a bez wiedzy programistycznej, bez kodowania.

Kiedy wideo jest już wgrane, GetResponse automatycznie zmieni jego rozmiar i dopasuje doskonale do każdego wybranego przez Ciebie szablonu.

Możesz też umieścić na swoim landing page wideo z popularnych serwisów, takich jak YouTube czy Vimeo. Klikając tutaj dowiesz się, jak to zrobić.

O czym trzeba wiedzieć przed dodaniem wideo na landing page?

Poza oczywistymi korzyściami z dodania wideo na landing page, należy rozważyć, czy sprawdzi się ono w Twoim konkretnym przypadku.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli wideo na stronie docelowej nie przynosi oczekiwanego efektu, to zwykle efekt błędów technicznych (nieprawidłowe wgranie pliku, wolny czas ładowania strony).

Na przykład, jeśli nie zmniejszysz rozmiaru pliku przed wgraniem na landing page, może on spowolnić otwieranie się strony, co od razu wpływa negatywnie na liczbę odwiedzających. Im dłużej otwiera się strona, tym więcej osób zamyka przeglądarkę. Jeśli strona ładuje się w czasie poniżej 2 sekund, około 7% odwiedzających ją zamknie. Jeśli czas ładowania strony to 5 sekund, wskaźnik ten rośnie do 38%.

Inna rzecz, która może przynieść negatywny efekt, to złe umiejscowienie wideo na landingu.

Jeśli wideo odciąga uwagę od wezwania do działania, radzimy przemyśleć układ strony.

Dodanie wideo do strony landingowej ma przekonać odwiedzającego do zapisu, a nie rozproszyć jego uwagę. Warto o tym pamiętać.

Podsumowując, wideo na landing page to dobry pomysł, pod warunkiem, że jest użyte w odpowiedni sposób.

2. Jak długi powinien być landing page?

Odpowiedź brzmi: to zależy od Twojej oferty.

Jeśli oferujesz zapis na webinar, to zadanie dla odwiedzającego jest proste. Prosisz o pozostawienie adresu email i, być może, imienia w zamian za dostęp do webinaru. Krótki landing page zadziała lepiej, jeśli oferta nie generuje ryzyka dla odwiedzającego: darmowy okres próbny lub zapis na newsletter.

Omówmy to na tym przykładzie od firmy 911 Restoration, która zajmuje się reagowaniem w sytuacjach kryzysowych. Zamówienia firma dostaje przede wszystkim online – to 90% klientów. Los firmy zależy więc od tego, jak skuteczna jest ich oferta i landing page. Stare strony docelowe firmy były długie i dawały klientom zbyt wiele informacji.

Zdecydowali więc zmienić stronę i ograniczyć tekst, zostawiając jedynie niezbędne informacje, których w sytuacji kryzysowej potrzebują klienci. Oto jak wygląda poprawiona wersja:

Wyniki mówią same za siebie.

Krótsza wersja strony wygenerowała 35 telefonów ze 133 kliknięć. To 37% więcej niż poprzednia wersja. Firma zaoszczędziła też 33% na każdej konwersji.

Jak widać, krótki landing page jest skuteczny.

Jeśli jednak zajmujesz się sprzedażą oprogramowania kosztującego tysiące złotych potrzebujesz znacznie więcej niż kilka wylistowanych argumentów, aby przekonać swoją grupę docelową do zakupu. W takiej sytuacji potencjalny klient będzie chciał większej ilości informacji i ucieszy go długi tekst. Potwierdzają to badania.

Grupa naukowców prowadziła badania na czytelnikach magazynu branżowego i odkryła, że preferują oni dłuższe teksty. Dowiedziono, że krótsza treść była dla czytelników mniej interesująca, więc byli mniej skłonni ją przeczytać.

„Wyniki badania sugerują, że dłuższy tekst reklamowy to coś, czego branżowi eksperci potrzebują, szukając informacji, co potwierdza obserwacje reklamodawców” – mówi raport z badań

Podsumowując, jak długi powinien być landing page?

To zależy od tego, co sprzedajesz. Jeśli w ofercie masz darmowy trial lub webinar, krótsza strona sprawdzi się lepiej. Jeśli sprzedajesz coś kosztownego, odbiorcy wolą dłuższy tekst, który bardziej przekona ich do zakupu.

Przejdźmy więc do ostatniego pytania, ile powinien kosztować landing page?

3. Ile kosztuje landing page?

Nie istnieje kalkulator, który poda przybliżone wyliczenie kosztów landing page dla Twojej firmy.

Jest wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy tworzeniu skutecznego landinga. Landing page powinien być zoptymalizowany, przetestowany (testy A/B) i atrakcyjny dla Twoich konkretnych odbiorców.

Przeglądając ogłoszenia na Upwork zauważysz, że koszt pracy freelancera, który stworzy dla Ciebie stronę to 10$-100$ za godzinę. Możesz też skorzystać z pomocy agencji – tu koszt jednak wzrasta 500$-3000$ za stronę.

Jest też inne rozwiązanie: narzędzia online.

Wykorzystując kreator landing pages GetResponse możesz stworzyć atrakacyjne, responsywny landing page, który pomoże Ci zwiększyć konwersję za ułamek kosztów w porównaniu z zatrudnieniem freelancera czy agencji. Do Twojej dyspozycji są setki, gotowych, profesjonalnie zaprojektowanych, responsywnych szablonów, które pomogą Ci zbudować listę kontaktów i sprzedać produkty.

Poza możliwością tworzenia stron lądowania, platforma GetResponse daje Ci również inne, przydatne narzędzia, które możesz wykorzystać w kampaniach skierowanych na pozyskanie leadów. Znajdziesz tu m.in:

 • 📨 Email marketing i marketing automation
 • 💬 Live chat
 • 🎥 Webinary
 • 📝 Pop-up oraz formularze
 • 🧑‍💻 Kreator stron WWW
 • 📊 Lejki konwersji
 • 📢 Reklamy płatne

Jak widać, dzięki jednemu narzędziu możesz nie tylko generować leady, ale też docierać do nich ze swoją komunikacją dzięki spersonalizowanej, zautomatyzowanej komunikacji.

Wnioski

Landing page to most pomiędzy Twoją kampanią marketingową a konwersją.

Jest jednym z najważniejszych narzędzi dostępnych dla marketera i ma tylko jeden cel: sprawić, aby osoby odwiedzające stronę zapisały się na listę i kupiły to, co sprzedajesz.

Landing page jest skuteczny – i są ku temu powody.

Cały trik polega na tym, jak bardzo landing page skupia się na przedstawieniu korzyści, które zyska Twój odbiorca, dobrze dobranej, perswazyjnej treści oraz na tym, jaki projekt wybierzesz dla Twojego landinga. 

Oczywiście, odbiorcy muszą otrzymać potem dokładnie to samo, co im obiecujesz. Pamiętaj, że efektywność prowadzonych działań email marketingowych nie odzwierciedla się tylko w przychodach, ale również w trwałej relacji z subskrybentami.

Czy chcesz stworzyć swój pierwszy landing page? Wypróbuj za darmo kreator landing pages GetResponse.

Pozyskaj nowych subskrybentów i sprzedawaj więcej za pomocą landing pages 🧑‍💻

 • Ponad 200 edytowalnych szablonów

 • Ponad 150 tysięcy opublikowanych landing pages

 • Ponad 230 milionów odwiedzających na landing pages

 • Ponad $1 mln wygenerowanych przychodów

DARMOWY KREATOR LANDING PAGES

Subskrybuj, aby otrzymywać top artykuły, wskazówki i porady marketingowe.

GetResponse S.A. potrzebuje danych zawartych w tym formularzu w celu dostarczenia Ci materiałów, o które wnioskujesz. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękujemy za rejestrację!

Niedługo wyślemy Ci wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.

Zostań autorem na Blogu GetResponse!

Dowiedz się, jak to zrobić