Proste integracje

Rozwijaj swój biznes ecommerce z GetResponse.

Jak przygotować kampanię emailową sklepu internetowego na Black Friday
autor: Ada Durzyńska ostatnia aktualizacja 0

Jak przygotować kampanię emailową sklepu internetowego na Black Friday

Trzymajcie się mocno! Nadchodzi największe zakupowe szaleństwo roku.

Black Friday (Czarny Piątek) może być dniem, który zakończysz z największym zyskiem w całym roku kalendarzowym. Email marketing może okazać się tu nieocenioną pomocą i źródłem zysku.

Bardzo Cię zachęcam, żebyś sprawdził zapasy w magazynie, zadbał o wydajność serwerów i stworzył świetną kampanię na Czarny Piątek.

Dobry plan komunikacji pozwala wysyłać odpowiednie informacje i sprawić, że potencjalnie zainteresowani ofertą staną się klientami. Artykuł email marketing dla początkujących pomoże Ci opanować podstawy na temat email marketingu, a następnie stworzyć kampanię generującą wysokie wyniki.

Black Friday Thanksgiving GIF by NBC

Dam Ci dziś kilka wskazówek, jak taką kampanię przygotować.

Przejdźmy zatem do porad, które pomogą Ci w stworzeniu kampanii.

Rozbuduj bazę adresową

Wiesz już, jak ważne jest budowanie bazy adresowej. Wyobraź sobie więc, jak bardzo znaczenie bazy rośnie tuż przed najważniejszym dniem sprzedażowym w roku.

Jeśli nie jesteś zadowolony z tego, ilu masz subskrybentów (a, powiedzmy sobie szczerze, zawsze wydaje się, że jest ich za mało), jak najszybciej powinieneś zacząć rozbudowywać bazę.

A skoro ma się to odbyć jak najszybciej (chcesz przecież, aby wskaźniki Twojego email marketingu poszybowały w górę, prawda?), to przed Czarnym Piątkiem Twoje formularze zapisu powinny zachęcać do szybkiego działania. Albo budować napięcie. Możesz zapowiedzieć, że zbliża się coś wyjątkowego i to subskrybenci dowiedzą się o tym pierwsi. Zmień treść formularza tak, żeby podkreślić korzyści, jakie wynikną dla przyszłych klientów z tego, że dziś się zapiszą.

Możesz też przygotować banery albo landing pages – cel jest taki, żeby zaciekawić ludzi tym, co ma się wydarzyć i dać im znać, że wkrótce wyślesz im emaile z ofertami specjalnymi.

Pamiętaj jednak, że mniejsza baza, składająca się z zaangażowanych odbiorców jest milion razy więcej warta niż taka, w której są osoby ignorujące Twoje wiadomości. Zwróć na to uwagę, budując bazę. Zadbaj, żeby była wartościowa, a nie nieskończenie wielka.

Jak zaprojektować email na Black Friday

Może Ci się wydawać, że czarnopiątkowe szaleństwo zwalnia Cię z konieczności zadbania o projekt graficzny. Możesz myśleć, że wystarczy prosty temat, duże CTA i ogromny baner „100% rabatu” na środku. Nie do końca tak jest.

Może się zdarzyć, że kiepsko zaprojektowany email ze ŚWIETNĄ ofertą przyciągnie klientów. Ale już tydzień przed Czarnym Piątkiem skrzynki Twoich odbiorców są zapchane ofertami, które są pewnie równie atrakcyjne, jak Twoja.

Dlatego w tym okresie musisz się wyróżnić. Oto jak to zrobić.

Temat wiadomości

W temacie emaila z okazji Czarnego Piątku możesz zastosować słowa kluczowe, jak “darmowy” czy „rabat”, użyć liczb (np. 80%), albo wykorzystać atmosferę wyczekiwania, jakiej ulegli klienci.

Możesz przypomnieć, kiedy zacznie się wyprzedaż, np.: „Promocja z okazji Black Friday już jutro!” albo „Wyprzedaże czas start!”. A jeśli zwracasz się do klientów, którzy wcześniej kupili Twoje produkty i wiedzą o Twoich super-ofertach, napisz: „Nie zapomnij o tegorocznej promocji”.

Zredaguj chwytliwy temat nawiązujący do Twojej marki. Spójrzmy na przykład na markę materaców Casper. Temat ich wiadomości na Black Friday brzmiał: „W tym roku w Czarny Piątek wciśnij drzemkę” albo „Każdy piątek to Czarny Piątek, jeśli masz zamknięte oczy. Bo śpisz.” Lekkie, zabawne i z nawiązaniem do produktów – to nie może nie zadziałać.

Rozważ zastosowanie emotikonów, żeby temat jeszcze bardziej się wyróżniał. Przykłady dobrych treści w polu tematu i nagłówków znajdziesz w naszym przewodniku 7 cykli automation dla Twoich kampanii świątecznych.

 

Teksty

Prosta zasada brzmi – nie przesadzić. Kilka wersów o ekscytującej treści wystarczy. Jeśli planujesz użyć kilku CTA, sprawdź, czy wszystkie rzeczywiście są potrzebne i widoczne oraz czy nie będą za bardzo krzykliwe, kiedy je umieścisz obok siebie.

W wiadomościach, które planujesz wysłać na długo przed Czarnym Piątkiem, daj klientom znać, jakich ofert mogą się spodziewać. Tylko uważaj! Uchyl rąbka tajemnicy, ale nie psuj zabawy i nie zdradzaj od razu wszystkich szczegółów.

Kiedy przyjdzie czas na emaile bardziej sprzedażowe i nawołujące do kupna, wspomnij, do kiedy obowiązuje rabat, żeby zachęcić odbiorców do szybkiego działania. Jeśli zaznaczysz, że oferta wygasa w Cyber Poniedziałek, albo że można z niej skorzystać do 27 listopada, skuteczniej zmotywujesz klientów do złożenia zamówienia.

 

Treści i projekt

Popularnym motywem kampanii na Black Friday jest czerń, co rozumie się samo przez się. Weź jednak po uwagę cały projekt i kolorystykę – niech będą spójne z identyfikacją Twojej marki.

Spójrz na wiadomość od marki Huckberry:

Black Friday Steals Huckberry

Paleta kolorów w ich emailach na Black Friday jest nie tylko spokojna – co pasuje do wizerunku marki – ale też spójna we wszystkich kanałach i na wszystkich platformach.

Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie w czarnopiątkowych emailach GIFów:

bonobos black friday sale email

GIF przyciąga uwagę, a jeśli pokażesz w nim, jak rozpakowujesz produkt, podgrzejesz atmosferę ekscytacji i oczekiwania.

Niektóre marki prezentują tego dnia tylko czarne produkty. To nawiązuje do idei Black Friday i sprawia, że oferta wydaje się bardziej ekskluzywna, przygotowana wyłącznie z tej okazji. Spójrz na to, co zrobiła marka Nike:

Dodatkowo, ponieważ Nike przedstawiła tylko kilka produktów w ofercie specjalnej, nic dziwnego, że pod każdym z nich umieściła inne CTA. Klient może przejść bezpośrednio do ulubionego produktu i kupić go szybciej, ponieważ zapasy w magazynie są ograniczone.

W tych wiadomościach teksty są maksymalnie krótkie i zwięzłe. Nie ma czasu na czytanie, kiedy w tej samej chwili tysiące innych klientów pędzą do kasy. 😉

Jeśli nie wiesz, jak zacząć, możesz do przygotowania emaili na Black Friday użyć naszych szablonów.

Przykładowy szablon na Black Friday od GetResponse

Nieco strategii

Kampanię możesz uruchomić w każdej chwili. Niektórzy zalecają zacząć wysyłkę tydzień przed albo w ostatniej chwili, w Czarny Piątek. Którąkolwiek opcję wybierzesz, dobrze jest opracować strategię i przygotować zawczasu cykle automation.

Najpierw podziel bazę odbiorców na tyle grup, ile potrzebujesz. Następnie możesz odpowiednio spersonalizować wiadomości i oferty.

Zaangażuj na nowo tych, którzy przestali okazywać zainteresowanie i odnów relację z nimi.

Możesz też nadawać kontaktom punkty scoringowe, żeby przekazywać im różne oferty w zależności od ich zaangażowania.

Dodatkowo, jeżeli chcesz wysłać serię wiadomości z różnymi produktami i rabatami, nie zapomnij otagować osób, które już skorzystały z oferty, żeby nie nękać ich emailami. Zamiast tego, wyślij im email z podziękowaniem.

Przygotuj wiadomości do klientów, którzy porzucili koszyk, żeby zachęcić ich do powrotu i dokończenia zamówienia. Zaoferuj wsparcie i sprawdź, czy dokonali zakupu. Jeśli nie, możesz wysłać im kolejne przypomnienie z ofertą specjalną, np. opcją darmowej dostawy.

Możesz też zmienić pierwszy etap wyprzedaży w grę. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz w naszym przewodniku: 7 cykli automation dla Twoich kampanii świątecznych

Jeśli wszystko dobrze pójdzie i odbiorca złoży zamówienie, nie zapomnij mu podziękować i poproś, żeby podzielił się opinią na temat obsługi albo zachęć do wypełnienia ankiety satysfakcji klienta.

Gotowy?

Zadbaj o wydajność serwerów – jeśli Twoja strona przestanie działać w momencie, gdy setki klientów zaczną klikać przycisk „Kup teraz”, stracisz ich nie tylko w Czarny Piątek, ale na dobre.

Zapewnij zapas produktów w magazynie. Lepiej przeszacować niż niedoszacować i zostawić klientów z pustymi rękami.

Możesz też przedłużyć wyprzedaż do Cyber Poniedziałku. To kolejna okazja do świętowania dla sklepów internetowych.

Zadbaj o jak najlepsze doświadczenie podczas zakupów. Niech będą przyjemne zarówno dla Ciebie, jaki i dla klienta.

I zaplanuj cykle automatyczne. Przecież na Ciebie też czekają superoferty w innych sklepach internetowych!

Dodatkowo, dla inspiracji mamy dla Ciebie 6 inspirujących świątecznych kampanii email marketingowych.

Subskrybuj, aby otrzymywać top artykuły, wskazówki i porady marketingowe.

GetResponse S.A. potrzebuje danych zawartych w tym formularzu w celu dostarczenia Ci materiałów, o które wnioskujesz. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękujemy za rejestrację!

Niedługo wyślemy Ci wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.

Zostań autorem na Blogu GetResponse!

Dowiedz się, jak to zrobić