już wkrótce

Platforma do monetyzacji treści

Zamień swoją wiedzę w źródło przychodu – dołącz do listy oczekujących, aby otrzymać specjalną zniżkę na nowe narzędzia!

Jak stworzyć infografikę bez pomocy grafika?

4 min
Zaktualizowano:

Chcesz zrobić podsumowanie ważnego wydarzenia lub danych z badania, ale wolałbyś uniknąć sztampowego artykułu, który może zniknąć wśród innych podobnych publikacji?

Wykorzystaj do tego popularne ostatnio infografiki. Jest to nie tylko bardziej atrakcyjna i przykuwająca uwagę formę przekazania danych, ale – jak się okazuje – również dużo skuteczniejsza.

A co jeśli moja firma nie współpracuje na stałe z grafikiem i nie chciałbym wydawać pieniędzy na zewnętrzne usługi agencji oraz freelancerów? Okazuje się, że jeszcze nic straconego, bo możesz zrobić własną infografikę, od początku do końca, całkowicie sam.

Sprawdziliśmy 4 serwisy, dzięki którym szybko i bardzo łatwo (a może nawet bezpłatnie) stworzysz infografikę na wysokim poziomie.

 

Po co mi właściwie ta infografika?

Za pomocą infografiki możesz przedstawić nie tylko dane, ale również schematy lub zjawiska. Oczywiście nie zastąpi ona szczegółowych raportów lub analiz, ale pozwoli w czytelny i bardziej zrozumiały sposób przybliżyć omawiane zagadnienie.

Co więcej, z badań wynika, że infografiki pozwalają generować o 12% wyższy ruch na stronie internetowej w porównaniu z innymi formami publikacji. A co najważniejsze, okazuje się, że dane przedstawione w formie infografiki są dużo łatwiejsze do zapamiętania. Wszystko dzięki przekazowi wizualnemu, który w przeciwieństwie do tekstu, jest bardziej akceptowalny i łatwiejszy do przetworzenia przez mózg.

Nie ma się zatem co dziwić, że wykorzystanie infografik wzrosło w ostatnim czasie o kilkaset procent. Infografiki stały się popularne do tego stopnia, że zaczęły nawet powstawać infografiki prezentujące dane o infografikach.

Canva

To moim zdaniem najlepszy z analizowanych serwisów. Jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze, a co najważniejsze – udostępnia bardzo dużo szablonów, grafik i zdjęć.

Dostęp do serwisu jest całkowicie darmowy, a opłaty są pobierane tylko w przypadku, gdy chcesz wykorzystać niektóre grafiki. Ich koszt jest stosunkowo niewielki, bo za jedną grafikę lub zdjęcie trzeba zapłacić od jednego do kilku dolarów. Na szczęście baza darmowych grafik jest na tyle duża, że można się w zasadzie obejść bez płatnych elementów.

Co ciekawe, za pomocą Canva możesz tworzyć nie tylko infografiki, ale również banery, projekty wizytówek, dokumenty, reklamy i grafiki do serwisów social media, plakaty czy prezentacje.

Jeżeli szukasz taniego (lub darmowego), prostego w obsłudze i wielofunkcyjnego serwisu graficznego, to Canva jest zdecydowania dla Ciebie.

canva

 

Easel.ly

Jest to narzędzie, które można polecić każdemu kto dopiero zaczyna przygodę z infografikami i chce stworzyć swoją pierwszą infografikę.

Mimo, że proces zakładania konta może wprawić trochę w konsternację (po zalogowaniu trafia się nagle do panelu WordPress), to kolejne kroki są już bardziej czytelne. Serwis oferuje sporo czystych i ładnych graficznie szablonów, które za pomocą czytelnego edytora, można dopasowywać do swoich potrzeb – zmieniać tło, kształty i rozmieszczenie ikon lub dodawać elementy graficzne. Pula dostępnych grafik została podzielona na kilka kategorii, w których można znaleźć sporo obrazków. Dodatkowo, możliwa jest opcja importu własnych elementów.

Trzeba być świadomym, że edytor Easel.ly nie pozwoli stworzyć każdego projektu jaki nam się wymarzy. Dlatego wybierając szablon, na którym chce się pracować należy od razu kierować się ilością przygotowanych danych i koncepcji.

easel.ly

 

infogr.am

Dużym plusem jest na pewno sposób logowania. Dzięki możliwości wykorzystania konta jednego z portali społecznościowych, jest on bardzo szybki i całkowicie bezproblemowy.

Usługi tego serwisu polecam w szczególności osobom, które chcą, aby ich infografiki bazowały na wykresach i danych liczbowych, a mniej na opisach lub przykuwających wzrok opisach. Wybierać można spośród różnych typów diagramów, do których w bardzo prosty sposób możemy dołożyć mapę, zdjęcie i tekst.

Prosty interfejs pozwoli stworzyć czytelną prezentację danych w zaledwie kilka minut. Największym minusem infogr.am jest sposób pobrania zrobionej infografiki. Aby ją pobrać, trzeba najpierw wykupić konto premium.

inogr.am

 

Venngage.com

Mimo że interfejs serwisu nie powala, to na wyróżnienie z pewnością zasługuje liczba szablonów infografik, z których większa ilość jest dostępna za darmo. Podobnie jest z grafikami wspomagającymi – można wybierać z wielu dostępnych obrazów, piktogramów oraz logotypów.

Co ciekawe, w przeciwieństwie do poprzednika, Venngage umożliwia pobranie stworzonej infografiki w popularnych formatach PNG i PDF.

Venngage

Jeżeli uważacie, że jeszcze inne serwisy lub aplikacje do tworzenia infografika są warte polecenia, to koniecznie dajcie nam znać.