już wkrótce

Platforma do monetyzacji treści

Zamień swoją wiedzę w źródło przychodu – dołącz do listy oczekujących, aby otrzymać specjalną zniżkę na nowe narzędzia!

Ile kosztuje strona internetowa?

14 min
Zaktualizowano:

Profesjonalna strona WWW wzbudza zaufanie wśród potencjalnych klientów. To wizytówka firmy, a także potężne narzędzie marketingowe. To przy pomocy strony internetowej przedsiębiorcy opowiadają historię swojej firmy, mówią o jej misji czy przedstawiają pracowników. Jednocześnie jest ona sposobem na przyciągnięcie klientów, zachęcenie ich do zapoznania się z ofertą, a tym samym dokonania zakupu. Jak zadbać o dobrą stronę www i ile kosztuje jej stworzenie za pomocą kreatora stron GetResponse?

Wielu przedsiębiorców myśli o stworzeniu własnej strony internetowej. Jednocześnie wciąż panuje przekonanie, że to drogi i czasochłonny proces. Rzeczywiście, jeszcze do niedawna zaprojektowanie i przygotowanie profesjonalnej strony wymagało sporych nakładów finansowych. Firmy korzystały z pomocy m.in. agencji, a czas oczekiwania na gotowy projekt często się wydłużał. Dziś jednak dostępne są narzędzia, dzięki którym możesz stworzyć stronę WWW szybko i niedrogo (a w podstawowym zakresie nawet bezpłatnie!) — należy do nich kreator stron GetResponse.

Rozmiar strony

Jednym z głównych czynników, które wpływają na koszt, biorąc pod uwagę stworzenie strony WWW podmiotom zewnętrznym, jest jej rozmiar. Strona internetowa zazwyczaj składa się ze strony głównej i dodatkowych podstron/zakładek, takich jak:

 • o nas
 • oferta
 • kontakt
 • galeria
 • i wielu innych, w zależności od typu strony i branży.
Fragment szablonu strony WWW dostępnego w kreatorze stron GetResponse
Szablon strony WWW dostępny w kreatorze stron GetResponse

To, jaki rodzaj strony wybierzesz, zależy od Twoich potrzeb, rodzaju prowadzonej działalności, wyznaczonych celów, a także od wymagań Twoich odbiorców. Pamiętaj, że to dla nich budujesz stronę internetową.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, aby stworzyć profesjonalną i rozbudowaną witrynę, wcale nie musisz korzystać ze wsparcia drogich profesjonalistów. Profesjonalną stronę www możesz stworzyć samodzielnie, bez znajomości języka HTML i wiedzy na temat programowania. Wystarczy, że wypróbujesz kreator stron GetResponse. To proste narzędzie umożliwia zbudowanie strony internetowej w kilka chwil. Użytkownik musi jedynie określić swoje preferencje, a następnie wybrać ścieżkę budowania strony.

Funkcjonalności

W dzisiejszych czasach masz ogromne możliwości, aby stworzyć stronę internetową samodzielnie. Rozwój technologii sprawił, że to, co kiedyś wydawało się bardzo trudne, niemal niemożliwe do zrobienia, jest obecnie w zasięgu ręki. Zanim przystąpisz do działania, zastanów się jednak, w jakim celu tworzysz witrynę internetową. Które funkcje są niezbędne, aby strona spełniała jak najlepiej swoje zadanie? Czy ma to być klasyczna strona WWW reklamująca biznes, czy też może rozbudowany portal z opcją kontaktowania się z firmą?

Należy zdawać sobie sprawę, że koszty stworzenia strony internetowej zależą od wyposażenia jej w dodatkowe funkcjonalności oraz działań, które związane są z wprowadzenie zmian w witrynie. Mogą to być:

 • aktualizacje szablonu
 • umieszczenie (i aktualizacja) galerii zdjęć
 • integracje z płatnościami mobilnymi
 • integracje z social mediami (Facebookiem, Twitterem, Instagramem i innymi)
 • optymalizacja techniczna.

Każda z wymienionych opcji to często wydatek rzędu kilkuset złotych. Wybierając kreator stron GetResponse, możesz znacznie zminimalizować koszty, ponieważ dostęp do aktualizacji szablonu, czy integrację z wieloma narzędziami marketingowymi masz już w cenie pakietu. Integracje zostały opisane w kolejnych częściach artykułu. Znajdziesz je w sekcji: Integracja z innymi serwisami.

Należy brać pod uwagę dodanie takich elementów jak formularz z zapisami do newslettera czy możliwość kontaktu z firmą (np. w formie czatów na żywo). W przypadku kreatora stron GetResponse nie musisz płacić dodatkowo za te funkcje, ponieważ są one już uwzględnione w cenie pakietu. Ponadto, w cenie masz dostęp do integracji z narzędziami do online marketingu — dzięki temu możesz promować swój biznes bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Formularz zapisu dostępny w szablonie w kreatorze stron GetResponse

PAMIĘTAJ: Nowoczesna strona WWW powinna być w pełni responsywna, czyli dostosowana do wyświetlania na różnych rodzajach urządzeń. Korzystanie z niej musi być tak samo łatwe na komputerze, jak i innych sprzętach typu tablet lub smartfon. Tak też jest w przypadku kreatora stron GetResponse – strona utworzona przy jego użyciu będzie w pełni responsywna, co oznacza, że będzie prezentować się dobrze bez względu na rodzaj wykorzystywanego urządzenia. Warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach mobilnej rewolucji to absolutna konieczność!

Widok mobilny szablonu strony WWW – kreator stron GetResponse

Kupno domeny

Strona WWW potrzebuje własnej domeny i hostingu. Ich wykupienie również wpływa na ostateczną cenę witryny.

Czym są domena i hosting? Domena to unikalny adres internetowy witryny w sieci składający się z dowolnej nazwy strony/firmy oraz rozszerzenia (np. „.pl”, „.de”, „.com”, „.net”, „.biz” itp. – czyli w naszym przypadku domeną jest getresponse.pl). Nazwa domeny powinna być zrozumiała i prosta do zapamiętania – wskazane jest również, aby odzwierciedlała ona charakter firmy i zawierała istotne dla SEO słowa kluczowe.

Hosting to zarezerwowanie określonej ilości miejsca na serwerze, inaczej: skorzystanie z zasobów udostępnianych przez odpowiednio skonfigurowany komputer podłączony na stałe do Internetu. Jaki hosting wybrać? Istotne parametry to uptime, czyli czas bezawaryjnego działania serwera wyrażony w procentach (wskazane jest, aby wybierać usługi z uptime na poziomie nie niższym niż 99%), stan techniczny dysków i innych podzespołów serwera, a także szybkość łącza (od tego będzie zależeć czas wyświetlania się strony internetowej).

Kupno domeny oraz wybór odpowiedniego hostingu może stanowić duże wyzwanie dla osoby nieobeznanej z tematem – chyba, że skorzystasz z możliwości, jakie oferuje kreator stron GetResponse. Narzędzie pozwala szybko i łatwo:

 • wybrać jedną z darmowych domen;
 • podłączyć własną domenę dla spójności marki;
 • kupić nową domenę bezpośrednio w panelu GetResponse.

Użytkownik może liczyć na wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki certyfikatom SSL, w cenie wykupionego pakietu jest dostępna także publikacja strony na domenie w GetResponse.

Ile zapłacisz za hosting i domenę? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ cena zależy od wielu czynników, np. tego, czy domena pochodzi z rynku pierwotnego (jest zupełnie nowa), czy z wtórnego (wcześniej należała do kogoś) oraz jaki jest okres jej wykupu. Na cenę hostingu wpływają z kolei parametry takie jak: limit powierzchni dyskowej, prędkość transferu danych czy też czas bezawaryjnego działania serwera. Ceny domen w GetResponse zaczynają się już od 12 dolarów.

Projekt strony

W przypadku zlecenia stworzenia strony internetowej na zewnątrz, na cenę witryny wpływa projekt – nie chodzi tutaj jedynie o wykonanie szablonu graficznego, lecz o opracowanie szkicu projektowego – modelu, który oddaje poziom skomplikowania struktury witryny oraz jest zgodny z oczekiwaniami klienta. Makieta internetowa pozwala lepiej dopracować stronę WWW i uniknąć wielu nieprzewidzianych problemów na dalszych etapach jej budowy. Jej zadanie to także ułatwienie pracy całemu zespołowi odpowiedzialnemu za stworzenie witryny.

Kreator stron GetResponse tworzy projekt strony internetowej z uwzględnieniem Twoich wytycznych, podobnie, jak w przypadku, gdyby zadanie to zostało zlecone profesjonalnemu projektantowi stron WWW – i to w cenie pakietu.

Użytkownik ma dwie możliwości:

 • użycie kreatora AI (wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań związanych z potrzebami biznesowymi);
 • działanie samodzielne (opcja ta jest zalecana dla bardziej zaawansowanych użytkownik, polega na samodzielnym wybraniu szablonu i użyciu edytora drag and drop celem dostosowania projektu witryny do potrzeb).

Ponadto, użytkownik ma dostęp do wielu kreatywnych narzędzi oraz szablonów do wyboru. Gotowe, w pełni profesjonalne projekty mogą zostać łatwo dostosowane do potrzeb firmy — jeżeli użytkownik chce zmienić font, paletę kolorów lub styl przycisków, może to zrobić za pomocą jednego kliknięcia.

Należy pamiętać, że strona WWW powinna zostać stworzona zgodnie z zasadami User Experience (UX), czyli z uwzględnieniem doświadczeń użytkownika. Architektura treści, a także układ witryny muszą być dobrze przemyślane, dzięki temu wzrosną szanse na zwiększenie konwersji oraz pozyskanie nowych klientów. Istotą jest dostarczenie klientowi takiego produktu, który zapewni jak najlepsze wrażenia. Działaniem związanym z UX jest na przykład określenie celów, jakie ma spełniać witryna i dobranie na tej podstawie typu i charakteru podstron. Takie badanie potrzeb również generuje dodatkowe koszty.

Co istotne, kreator stron GetResponse oferuje dużą swobodę projektowania zgodnie z zasadami UX — użytkownik sam dobiera funkcjonalności oraz elementy, które pojawią się na stronie, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Ważne w tworzeniu stron internetowych jest SEO, czyli optymalizacja względem potrzeb wyszukiwarek internetowych. SEO ma na celu zbudowanie autorytetu witryny, tworzenie wartościowych treści, wyeliminowanie czynników, które mogłyby zaburzać postrzeganie strony WWW przez roboty Google oraz przyciągniecie większej liczby użytkowników poprzez zaoferowanie konkretnych odpowiedzi na pytania zadawane przez internautów w wyszukiwarkach i umiejscowienie witryny na wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Pozycjonowanie strony internetowej obejmuje wiele rodzajów działań typu:

 • dbanie o poprawność semantyczną kodu
 • linkbuilding, czyli pozyskiwanie dobrej jakości linków
 • optymalizacja nagłówków i metatagów
 • optymalizacja techniczna witryny i jej struktury
 • umieszczanie na stronie treści wysokiej jakości

Nieumiejętne pozycjonowanie może doprowadzić do niemiłych konsekwencji, w tym nawet bana od Google’a, dlatego kwestie związane z SEO najlepiej zlecić od samego początku specjaliście.

Korzystając z kreatora masz możliwość korzystania z narzędzi do optymalizacji SEO, dzięki czemu stworzysz sposobność i przyciągniesz organiczny ruch na swoją stronę.

Grafika – obrazy i zdjęcia

Do kosztów wdrożenia strony internetowej warto doliczyć również wydatki związane z zakupem licencji dla grafik oraz fotografii. Każdy bank zdjęć ma własny regulamin, który określa, w jaki sposób można korzystać z zakupionych projektów graficznych. Warto dobrze się w niego wczytać, aby uniknąć późniejszych problemów, np. w postaci kary za naruszenie licencji poprzez nieświadome wykorzystanie danego materiału graficznego w nieodpowiedni sposób, niezgodnie z licencją.

Tego typu komplikacji można uniknąć, korzystając z kreatora stron GetResponse. Użytkownik otrzymuje bowiem dostęp do setek darmowych zdjęć w ramach integracji z serwisem Unsplash, gdzie z pewnością znajdziesz idealne grafiki dla Twojej witryny.

Podgląd dostępnych grafik z Unsplash w kreatorze stron GetResponse po wpisaniu w wyszukiwarkę interesującego zagadnienia

Poza kosztami związanymi z zakupem gotowych grafik, do budżetu przeznaczonego na stworzenie strony internetowej należy doliczyć także koszt stworzenia niektórych elementów wizualnych zupełnie od nowa. Każda z takich usług graficznych, np. stworzenie dodatkowych banerów lub logotypów w odmiennych formatach generuje wyższy koszt stworzenia strony internetowej. Warto pamiętać, że w tworząc witrynę w kreatorze stron, użytkownik może dowolnie edytować grafiki i dopasowywać je do różnych elementów strony, bez żadnych dodatkowych opłat.

Warto pamiętać: Inna istotna kwestia związana z grafikami i zdjęciami to odpowiednia optymalizacja, aby elementy te były lepiej rozpoznawane przez wyszukiwarkę Google. W tym celu należy zadbać o nazwę pliku graficznego (powinny się w niej znaleźć słowa kluczowe istotne dla branży), wielkość oraz wagę plików graficznych (czynnik ten ma wpływ na czas ładowania), adres URL obrazka, a także atrybut ALT, czyli opis grafiki, który pojawi się zamiast niej na stronie, jeśli obraz z jakiegoś powodu się nie wyświetli.

Integracja z innymi serwisami

Strona WWW powinna być zintegrowana z innymi serwisami oraz platformami.
W przypadku zlecenia stworzenia strony zewnętrznemu podmiotowi wiąże się to z kolejnym wydatkiem. Tymczasem w GetResponse, w ramach wybranego przez siebie pakietu, użytkownik otrzymuje zestaw narzędzi do online marketingu (ich ilość zależy od wybranego pakietu), a dodatkowo ma możliwość integracji z wieloma zewnętrznymi narzędziami. Nie dość, że to duża oszczędność czasu i pieniędzy, to dodatkowo można zmaksymalizować działania marketingowe i jeszcze lepiej promować swoją markę.

Kreator stron GetResponse jest zintegrowany z takimi narzędziami jak:

 • czaty na żywo
 • formularze zapisu
 • Google Ads
 • kampanie SMS
 • landing pages
 • marketing automation
 • pop-upy
 • powiadomienia web push
 • reklamy w mediach społecznościowych
 • webinary

Integrując stronę WWW z powyższymi narzędziami wszystko działa płynnie — np. baza kontaktów tworzy się automatycznie, dzięki czemu można wysyłać emaile i web pushe. Możliwe jest także zbieranie danych o odwiedzinach i wykorzystanie tej wiedzy do zwiększenia skuteczności działań marketingowych. Co za tym idzie? Zmaksymalizowanie zysków!

Wielu przedsiębiorców pragnie zintegrować swoją stronę WWW ze sklepem internetowym, stworzonym w osobnej platformie lub stanowiącym nieodłączny element witryny. Koszt przeprowadzenia takiej integracji jest zazwyczaj dość wysoki, a wszystko zależy od potrzeb danej firmy. Tymczasem GetResponse oferuje integrację z najpopularniejszymi platformami sprzedażowymi takimi jak Etsy, Stripe, Shopify, BigCommerce, Magento, PrestaShop czy też WooCommerce, w cenie pakietu.

Z GetResponse możesz łatwo dostosować stronę WWW tak, aby pełniła ona funkcje sprzedażowe. W swoim koncie GetResponse szybko dodasz formularze zamówień, a także produkty fizyczne i cyfrowe, podłączysz również konta PayU, PayPal, Stripe lub BlueSnap. Co więcej, w ramach wykupionego pakietu, otrzymasz dostęp do inteligentnych narzędzi marketingowych dla e-commerce takich jak wiadomości o porzuconym koszyku.

Stworzenie odpowiedniego szablonu

Strona WWW nie obejdzie się też bez szablonu (inaczej motywu lub templatki). Jego tworzenie jest bardzo czasochłonne – najważniejszy etap pracy to zaprojektowanie rozmieszczenia zdjęć oraz tekstów, a także zaplanowanie wszystkich innych elementów witryny, które są istotne z Twojego punktu widzenia. Następnie trzeba przeanalizować wstępny szkic i wprowadzić niezbędne zmiany i poprawki. Ostatni krok to zainstalowanie motywu i skonfigurowanie go tak, aby był on zgodny z potrzebami. To oczywiście kosztuje.

Jeśli szablon oraz identyfikacja wizualna firmy mają zostać stworzone zupełnie od nowa, ostateczna cena strony internetowej będzie nawet dwa razy wyższa niż pierwotnie. Decydując się na kreator stron użytkownik ma dostęp do gotowych już szablonów, które da się łatwo modyfikować dzięki edytorowi drag and drop. Dostępne motywy zostały podzielone na różne kategorie, np. e-commerce, edukacja, rozrywka, landing page czy też portfolio. Każdy z nich można zmienić tak, aby odpowiadał on potrzebom konkretnej branży.

Szablony dostępne w kreatorze stron GetResponse można zmieniać według uznania, z wykorzystaniem wszystkich sekcji oraz elementów dostępnych w bibliotekach.

Użytkownik może zarówno dodawać do nich nowe funkcjonalności, jak i usuwać te, które są mu niepotrzebne. Korzystając z kreatora i samodzielnie zmieniając wizję projektu, użytkownik może zrobić to w dowolnym momencie, unikając przy tym dodatkowych kosztów zlecenia tego podmiot zewnętrznym czy obawy o długi termin realizacji.

Wybrane szablony z kategorii e-commerce, dostępne w kreatorze stron

Modyfikacjom zgodnie z potrzebami podlegają także:

 • fonty
 • kolejność elementów w sekcjach
 • kolejność podstron
 • kształty
 • nazwy podstron
 • paleta kolorów;
 • rozmiar elementów podstron
 • tło strony WWW

Możliwość edycji treści (CMS)

Zamawiając stronę WWW, warto poprosić o CMS, czyli system zarządzania treścią, a także o szkolenie z panelu CMS. Tego typu usługa będzie Cię kosztować nawet kilka tysięcy złotych, jednak gra jest warta świeczki – wdrożenie CMS pozwoli uniknąć nieplanowanych wydatków w przyszłości, kiedy witryna będzie wymagała odpłatnych zmian, poprawek i aktualizacji. Co da Ci pełen dostęp administracyjny do strony? Najważniejsze korzyści to możliwość samodzielnego edytowania treści podstron oraz dodawania grafik i zdjęć.

Kreator stron GetResponse jest sam w sobie CMS-em. Użytkownik ma bowiem pełną swobodę w zakresie zmieniania treści, które znajdą się na utworzonej stronie internetowej. Modyfikacja podstron nie wymaga znajomości HTML ani żadnej innej specjalistycznej wiedzy. Aktualizacja zawartości witryny z pomocą kreatora jest na tyle łatwa i szybka, że nie trzeba zlecać tego zadania zewnętrznym podmiotom ani też przeznaczać dodatkowego budżetu na zakup zaawansowanego systemu CMS.

Gdy mowa o CMS, nie można nie wspomnieć o content marketingu. To rodzaj marketingu, który bazuje na regularnym tworzeniu oraz udostępnianiu atrakcyjnych i przydatnych treści, co służy budowaniu długotrwałych relacji z odbiorcą. Wielu przedsiębiorców będących na początku swojej drogi woli samodzielnie tworzyć wpisy na sekcję blogową – nie mając jednak żadnej wiedzy z zakresu SEO i UX, ryzykujesz, że strona WWW straci dobrą reputację. Na szczęście prowadzenie działań contentowych możesz zlecić zewnętrznemu podmiotowi, np. copywriterowi freelancerowi.

Podsumowanie

Potrzebna Ci witryna WWW, która jednocześnie jest sklepem internetowym i pozwala na dokonywanie zakupów online? A może zależy Ci na integracji z social mediami oraz optymalizacji pod kątem SEO? Na te pytania musisz odpowiedzieć, zanim zdecydujesz się na określone rozwiązanie. Oczywiście każde rozszerzenie funkcjonalności będzie miało wpływ na cenę ostateczną produktu i czas jego realizacji.


Paula Szulc
Paula Szulc
Marketing Manager - Poland w GetResponse. Kreatywna dusza, pełna pomysłów, które następnie przelewa na różne formy content marketingu. Freak organizacji, planowania i tabelek, nierozłączna z kalendarzem. W GetResponse odpowiedzialna za kreacje contentowe na rynek polski. Łącząc pasje i umiejętności prowadzi projekt Planer Marketera, czyli kalendarza marketingowego, w którym zawarte są setki okazji marketingowych oraz świąt nietypowych, a także szereg inspiracji na kampanie.