Jaka jest różnica między kanałem Email a kanałem Web w marketing automation?

Marketing Automation w GetResponse obsługuje teraz dwa różne kanały: Email (oparty na subskrybentach) i nowo wprowadzony Web (oparty na odwiedzających stronę). Kanały te różnią się sposobem śledzenia i interakcji z użytkownikami, a także sposobem wykonywania i zarządzania cyklami automation.

Wyjaśnienie różnicy między kanałem Email a Web w Marketing Automation GetResponse

Do tej pory automatyzacja marketingu w GetResponse opierała się na przetwarzaniu subskrybentów, gdzie głównym identyfikatorem był identyfikator subskrybenta.

Teraz wprowadzamy nowy kanał: Web, w którym procesy automation działają bezpośrednio w przeglądarce internetowej klienta. Procesy te nie wymagają bycia subskrybentem, ponieważ głównym identyfikatorem jest UUID odwiedzającego, przechowywany w pliku cookie gaVisitorUuid. Cykl automatyzacji w kanale Web jest realizowany dzięki skryptowi WebConnect uruchomionemu w przeglądarce użytkownika.

Odwiedzający nie musi być zidentyfikowanym subskrybentem, aby zadziałał dla niego cykl automation w kanale Web.

Kiedy należy używać kanału Web lub Email

Korzystaj z kanału Email, gdy Twoim celem jest nawiązanie kontaktu z subskrybentami z Twojej listy kontaktów – na przykład w celu wysyłania dalszych wiadomości, tagowania subskrybentów lub wyzwalania działań na podstawie ich aktywności lub historii zakupów.

Użyj kanału Web, gdy chcesz zaangażować anonimowych lub zidentyfikowanych odwiedzających bezpośrednio na swojej stronie internetowej, na przykład wyświetlając wyskakujące okienka, monitując o powiadomienia push lub reagując na zachowania w sieci, takie jak odwiedzane adresy URL lub lubiane/oglądane produkty.

Poniżej wyjaśniamy wszystkie kluczowe różnice między kanałami Web i Email.

Ścieżki negatywne

W kanale Email elementy warunku mogą zawierać ścieżki negatywne (czerwone), jeśli warunki nie zostaną spełnione w określonym czasie.

Element Wiadomość Otwarta i jego ustawienia pokazujące, jak skonfigurować ścieżkę negatywną, gdy warunek nie jest spełniony.

W kanale Web ta opcja nie jest dostępna. Zamiast tego:

  • Jeśli odwiedzający nie spełni warunku, pozostanie w elemencie przez maksymalnie 30 dni.
  • Jeśli warunek nadal nie zostanie spełniony po 30 dniach, odwiedzający zostanie automatycznie usunięty z cyklu automation.

Transfery pomiędzy kanałami

“Podróż” kontaktu przez cykl oznacza jedną ścieżkę w danym cyklu automation. Jedna osoba może znajdować się w wielu ścieżkach w ramach tego samego cyklu w tym samym czasie.

Podczas gdy oba kanały mogą działać równolegle, przenoszenie osoby bezpośrednio z jednego kanału do drugiego w ramach jednej podróży/ścieżki jest ograniczone.

Z kanału Email do kanału Web – nieobsługiwane

Obecnie nie jest możliwe przeniesienie z kanału Email do kanału Web. Oznacza to, że jeśli dana osoba wejdzie do cyklu za pomocą warunku działającego w kanale Email, nie można później połączyć elementów kanału Web w tej samej ścieżce.

Jeśli spróbujesz dodać element Web (taki jak “Pokaż pop-up” lub “Monituj o powiadomienie push”) do ścieżki opartej na kanale Email, system wyświetli odpowiednie ostrzeżenie i nie zezwoli na taką konfigurację.

Błąd widoczny w momencie próby dodania elementu z kanału Web do ścieżki z kanału Email

Nadal możesz jednak tworzyć automatyzacje, które reagują zarówno na zachowanie subskrybentów, jak i odwiedzających stonę, używając wielu warunków początkowych w tym samym cyklu – na przykład jednego dla osób, które zapisują się na listę (kanał Email) i drugiego, gdy ktoś polubi określony produkt (kanał Web). Każdy warunek rozpoczyna oddzielną podróż w ramach tego samego cyklu automation.

Przykład cyklu z dwoma warunkami startowymi, jednym w kanale Email i drugim w kanale Web

W kanału Web do kanału Email – obsługiwane

Przeniesienie z podróży opartej na kanale Web do kanału Email jest możliwe, ale tylko pod jednym warunkiem: odwiedzający musi być zidentyfikowany jako subskrybent.

Identyfikacja odwiedzającego odbywa się automatycznie, gdy użytkownik loguje się do Twojego sklepu lub portalu klienta, a Twoja integracja wysyła jego adres e-mail i identyfikator odwiedzającego(gaVisitorUuid) do GetResponse. Alternatywnie, możesz identyfikować odwiedzających ręcznie za pomocą metody GrTracking lub poprzez śledzenie kliknięć w linki. Aby dowiedzieć się więcej o dostępnych opcjach śledzenia i sposobie ich implementacji, zapoznaj się z tym artykułem w naszym Centrum Pomocy.

W momencie uruchomienia transferu system sprawdza, czy odwiedzający jest już powiązany z subskrybentem. Jeśli nie, będzie ponawiał próbę transferu w stopniowo rosnących odstępach czasu przez okres około 30 minut.

Aby poprawić niezawodność transferu, możesz dodać filtr Subskrybent emaili przed takim transferem między kanałami. Sprawdza on, czy system może rozpoznać odwiedzającego jako subskrybenta na podstawie danych dostępnych w przeglądarce.

Przykładowy workflow z transferem z kanału Web do kanału Email

Dodawanie istniejących kontaktów do cyklu

W tradycyjnej automatyzacji opartej na kanale Email możesz uwzględnić kontakty, które są już częścią Twojej listy przed rozpoczęciem działania cyklu:

Opcja w cyklu automation dodająca do cyklu już istniejące kontakty

W przypadku automatyzacji opartej na kanale Web ten rodzaj ręcznego wprowadzania nie jest dostępny. Cykle automation w kanale Web opierają się na zachowaniu odwiedzających w czasie rzeczywistym. Nie możesz dodać lub zaimportować istniejących użytkowników do cyklu opartego na kanale Web.

Segmentacja

Kanał Web nie obsługuje obecnie segmentacji opartej na danych z listy kontaktów.

Kanał Web jest nową funkcjonalnością i nadal jest aktywnie rozwijany. Pracujemy nad rozszerzeniem jego możliwości i dodaniem większej liczby funkcji w nadchodzących aktualizacjach.