już wkrótce

Platforma do monetyzacji treści

Zamień swoją wiedzę w źródło przychodu – dołącz do listy oczekujących, aby otrzymać specjalną zniżkę na nowe narzędzia!

Recenzja i opinie o Udemy 2024 – czy warto inwestować w kursy online? 

15 min
Zaktualizowano:

Globalna platforma edukacyjna Udemy nieustająco się rozwija i zyskuje coraz większą popularność wśród osób pragnących zdobywać lub podnosić umiejętności w różnych dziedzinach.

Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz swoją edukacyjną podróż, czy jesteś doświadczonym profesjonalistą poszukującym specjalistycznej wiedzy, Udemy oferuje ogromną ilość kursów, które sprostają różnym potrzebom.

To także atrakcyjne miejsce dla twórców, którzy chcą się podzielić swoimi umiejętnościami z innymi. Udemy oferuje ciekawe możliwości dla autorów kursów.

Jak w takim razie działa Udemy i na czym polega jej fenomen?

Czym jest Udemy? 

Udemy to platforma umożliwiająca naukę z szerokiego zakresu kategorii, ale także dostarczająca narzędzi do osobistego i zawodowego rozwoju. Zgromadziła niemal 70-milionową społeczność, ponad 75 tys. instruktorów, kształci w 75 językach i oferuje ponad 200 tys. kursów.

To miejsce, gdzie instruktorzy z całego świata dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami poprzez nagrane kursy online. Elastyczność czasowa sprawia, że nauka staje się dostępna dla każdego, niezależnie od harmonogramu czy lokalizacji. 

Platforma Udemy powstała w 2010 r. Zaledwie dekada wystarczyła do tego by stała się ona globalną platformą edukacyjną, której głównym celem jest umożliwienie milionom ludzi na całym świecie zdobywanie wiedzy i rozwijania umiejętności poprzez dostęp do różnorodnych kursów online. W tym czasie platforma naturalnie ewoluowała, stając się dzisiaj jednym z popularniejszych źródeł edukacji w sieci. 

Kursy dostępne są w różnych formatach – od krótkich lekcji po kompleksowe programy szkoleniowe. Bez względu na poziom zaawansowania, każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo istnieje możliwość nauki w dowolnym tempie, dostosowanym do indywidualnych potrzeb. 

Jak zarabiać na kursach i szkoleniach online? Przewodnik krok po kroku.

Jak Udemy może przyczynić się do Twojego rozwoju zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej?

Udemy wyróżnia unikatowy model biznesowy, który umożliwia niemal każdej osobie podzielenie się wartościową wiedzą. Instruktorzy na Udemy mogą tworzyć i udostępniać kursy, obejmujące niezwykle szeroki zakres tematyczny. Od programowania po rozwój osobisty, sztukę czy języki obce – możliwości są niemal nieograniczone. 

Platforma nie tylko oferuje dostęp do setek tysięcy kursów, ale także tworzy społeczność uczących się i instruktorów. Stawia na elastyczność, umożliwiając naukę we własnym tempie, z dowolnego miejsca na świecie. 

Dla kogo przeznaczone jest Udemy? 

Udemy to miejsce dla tych, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę lub doskonalić swoje umiejętności. Platforma edukacyjna dostępna dla uczniów na każdym etapie nauki, od osób początkujących, aż po zaawansowanych entuzjastów, którzy poszukują kursów online dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. 

Nieważne, czy marzysz o opanowaniu sztuki kodowania, rozwinięciu umiejętności biznesowych, zgłębieniu tajników muzyki czy sztuki, Udemy oferuje obszerny wybór kursów prowadzonych. Każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. 

Kategorie kursów dostępne na Udemy
Kategorie kursów dostępne na Udemy

Udemy to również miejsce dla autorów kursów, którzy pragną dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Jeśli pasjonujesz się konkretnym tematem i masz ochotę nauczania odbiorców z różnych zakątków świata, Udemy dostarcza odpowiednia narzędzia umożliwiające tworzenie oraz sprzedaż własnych kursów online. 

Korzyści dla instruktorów - Udemy
Korzyści dla instruktorów – Udemy

W jaki sposób przebiegają zajęcia na Udemy? 

Na platformie Udemy, to, jaką formę przybierają zajęcia zależne jest od samych instruktorów, jednak ogólnie rzecz biorąc, istnieje pewna standardowa procedura. Każdy kurs na Udemy składa się z licznych lekcji lub sekcji, dostosowanych do formatu wybranego przez konkretnego instruktora. 

➡︎ Centralnym elementem nauczania na Udemy są wcześniej nagrane wykłady wideo, w których instruktorzy prezentują treść kursu, wyjaśniają koncepcje, demonstrują techniki i przekazują swoje spostrzeżenia. Wideo stanowi fundament, ale to nie koniec. Instruktorzy mogą także udostępniać dodatkowe materiały wspierające proces uczenia się, takie jak slajdy, pliki PDF, quizy, zadania czy materiały referencyjne. Warto także dostrzec to, że w kursach związanych z kodowaniem uczestnicy mogą realizować projekty bezpośrednio na platformie. 

➡︎ Zajęcia na Udemy mogą być realizowane w indywidualnym tempie, co daje uczniom swobodę postępowania według własnego planu. Brak ściśle określonych terminów czy harmonogramów pozwala użytkownikom uczyć się, gdy tylko zechcą, dostosowując naukę do swojego tempa życia. 

➡︎ Każdy kurs ma również specjalną sekcję pytań i odpowiedzi, gdzie uczniowie mogą zadawać pytania związane z treścią kursu. Natomiast instruktorzy i inni uczniowie mogą odpowiedzieć, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodatkowo, na Udemy przewidziano przestrzeń na fora dyskusyjne, które umożliwiają uczestnictwo w rozmowach i dzielenie się spostrzeżeniami z szeroką społecznością kursów. 

➡︎ Po zakończeniu kursu uczestnicy zdobywają certyfikat ukończenia zajęć od Udemy, potwierdzający ich udział i zakończenie kursu, pod warunkiem spełnienia wszystkich niezbędnych wymagań. Jest to oficjalne potwierdzenie włożonego w kurs wysiłku i zdobytej wiedzy. 

Testuj GetResponse, za darmo! ⤵︎

Instruktorzy na Udemy – kim są? 

Na platformie Udemy, instruktorzy stanowią zróżnicowaną grupę pasjonatów z wiedzą, doświadczeniem i zapałem do dzielenia się nauką. Pochodzą z różnych środowisk i branż, co sprawia, że kursy oferowane przez nich są różnorodne.

Wśród instruktorów na Udemy można spotkać ekspertów w konkretnych dziedzinach, profesjonalistów z szerokiego spektrum branżowego, w tym: naukowców, pedagogów, konsultantów czy coachów, tworząc zróżnicowaną paletę wiedzy i umiejętności dostępną dla uczniów. 

Nie brakuje tutaj renomowanych nauczycieli, takich jak Rob Percival, Phil Ebiner czy Jose Portilla, którzy prowadzą kursy poświęcone najnowszym technologiom. Dzięki nim uczestnicy mają szansę zgłębić tajniki swoich zainteresowań pod okiem prawdziwych ekspertów, co sprawia, że nauka staje się zarówno fascynująca, jak i wysoce efektywna. 

Jakiego rodzaju kursy możemy znaleźć na Udemy? 

Biblioteka Udemy obejmuje setki tysięcy kursów prowadzonych przez specjalistów z różnych branż. Jest to niewątpliwie jedna z głównych przewag Udemy.

Angażująca biblioteka kursów wyróżnia się niezliczoną ilością ofert, umożliwiając uczestnikom dostęp do materiałów idealnie dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb i celów edukacyjnych.

W obszarze rozwoju osobistego i umiejętności miękkich Udemy oferuje szereg kursów, obejmujących zarządzanie czasem, skuteczne komunikowanie się, rozwiązywanie konfliktów, budowanie samoświadomości i podnoszenie samooceny. Te kursy służą doskonaleniu umiejętności, zwiększeniu efektywności oraz lepszemu radzeniu sobie z wyzwaniami i stresem zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. 

Jeśli w centrum zainteresowań są technologia czy programowanie – platforma oferuje wręcz niezliczoną ilość kursów obejmujących programowanie w różnych językach, tworzenie stron internetowych, aplikacji mobilnych, pracę ze sztuczną inteligencją, analizę danych i wiele innych technologicznych zagadnień. Bez względu na poziom zaawansowania, od początkujących po zaawansowanych, platforma ta oferuje kursy dostosowane do indywidualnych potrzeb (wśród tematyki Python, Java, JavaScript C++ i WordPress zasługują na szczególną uwagę). 

Jeśli natomiast pasjonuje Cię sztuka, projektowanie graficzne lub fotografia, również znajdziesz tu wiele atrakcyjnych opcji. Kursy w tej kategorii pozwalają zdobyć wiedzę z zakresu projektowania logo, ilustracji, tworzenia animacji czy doskonalenia umiejętności w edycji zdjęć. Bez względu na poziom doświadczenia artystycznego, Udemy ma kursy dopasowane do każdego, pozwalając na rozwijanie umiejętności w miarę postępów. 

Kursy na Udemy to nie tylko różnorodność tematyczna, ale także elastyczność dostosowana do indywidualnych potrzeb. Niezależnie od tego czy potrzebujesz krótkiego kursu, aby zdobyć podstawowe informacje, czy bardziej zaawansowanego szkolenia, aby pogłębić specjalistyczną wiedzę, kursy oferują różne formy, różne długości i różny poziom zaawansowania, co pozwala każdemu znaleźć idealny materiał dopasowany do swoich umiejętności i potrzeb. 

Udemy nie tylko dostarcza treści, ale także stawia na interaktywny sposób uczenia się. Uczestnicy kursów mogą pobierać materiały dydaktyczne, uczestniczyć w wideo lekcjach, rozwiązywać praktyczne ćwiczenia, a także komunikować się z instruktorami i innymi uczestnikami za pośrednictwem platformy. Testy i quizy są również integralną częścią kursów, pomagając ocenić postępy w nauce i utrwalić zdobytą wiedzę. Dzięki temu nauka na Udemy staje się interaktywnym i skutecznym procesem, dostosowanym do różnorodnych preferencji i stylów nauki. 

Zalety – co wyróżnia Udemy? 

 • Udemy, dynamicznie rozwijająca się platforma edukacyjna, oferuje liczne udogodnienia dla jeszcze lepszego korzystania z kursów. Nowoczesne funkcje, takie jak nowy design, edytor filmów, tworzenie notatek, i optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych poprzez skrojoną na miarę aplikację na Androida i iOS, to korzyści dla uczestników wprost wynikające z funkcjonalności platformy. 

 • W platformie Udemy elastyczny dostęp do kursów staje się wręcz decydującym elementem procesu nauki. Kursanci zyskują pełną autonomię nad tempem swojej edukacji, mają możliwość ich dostosowywania do indywidualnych potrzeb i harmonogramów. Zamiast podążać za sztywnym planem zajęć, studenci mogą uczyć się dokładnie wtedy, kiedy mają na to czas, w 100% swobodnie. 

 • Udemy otwiera drzwi do nauki w dowolnym miejscu i czasie. Zamiast ograniczać się do sali lekcyjnej, uczniowie mogą zagłębiać się w materiały szkoleniowe w trakcie podróży, w przerwie w pracy czy w zaciszu domowym. Ta nieograniczona dostępność do zasobów edukacyjnych sprawia, że kształcenie staje się bardziej dostępne i zgodne z dynamicznym trybem życia. Użytkownicy mogą w dowolnym momencie wrócić do materiałów, poświęcać więcej czasu na trudniejsze zagadnienia i dostosowywać tempo nauki do własnych preferencji. Ta samodzielność pozwala na pełniejsze zrozumienie i lepsze przyswajanie wiedzy. 

 • W zakresie płatności Udemy wprowadza przelewy, obsługę przez Apple App Store, Google Play, oraz różne karty. Zapewnia także 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy. Co istotne kursy są często dostępne w bardzo przystępnych kwotach.

 • Poza popularnymi tematami, na Udemy dostępne są także kursy o bardzo niszowej tematyce.

Wady (często niska jakość kursów, niewielka część pieniędzy trafia do twórcy) – jakie są minusy Udemy? 

 • Tak samo plusem, jaki i minusem może okazać się to, że na Udemy każdy może zostać instruktorem, jednak ta możliwość wprost przekłada się na wyższą bądź niższą jakość oferowanych szkoleń. Chociaż większość prowadzących posiada dobre intencje, nie zawsze są oni ekspertami w danej dziedzinie, co skutkuje przekazywaniem wiedzy w sposób nie zawsze profesjonalny.

 • Istotną kwestią jest także fakt, że kursy, które zdobyły kilkaset pozytywnych recenzji, utrzymują się w górnych partiach swojej kategorii przez długi czas. Jednak treść wielu z tych kursów mogła stać się już nieco nieaktualna. Chociaż teoretycznie kursy mogą być aktualizowane, w praktyce nie zawsze tak się dzieje. Często pomimo wcześniejszej dobrej reputacji, kursy te z upływem czasu tracą na jakości i aktualności, co może być mylące dla potencjalnych uczestników. 

 • Pomimo że Udemy oferuje certyfikaty za ukończenie kursów, warto pamiętać, że ich znaczenie może różnić się od formalnych stopni naukowych lub certyfikatów wydawanych przez instytucje akredytowane. Bywają one postrzegane inaczej przez pracodawców czy instytucje akademickie, co może wpłynąć na ich uznanie i wartość. 

 • W procesie podejmowania decyzji o edukacji online warto zastanowić się, czy certyfikaty w danym środowisku zawodowym są uznawane oraz, czy dany pracodawca, czy instytucja edukacyjna przypisuje im odpowiednią wagę. Ostateczna ocena może zależeć od konkretnej branży, sektora czy specyfiki danego stanowiska. 

 • W wielu kursach dostępnych na platformie Udemy dostrzega się pewne ograniczenia, zwłaszcza w zakresie interakcji między instruktorem a uczniem. Jednym z wyraźnych mankamentów jest brak bezpośrednich możliwości uzyskania spersonalizowanych wskazówek i opinii, co może być istotne dla efektywnego procesu nauki. 

 • Ograniczona interakcja w kursach na Udemy jest szczególnie zauważalna w porównaniu do tradycyjnych form nauczania, gdzie nauczyciele mogą na bieżąco odpowiadać na pytania uczniów i dostosowywać podejście do ich indywidualnych potrzeb. Tutaj, głównym środkiem komunikacji są sekcje pytań i odpowiedzi oraz fora, gromadzące społeczność Udemy. Chociaż te elementy stanowią podstawowe narzędzia komunikacyjne, czasem mogą nie spełnić oczekiwań uczniów związanych z natychmiastową reakcją na ich pytania czy potrzeby. 

 • W kontekście tych ograniczeń, uczniowie poszukujący intensywniejszej interakcji i bardziej spersonalizowanej uwagi ze strony instruktora mogą odczuć pewne braki. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją również pozytywne aspekty korzystania z platformy Udemy, takie jak dostępność szerokiej gamy kursów, elastyczność czasowa i możliwość samodzielnego tempa nauki. 

Mimo pewnych niedociągnięć w zakresie interakcji Udemy nadal stanowi cenne źródło wiedzy i pozyskiwania umiejętności, zwłaszcza dla tych, którzy cenią sobie niezależność w nauce. Warto zauważyć, że dla niektórych uczniów ograniczona interakcja może być akceptowalna, a korzyści płynące z szerokiego dostępu do różnorodnych kursów zdecydowanie przeważają nad ewentualnymi niedogodnościami. 

Opinie 

Uczestnicy kursów oferowanych na Udemy chwalą sobie możliwość samodzielnego tempa nauki i łatwą dostępność materiałów.

Mimo ogólnego uznania pojawiają się także głosy krytyczne. Niektórzy uczestnicy wskazują na ograniczoną interakcję z instruktorem, co potencjalnie wpływa na motywację.

Podsumowując, pomimo uwag krytycznych, opinie na temat Udemy są w mocno przeważającej liczbie pozytywne. Platforma jest uznawana za wartościowe narzędzie edukacyjne, dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestników. 

Jakie warunki Udemy oferuje twórcom kontentu? 

Udemy Business to platforma edukacyjna, w której model wynagradzania instruktorów wyraźnie różni się od tradycyjnego. Tutaj, nauczyciele nie są wynagradzani wyłącznie za sprzedane kursy, lecz ich wynagrodzenie zależy od aktywności i zaangażowania uczniów. 

Unikatowym aspektem Udemy Business jest to, że co miesiąc platforma przekazuje 20% miesięcznych przychodów z subskrypcji klientów do puli wynagrodzeń dla instruktorów. W ramach rozliczeń finansowych na platformie Udemy Business, udział każdego instruktora w puli wynagrodzeń jest proporcjonalny do jego udziału we wszystkich minutach wykorzystanych przez użytkowników w kursach tej usługi. W praktyce oznacza to, że jeśli udział instruktora wyniósł 1,5% we wszystkich minutach korzystania z kursów Udemy Business w danym miesiącu, to wynagrodzenie również stanowi 1,5% z puli przychodów instruktorów tego okresu. 

Z jednej strony jest to forma, która stawia na równość i sprawiedliwość, jednak nie brakuje tu pewnych kontrowersji. Mianowicie nie każdy kurs prezentuje tę samą jakość, przekazuje tyle samo wiedzy, etc. Wprawdzie model motywuje do tworzenia atrakcyjnych i angażujących kursów, które przyciągają uwagę uczniów, z drugiej może stanowić czynnik demotywujący, stawiający wszystkich twórców, niezależnie od ich doświadczenia i wiedzy na równi. 

Jak Udemy wypada na tle innych platform edukacyjnych? 

Udemy kontra Coursera 

Z jednej stronie mamy Udemy, które prezentuje zróżnicowany wybór indywidualnych kursów, kreowanych przez niezależnych instruktorów. Daje to uczniom możliwość nauki we własnym tempie. Natomiast z drugiej strony możemy korzystać z Coursera, który nawiązuje współpracę z renomowanymi uniwersytetami i instytucjami, oferując kompleksowe kursy, specjalizacje oraz stopnie naukowe online, prowadzone przez profesorów i ekspertów branżowych. 

Udemy kontra nauka na LinkedIn 

Udemy prezentuje się jako platforma oferująca różnorodne kursy prowadzone przez niezależnych instruktorów, umożliwiając uczniom wybór konkretnych tematów z różnych kręgów zainteresowań. Natomiast LinkedIn Learning skupia się na rozwijaniu umiejętności zawodowych, dostarczając starannie wyselekcjonowaną bibliotekę kursów od ekspertów branżowych. Integracja z profilami LinkedIn umożliwia użytkownikom prezentację ukończonych kursów, co podnosi wartość edukacyjną. 

Udemy kontra Skillshare 

Skillshare wyróżnia się podejściem opartym na projektach, zachęcając uczniów do aktywnego uczestnictwa i tworzenia projektów. Tworzy także silną społeczność twórców, umożliwiając interakcje i współpracę z osobami o podobnych zainteresowaniach. Natomiast Udemy oferuje szerszy wybór kursów, obejmując zarówno przedmioty techniczne, jak i te bardziej tradycyjne, co czyni go bardziej wszechstronnym wyborem dla osób pragnących nauki w różnych dziedzinach. 

Załóż konto GetResponse i testuj za darmo przez 30 dni
email marketing
Zaawansowana segmentacja
Kreator stron oparty na AI
Marketing automation

Email marketing

Zaawansowana segmentacja

Kreator stron oparty na AI

Marketing automation

Interaktywne webinary
Formularze zapisu i pop-upy
Zaawansowane narzędzia analityczne i możliwość testowania
Automatyczne lejki do budowy listy, sprzedaży i webinarów

Interaktywne webinary

Formularze zapisu i pop-upy

Zaawansowane narzędzia analityczne i możliwość testowania

Automatyczne lejki do budowy listy, sprzedaży i webinarów


Paula Szulc
Paula Szulc
Marketing Manager - Poland w GetResponse. Kreatywna dusza, pełna pomysłów, które następnie przelewa na różne formy content marketingu. Freak organizacji, planowania i tabelek, nierozłączna z kalendarzem. W GetResponse odpowiedzialna za kreacje contentowe na rynek polski. Łącząc pasje i umiejętności prowadzi projekt Planer Marketera, czyli kalendarza marketingowego, w którym zawarte są setki okazji marketingowych oraz świąt nietypowych, a także szereg inspiracji na kampanie.