Jak powinna wyglądać wiadomość powitalna w Twoim e-sklepie?

autor: Michał Leszczyński ostatnia aktualizacja

Zapisując się na listę mailingową, użytkownicy oczekują obsługi klienta na takim samym poziomie, jaki otrzymaliby w sklepie stacjonarnym.


Dotyczy to zarówno dostępu do informacji na temat akcji promocyjnych czy polityki zwrotów towaru, ale również na pierwszy rzut oka nieistotnych aspektów, takich jak zwykłe “dzień dobry” wypowiedziane przez sprzedawcę. Tę – i jak się zaraz przekonasz – wiele innych funkcji pełni właśnie wiadomość powitalna.

Dlaczego warto stosować wiadomości powitalne?

Emaile powitalne to nic innego jak automatyczne wiadomości przesyłane subskrybentom, którzy dołączyli do listy mailingowej. Podobnie do innych wiadomości transakcyjnych, podczas ich tworzenia możesz ustawić regułę, która sprecyzuje kiedy dany email zostanie wysłany.

Logika przemawiająca za korzystaniem z tych wiadomości jest wbrew pozorom bardzo prosta. Użytkownik, dokonując zapisu do newslettera pokazuje, że jest zainteresowany ofertą i informacjami na temat wybranej firmy. Zainteresowanie to dotyczy nie kolejnego dnia czy tygodnia, ale tego konkretnego momentu, w którym potencjalny klient poświęcił czas, aby wejść na Twoją stronę internetową i uzupełnić formularz zapisu.

To właśnie w momencie zapisu jego ciekawość jest największa. Z tego powodu, realizując kampanie email marketingowe z wykorzystaniem wiadomości powitalnych nierzadko obserwuje się wskaźnik otwarć (ang. Open Rate) na poziomie wyższym niż 50%.

Dlaczego zatem miałbyś nie wykorzystać tej chwili, aby przekazać użytkownikowi coś wartościowego, rozpocząć rozmowę, a może nawet coś sprzedać?

Zacznij od ustalenia celu

Nim przejdziesz do tworzenia wiadomości, która powita klientów Twojego e-sklepu, zastanów się przede wszystkim co chcesz w danym momencie osiągnąć. Gdy masz do dyspozycji zaledwie kilka sekund uwagi swojego odbiorcy, jakiej akcji od niego oczekujesz? Czy chcesz, aby przeszedł do Twojego sklepu internetowego i dokonał pierwszego zakupu? A może uzupełnił dane kontaktowe, wypełnił ankietę lub polubił Twój fanpage?

Ustal cel Twojej wiadomości powitalnej, a następnie przejdź do jej tworzenia. Ułatwi Ci to pracę zarówno podczas fazy planowania jak i analizowania całej kampanii.

Co powinna zawierać wiadomość powitalna?

Pozostaje zatem zastanowić się nad tym, co warto umieścić w pierwszym emailu, który otrzymają od Ciebie nowo zapisani subskrybenci. Aby Cię zainspirować, przygotowaliśmy listę 9 najczęściej spotykanych rozwiązań, które już na dzień dobry pomogą Ci zbudować relacje z Twoimi subskrybentami.

1. Podziękowanie i powitanie

Niezależnie od tego jaki jest cel Twojej wiadomości powitalnej, powinieneś zacząć od podziękowania subskrybentom za dołączenie do listy mailingowej oraz społeczności marki. To co właśnie dla Ciebie zrobili tj. pozostawili cenną informację jaką jest adres email, oznacza że darzą Cię w pewnym stopniu zaufaniem, nie możesz więc tego zaprzepaścić.

Dodatkowo warto w treści wiadomości ponownie (mam nadzieję, że pierwszy raz to zrobiłeś w formularzu zapisu) wymienić zalety pozostawania w kontakcie i regularnego odczytywania przesyłanych przez Ciebie emaili. Aby ułatwić subskrybentom ten proces i upewnić się, że nie przegapią żadnej wiadomości, podpowiedz im, aby dodali Twój adres email do swoich kontaktów. W ten sposób unikniesz mylnego przefiltrowania Twoich mailingów do spamu, a zawarte w ich treści grafiki będą się automatycznie pobierały.

Crate & Barrel Wiadomość Powitalna
Wiadomość powitalna marki Crate & Barrel. Źródło: Smileycat.com

2. Przydatne informacje na temat sklepu lub zamówienia

Skoro już podziękowałeś swoim nowym subskrybentom za ich zaufanie warto dodać elementy, które mogą pomóc zmotywować ich do dokonania zakupów lub poprawić Waszą współpracę.

Możesz tego dokonać przekazując w wiadomości powitalnej wszelkie istotne dane na temat sklepu lub zamówionego towaru tj. numer kontaktowy, link do polityki zwrotów oraz zasad korzystania ze sklepu. Popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. metody 1-2-3, która krok po kroku omawia jak wygląda proces zakupów w ich sklepie.

Nomorerack Wiadomość Powitalna
Wiadomość powitalna marki Nomorerack. Źródło: Smileycat.com

3. Dane logowania do e-sklepu

Jeżeli zapis do Twojej listy mailingowej wymagał również rejestracji w e-sklepie, to kolejnym elementem, który możesz chcieć umieścić w swoim pierwszym autoresponderze będą dane logowania. W ten sposób unikniesz problemów technicznych, które mogą stanowić barierę dla nowych użytkowników. Dodatkowo oszczędzisz sobie kłopotów związanych z dużą liczbą nieaktywnych kont.

Choć możesz myśleć, że lepiej jest mieć więcej subskrybentów niż mniej, pamiętaj, że w email marketingu to nie działa w ten sposób. To w jakim stopniu dostarczają się do skrzynek odbiorczych wysyłane przez Ciebie emaile również zależy (i to w dużym stopniu) od tego, jak wielu subskrybentów regularnie je otwiera i klika w zawarte w nich linki.

4. Rekomendacje

Wiadomość powitalna to również idealne miejsce, aby przedstawić użytkownikom rekomendacje spośród oferowanych przez Ciebie produktów lub innych przydatnych treści, takich jak artykuły na blogu, poradniki czy ebooki.

Oprzyj rekomendacje o dane, które posiadasz już na temat swoich subskrybentów lub innych użytkowników o podobnych zainteresowaniach (np. dokonali zakupu tego samego produktu oraz innych dodatkowych). Jeśli nie wiesz jeszcze co ich interesuje, to odpowiednim rozwiązaniem mogłoby być zaproponowanie dwóch całkowicie odmiennych ofert. Odnotowane kliknięcia mogą posłużyć Ci jako podstawa przyszłej segmentacji i spersonalizowanych kampanii mailingowych.

Adidas Wiadomość Powitalna
Wiadomość powitalna marki Adidas

5. Linki do mediów społecznościowych

Poza sprzedażą produktów możesz być zainteresowany budowaniem silnej relacji z odbiorcami i poszerzaniem zasięgu prowadzonych akcji promocyjnych. Być może na pierwszy rzut oka nie przyniesie Ci to wielu sprzedaży, ale patrząc długoterminowo podejście to może okazać się jeszcze bardziej skuteczne niż jednorazowe motywowanie do złożenia zamówienia.

Aby osiągnąć wspomniany cel dodaj ikony mediów społecznościowych, dzięki którym subskrybenci będą mogli śledzić Twoje wiadomości również na innych portalach. Dodatkowo, możesz zasugerować im, aby podzielili się informacją o dokonanym zapisie ze znajomymi za pomocą maila lub np. Facebooka.

Timberland Wiadomość Powitalna
Wiadomość powitalna Timberland

6. Link do aplikacji mobilnej

Jeśli posiadasz aplikację mobilną, dzięki której użytkownicy mogą jeszcze łatwiej obserwować i zamawiać produkty w Twoim sklepie, wiadomość powitalna będzie idealnym miejscem, aby ich o tym poinformować.

Zaproponuj im, aby pobrali ją na swoje urządzenie i pozostawali w kontakcie z marką również w drodze. Dodatkowo, aby zwiększyć skuteczność realizowanych kampanii mailingowych możesz wykorzystać push notyfikacje, które przypominają subskrybentom o oczekujących na nich mailach.

Mention Welcome Email
Wiadomość powitalna Mention. Źródło: Smileycat.com

7. Historia firmy i przedstawienie zespołu

Jeśli na wstępie nie chcesz jeszcze informować klientów o prowadzonych akcjach promocyjnych, to być może przedstawienie zespołu i historii firmy może być dobrą strategią dla Ciebie.

Chcąc zbudować prawdziwą relację z subskrybentami musisz się otworzyć i pokazać, że tworząc sklep kierowałeś się pasją, a nie tylko chęcią generowania zysków. Pokaż w jaki sposób powstawała Twoja marka, kto ją tworzył i dlaczego w taki, a nie inny sposób funkcjonujecie. Z pewnością doda to wiarygodności Twojemu przekazowi.

8. Ankieta

Również w wiadomości powitalnej (choć najczęściej w kolejnej wiadomości wysyłanej parę dni później) możesz umieścić ankietę, o której wypełnienie poprosisz nowych subskrybentów. Jeśli nie udało Ci się zebrać pełnych danych, albo chciałbyś poznać swoich odbiorców jeszcze dokładniej, ankieta konsumencka będzie idealnym rozwiązaniem.

Twoja ankieta może przybrać formę tzw. listy życzeń. Użytkownicy, którzy ją wypełnią przekazują Ci de facto informację o tym, o czym chcą z Tobą rozmawiać i jakie produkty ich interesują. Innymi słowy odpowiedzi te posłużą Ci jako podstawa przyszłej segmentacji.

Oczywiście mało osób lubi wykonywać tego typu działania za darmo. W tym celu wykorzystać możesz kupon rabatowy, którego specjalnie dotychczas na liście nie wymieniłem. Unikalny kod na pierwsze zakupy lub darmową dostawę nie musi być koniecznie podstawą Twojej wiadomości. Może to być dodatek, który subskrybenci dostaną, tylko jeśli włożą trochę wysiłku i uzupełnią dane w ankiecie. Jeżeli to zadziała, to mamy do czynienia z typową sytuacją, w której każdy wygrywa.

9. Informacja o konkursie

Jeśli chcesz od razu zaangażować swoich subskrybentów i sprawić, że będą współpracowali z Twoją marką pomyśl o zorganizowaniu konkursu np. na najlepszą stylizację lub zdjęcie z produktem.

Warunkiem wzięcia udziału w konkursie będzie np. umieszczenie stworzonych zdjęć na Twoim fanpage’u lub stronie internetowej, a liczba głosów zadecyduje o wygranej. Możesz być pewien, że jeśli zaoferowana przez Ciebie nagroda będzie wyjątkowa, użytkownicy sami wypromują Twój konkurs wśród przyjaciół i rodziny, którzy również mogą chcieć dołączyć do listy mailingowej.

Kilka słów na zakończenie

Wymienione wyżej pomysły pomogą Ci w stworzeniu wiadomości powitalnej, która przyniesie Ci zyski nie tylko pod względem sprzedaży, ale również większego zaangażowania użytkowników oraz dostarczalności przyszłych kampanii mailingowych.

Znasz inne ciekawe elementy, które warto umieścić w wiadomości powitalnej? Podziel się nimi w komentarzach.

P.S. Skoro już tak daleko doczytałeś, przygotowaliśmy dla Ciebie coś specjalnego :). 

ebundle_750x200

Cyber Monday dla e-Commerce Managerów

GetResponse wraz z 13 innymi międzynarodowymi firmami przystąpiło do programu ecommerce Bundle przygotowanego dla e-sklepów i nie tylko.

Idea jest prosta: każdy, kto się zarejestruje na stronie ma możliwość otrzymania kodu promocyjnego od partnerów projektu, a w tym m.in. narzędzi do optymalizacji pozycjonowania, monitoringu działań w social media, do prototypowania projektów, czy płatności online.

Ecommerce Bundle to komplet narzędzi do rozpoczęcia biznesu online w promocyjnej cenie. Skorzystaj z niepowtarzalnej okazji do kupienia konta w GetResponse z 50% zniżką na pierwsze 3 miesiące korzystania z platformy!

Oferta jest ważna do 26 maja. Sprawdź pozostałe rabaty: www.ecommerce-bundle.com

Subskrybuj, aby otrzymywać top artykuły, wskazówki i porady marketingowe.

GetResponse S.A. potrzebuje danych zawartych w tym formularzu w celu dostarczenia Ci materiałów, o które wnioskujesz. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękujemy za rejestrację!

Niedługo wyślemy Ci wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.