już wkrótce

Platforma do monetyzacji treści

Zamień swoją wiedzę w źródło przychodu – dołącz do listy oczekujących, aby otrzymać specjalną zniżkę na nowe narzędzia!

Jak pomóc Ukrainie? Wspierajmy ukraińskie startupy i firmy technologiczne! [LISTA]

4 min
Zaktualizowano:

Oczy całego świata zwrócone są obecnie w kierunku Ukrainy. Z przerażeniem, ale i niekłamanym podziwem obserwujemy, jak Ukraińcy dzielnie powstrzymują rosyjską napaść na jej suwerenne terytorium, dziedzictwo kulturowe i historyczne.

Skali lęku przed zarówno fizycznym, jak i emocjonalnym zniszczeniem narodu i dziedzictwa ukraińskiego nie można oczywiście porównywać z konsekwencjami ekonomicznymi wojny – niemniej jednak, to bardzo ważny temat, nad którym trzeba się pochylić.

Dlatego tak ważne jest wspieranie ukraińskich firm. Pomóżmy im utrzymać się na powierzchni w tych trudnych dla nich czasach. Pomyśl – być może potrzebujesz jakiegoś rozwiązania technologicznego i szukasz niezawodnego narzędzia lub partnera? Weź pod uwagę firmę z Ukrainy! W ten sposób zapewnisz skuteczną i natychmiastową pomoc ukraińskim przedsiębiorcom, ich pracownikom i rodzinom.

Jesteś przedsiębiorcą? Chcesz pomóc Ukrainie, ale nie wiesz, jak to zrobić? Przyłącz się do akcji Polski Biznes dla Ukrainy!

Lista firm IT i startupów z Ukrainy

Czas to pieniądz – a wielu z nas brakuje zasobów na sprawdzanie kraju pochodzenia firmy, z której usług zamierzamy skorzystać. Dlatego w GetResponse zrobiliśmy to dla Was! Przygotowaliśmy listę ukraińskich firm technologicznych i startupów, którą planujemy na bieżąco aktualizować, aby zebrać jak najwięcej informacji w jednym miejscu.

Czy znasz jakieś ukraińskie firmy, których nie uwzględniliśmy? Śmiało – zgłoś się do nas, a my dodamy je do listy! W ten sposób wspólnie przyczynimy się do realnego wsparcia branży IT, która w Ukrainie wyjątkowo prężnie się rozwija.

Ukraińskie IT – dlaczego warto?

Ukraińska branża IT to ponad 4000 lokalnych firm. Do tego, ponad 110 znanych globalnie przedsiębiorstw – by wymienić choćby Samsung, Microsoft, Magento czy Boeinga – ma swoje filie w Ukrainie.

Ukraina to jeden z wiodących krajów w Europie pod względem liczby absolwentów kierunków technicznych – rocznie spod skrzydeł ukraińskich uczelni wychodzi ponad 130 tysięcy absolwentów kierunków inżynierskich oraz około 16 tysięcy informatyków. Dla porównania, w Polsce w roku akademickim 2019/20 mieliśmy niecałe 50 tysięcy absolwentów kierunków technicznych oraz nieco ponad 12 tysięcy absolwentów studiów informatycznych. 

W samym Kijowie ma siedzibę ponad 1000 startupów oraz firm technologicznych. Inne duże ukraińskie ośrodki IT to między innymi Charków, Odessa czy Lwów.

Branża IT w Ukrainie
Źródło grafiki: ain.ua

To jednak nie wszystko. Specjaliści IT z Ukrainy są doceniani na całym świecie. W 2020, po wybuchu pandemii COVID-19, wartość wyeksportowanych przez Ukrainę usług IT wyniosła ponad 5 miliardów dolarów. W branży IT pracuje ponad 205 tysięcy specjalistów, a kolejne 23 tysiące rokrocznie kończy studia kierunkowe. Ukraińscy programiści znani są z niższych stawek (i często wyższej jakości) w porównaniu do swoich amerykańskich czy europejskich odpowiedników.

Większość ukraińskich firm technologicznych działa w sektorach ecommerce, enterprise i fintech, a najczęściej z ich usług korzystają odbiorcy w USA, Wielkiej Brytanii i krajach Europy zachodniej.

Mówiąc krótko – Ukraina ma świetne IT.

A na dowód kilka przykładów:

Grammarly

Grammarly to oparta na sztucznej inteligencji platforma w technologii chmurowej, która sprawdza poprawność gramatyczną, ortograficzną, stylistyczną i interpunkcyjną napisanych tekstów. Pozwala również użytkownikom dopasować ton i styl wypowiedzi. Założona w 2009, jest dziś wyceniana na 13 miliardów dolarów amerykańskich.

GitLab to kompletna platforma DevOps używana do planowania projektów, zarządzania kodem źródłowym, CI/CD i monitorowania. Korzystają z niego giganci światowego IT, choćby IBM, NASA czy NVIDIA. Założony w 2011 r. GitLab ma obecnie 30 milionów zarejestrowanych użytkowników, ponad milion aktywnych licencji i ponad 2500 aktywnych współpracowników w 65 krajach na całym świecie. 

MacPaw to firma produkująca oprogramowanie, którego celem jest ulepszenie doświadczenia użytkownika podczas pracy z systemami macOS. Ponadto oferują oprogramowanie czyszczące dla systemów macOS, Windows i pamięci zewnętrznych, sieci VPN, rozwiązania do szyfrowania i deszyfrowania plików – i wiele więcej. Firma powstała w Kijowie w 2008 roku, a obecnie z jej usług korzysta ponad 30 milionów użytkowników.

Za pomocą sztucznej inteligencji, people.ai pomaga firmom zwiększać przychody, ulepszając procesy zespołów sprzedaży, marketingu i obsługi klienta. Firma w innowacyjny sposób gromadzi dane, które następnie użytkownik może wykorzystać do ulepszania swoich strategii biznesowych. W ciągu niecałych 6 lat people.ai z małego ukraińsko-amerykańskiego startupu stało się jednym z najbardziej znanych narzędzi z obszaru data-driven marketingu.

Założona w 2013 r. w Ukrainie, Preply jest obecnie jedną z najpopularniejszych na świecie platform e-learningowych do nauki języków. Korzystają z niej doświadczeni nauczyciele ponad 85 języków, oferując indywidualne lekcje uczniom z całego świata.

To jeszcze nie wszystko!

Mamy głęboką nadzieję, że wspomniani powyżej ukraińscy giganci przetrwają ten trudny czas dzięki ugruntowanej pozycji na rynku. Pamiętajmy jednak, że poza nimi istnieją setki mniejszych startupów oraz firm technologicznych pochodzących z Ukrainy, którym NAPRAWDĘ przydałoby się dodatkowe wsparcie.

Znaleźliśmy ponad 100 firm pochodzenia ukraińskiego, które mogą pomóc Ci w pracy nad kolejnymi projektami. Jesteśmy pewni, że wspólnie poszerzymy naszą listę o kolejne marki. Wspierajmy więc razem ukraińskie IT!

Przejrzyj przygotowaną przez nas listę, znajdź na niej firmy, które mogą pomóc Ci w bieżącej działalności. Udostępnij ją swoim współpracownikom i znajomym. Dodaj do niej kolejne firmy. I – co najważniejsze – wspólnie wspierajmy Ukrainę.

Chwała Ukrainie! 🇺🇦 

Слава Україні! 🇺🇦 


Przemek Dębski
Przemek Dębski
Marketing Lead – Poland w GetResponse. Człowiek-orkiestra, spinający klamrą działania marketingowe GetResponse na rynku polskim. Od planowania budżetu, poprzez budowę i pielęgnację relacji z partnerami biznesowymi, aż po proofreading treści i wysyłkę emaili – daje z siebie wszystko, aby to, co robi, było jak najlepszej jakości. Związany z GetResponse od 2016 r., zaczynał jako specjalista ds. edukacji klientów, a w marketingu znalazł się dzięki szczęśliwemu przypadkowi. Prywatnie człowiek wielu pasji, ze szczególnym uwielbieniem dla muzyki w każdej postaci. Z wykształcenia anglista, który nie znosi anglicyzmów w języku polskim.