już wkrótce

Platforma do monetyzacji treści

Zamień swoją wiedzę w źródło przychodu – dołącz do listy oczekujących, aby otrzymać specjalną zniżkę na nowe narzędzia!

Kobiety chcą pracować w IT. Branża IT potrzebuje kobiet!

21 min
Zaktualizowano:

W sprzyjającym otoczeniu znacznie łatwiej o właściwy rozwój. Prawda ta dotyczy wszystkich organizmów, ale w przypadku ludzi jest to szczególnie ważne. Coraz więcej firm IT dostrzega potrzebę skutecznego zapraszania kobiet w swoje szeregi i stwarzania im jak najlepszych warunków pracy – ale wciąż jest bardzo dużo do zrobienia.

Editor’s note

Od autorki:Wiele lat temu, zanim wybrałam obecną ścieżkę kariery, byłam żywo zainteresowana naukami ścisłymi i technologiami oraz studiowałam informatykę. Zapewniam, że były to ciężkie czasy dla kobiet, które chciały coś w tej branży osiągnąć. Oczywiście mogłam cieszyć się, że już wtedy przeszliśmy długą drogę, aby IT stało się miejscem przyjaźniejszym dla kobiet, ale droga przed nami wydawała mi się trzy razy dłuższa.  

Teraz gdy pracuję w GetResponse – firmie z branży IT – otoczona przez wiele kobiet, które są cenionymi ekspertkami IT i czują się spełnione, widzę szybko zachodzące w środowisku zmiany. I to, że być może zmieniło się więcej, niż mi się wydawało.

Nadal musimy stawić czoła wielu wyzwaniom

… ale coraz więcej firm z branży IT stara się być idealnym miejscem pracy dla kobiet.

Niektóre z wyzwań są stare jak świat i (miejmy nadzieję) są już na wylocie, jednak niektóre są całkiem nowe – na przykład, przyjęty ponad dwa lata temu model pracy zdalnej, pomimo ogromnych korzyści dla pracowników, jest bardziej kosztowny dla kobiet niż dla mężczyzn. Wynika to z tego, że nadal w wielu rodzinach to one odpowiadają za większość obowiązków domowych. Stąd też częściej kobiety w branży technologicznej deklarują, że odczuwają zaburzoną równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. 

Obszary, które muszą ulec zmianie

Wykluczenie i brak reprezentacji

Kobiety są nadal zniechęcane do aplikowania na uniwersyteckie programy technologiczne oraz szukania pracy w branży IT. Częścią problemu jest kultura “brogrammerska”, czyli relacje między mężczyznami-programistami przesiąknięte kulturą “macho”, w której nie ma miejsca dla kobiet. Według badań Girls Who Code “ponad 74% młodych dziewcząt przejawia zainteresowanie nauką, technologią i informatyką”. Jednak zaledwie 18% absolwentów studiów informatycznych i 26% pracowników IT to kobiety. Co gorsza, zaledwie 5% stanowisk kierowniczych w firmach z branży technologicznej jest zajmowanych przez kobiety.

Nierówność płci i uprzedzenia

Zakłada się, że mężczyźni są bardziej kompetentni. Zapytani o swoje umiejętności, oceniają siebie lepiej i są bardziej pewni siebie niż kobiety w branży IT, także ze względu na panujący status quo. Stare i przebrzmiałe stereotypy wciąż mają się dobrze w kulturze IT. Ponadto, gorsza pozycja w branży nie pomaga kobietom w zwiększeniu ich pewności siebie – nadal mamy do czynienia z luką płac, zatrudnienia, obsadzania w rolach kierowniczych, w kulturze, w edukacji…

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez Pew Research Center jasno pokazują, że 50% kobiet doświadczyło w miejscu pracy dyskryminacji ze względu na płeć, podczas gdy tylko 19% mężczyzn zgłosiło niesprawiedliwe traktowanie.

W przeciwieństwie do 54% mężczyzn, zaledwie 25% kobiet dostrzega prawdopodobieństwo otrzymania awansu na stanowisko kierownicze wyższego szczebla (senior). Więcej też kobiet niż mężczyzn doświadczyło po pandemii wypalenia zawodowego. 44% kobiet podjęło dodatkowe obowiązki w pracy i domu (np. opieki nad dziećmi), co zaburzyło ich work-life balance. W trakcie pandemii ryzyko utraty pracy było dwa razy wyższe w przypadku kobiet i spadły ich szanse na podwyżkę, awans czy elastyczność związaną z miejscem pracy, grafikiem lub godzinami.

Problemy wynikające z nieinkluzywnego języka

Język może marginalizować grupy, może więc również ograniczać dostęp do danych zawodów. W świecie technologii, ludzie często posługują się przestarzałymi stereotypami i nadużywają żargonu, aby wykreować sztuczny dystans. Są jeszcze te drobne, z pozoru nieistotne przytyki, jak na przykład używanie nieneutralnego płciowo zwrotu “chłopaki” (ang. “guys”) podczas rozmów z zespołem, co zakłada, że domyślnym “człowiekiem” jest mężczyzna. Innym przykładem jest używanie “on” i “mężczyzna” podczas opisywania, np. użytkownika aplikacji – “po otwarciu aplikacji, skierował się ku menu”. Mężczyźni odnoszący się do kobiet ze swojego zespołu per “dziewczyny/kobietki” niezależnie od ich wieku i wiedzy jest sposobem na infantylizację kobiet w branży technologicznej.

Ważne jest, aby zachować wrażliwość językową. Jeśli uważasz inaczej, pomyśl proszę o tym – jest ona istotna nie dlatego, że “kultura poprawności politycznej” tego wymaga. Jej brak ma negatywny wpływ na ludzi i dotyka ich na wiele sposobów. Dowiedz się więcej tutaj.

Możemy to zmienić – każda kobieta, która odnosi sukces toruje drogę kolejnej.

W GetResponse jesteśmy zaangażowani w tworzenie kultury sprzyjającej inkluzywności w branży tech. Nasi pracownicy i pracownice wypowiadają się o swoim miejscu pracy niezwykle pozytywnie i jest to dla nas powód do dumy. Porozmawialiśmy z sześcioma kobietami, które zajmują różne stanowiska w naszych zespołach IT i już za chwilę poznasz ich historie. Potrzebujemy jednak więcej wzorów do naśladowania. Właśnie dlatego chcemy, abyś wzięła przykład z historii tych kobiet i dołączyła do nas na naszej drodze do rozbicia szklanego sufitu raz na zawsze.

Zobaczmy więc, jakie ścieżki obrały nasze bohaterki, jakie pełnią role i jak pracuje się im w GetResponse!

Ścieżki karier kobiet pracujących w naszym dziale IT

Sandra Ambroziak, Machine Learning Specialist 

Sandra interesuje się nie tylko sztuczną inteligencją i IT, ale jest również miłośniczką języków.

“Fascynują mnie szczególnie języki wschodniosłowiańskie oraz kultura i historia tego regionu. W tym roku zaczęłam zgłębiać język staro-cerkiewno-słowiański i w czasie wolnym analizuję rozwój języków słowiańskich.”

(Jej inne pasje to wytwarzanie świec, podróżowanie i malowanie figurek z Warhammer 40k czy Władcy Pierścieni.)

W przypadku Sandry, te zainteresowania odegrały kluczową rolę przy wyborze ścieżki kariery.

“Kiedy byłam nastolatką, rozważałam dwie ścieżki. Pierwszą było zostanie artystką, bo uwielbiam malować, a drugą było IT. Wybrałam pracę w IT, ponieważ ta praca była dla mnie lepsza i łatwiej jest wybić się w tej branży. Podczas studiów chciałam zostać projektantką grafiki – coś pomiędzy artystką, a informatyczką, ale odkryłam później sztuczną inteligencję i jej gałąź, jaką jest naturalne przetwarzanie języka. I tak rozpoczęła się moja kariera.”

Jaka wiedza, edukacja i/lub umiejętności są potrzebne do wykonywania Twojej pracy?

Skończyłam studia informatyczne z tytułem inżyniera, ale mówiąc szczerze, większość moich umiejętności zdobyłam podczas pracy, wyjazdów na konferencje i poprzez kursy online. Najważniejsze to być dociekliwą i zainteresowaną tematem. Jeśli chodzi o sztuczną inteligencję, to warto przyjąć szerszą perspektywę i zdobyć umiejętności z wielu dziedzin, bo nie chodzi tylko o programowanie.

Jakie przeszkody musiałaś pokonać na swojej ścieżce kariery i w jaki sposób to zrobiłaś?

Szczerze mówiąc, nie napotkałam dużych przeszkód na swojej drodze. Podczas całej swojej dotychczasowej kariery miałam kilka gorętszych dyskusji ze współpracownikami podczas code review, ale nie były to żadne kłótnie. Myślę, że zawsze jest miejsce na konstruktywne dyskusje i informacje zwrotne, co jest cenne w rozwoju umiejętności.

Czym zajmujesz się na co dzień? Jak organizujesz swoją pracę na co dzień/w tygodniu?

Zawsze robię mnóstwo notatek, które są moimi listami zadań, aby podzielić większe zadanie na kilka mniejszych. Pomaga mi to organizować i priorytetyzować rzeczy, które muszą zostać zrobione. W moim zespole organizujemy pracę wokół sprintów, które są bardzo pomocne w określaniu tygodniowych celów.

Co najbardziej lubisz w swojej pracy? Jak wygląda współpraca z innymi osobami i zespołami?

Podoba mi się to, że moja praca to nie 8 godzin programowania. Uczenie maszynowe jest jednym z najszybciej rozwijających się obszarów w IT, gdzie zawsze jest miejsce, aby nauczyć się czegoś nowego. Nie ma miejsca na nudę. Mam możliwość pracy z osobami z większym doświadczeniem, których informacje zwrotne i sposób rozwiązywania zadań pozwalają rozwijać się jako programistka. W codziennej pracy omawiamy i konsultujemy wspólnie rozwiązania, aby znaleźć to najlepsze. Lubię pracować w małym zespole, gdzie każdy jest dobry w swojej dziedzinie.

Jakie jest Twoje marzenie (związane z karierą) i w jaki sposób GetResponse pomaga Ci je urzeczywistnić?

Uważam, że GetResponse jest świetnym miejscem dla kogoś, kto lubi pracować w miłej atmosferze z doświadczonymi ludźmi. Lubię eksperymentować z nowymi podejściami do uczenia maszynowego, a GetResponse mi na to pozwala. Dzięki temu spełniam swoje marzenie o zostaniu mistrzynią sztucznej inteligencji.


Danuta Gola, Junior App Tester

Danuta, jak sama określa, codziennie “szuka dziur w naszej aplikacji”. Jest odpowiedzialna za zapewnienie wysokiej jakości oprogramowania poprzez wyłapywanie błędów.

Dlaczego wybrałaś właśnie tę ścieżkę kariery? 

Zdecydowałam się zostać testerką, bo chciałam:

  • mieć możliwość wykorzystać umiejętności, które zdobyłam podczas pracy jako audytorka,
  • pracować w miejscu, które oferuje elastyczne godziny pracy i pracę hybrydową, co ułatwia mi utrzymanie work-life balance,
  • rozwijać się i uczyć nowych rzeczy – pod tym względem branża IT oferuje nieskończone możliwości

Jaka wiedza, edukacja i/lub umiejętności są potrzebne do wykonywania Twojej pracy? 

Jeśli chodzi o umiejętności techniczne to wierzę, że wszystkiego można się nauczyć podczas pracy lub poprzez branie udziału w szkoleniach z zakresu IT – na rynku jest ich bardzo duży wybór. Natomiast jeśli chodzi o umiejętności miękkie:

  • łatwość przyswajania wiedzy,
  • dążenie do celu i znalezienia rozwiązań
  • nastawienie “mogę, potrafię, uda mi się”,
  • logiczne myślenie,
  • umiejętność pracy w grupie,
  • te umiejętności są równie przydatne i czasami cięższe do zdobycia.

Jeśli chodzi o edukację to w branży IT, zauważyłam ogromną różnorodność pod względem ukończonych etapów edukacji i obranych ścieżek kształcenia

Jakie przeszkody musiałaś pokonać na swojej ścieżce kariery i w jaki sposób to zrobiłaś? 

Stosunkowo krótko pracuję w IT, więc ciężko jest mi coś powiedzieć na temat problemów, z jakimi się spotkam na obecnym stanowisku. Bez wątpienia jedną z najtrudniejszych rzeczy była decyzja o zmianie branży. Zdobywałam wiedzę, brałam udział w kursach technicznych, przeczytałam kilka książek i rozmawiałam z ludźmi z branży. Pomogło mi to utwierdzić się w przekonaniu, że zmierzam w dobrym kierunku. Kursy, w których brałam udział i które polecam, to: [Testelka.pl][Udemy]

Co najbardziej lubisz w swojej pracy? Jak wygląda współpraca z innymi osobami i zespołami? 

Jestem najbardziej zadowolona z faktu, że cały czas się rozwijam. W pracy mogę wykorzystać swoje naturalne predyspozycje. Pracuję w miejscu, gdzie ludzie są otwarci i pozytywnie nastawieni. Razem z zespołem widzimy namacalne wyniki naszej pracy, co motywuje nas do dalszych działań. Pracujemy zdalnie, więc kontaktujemy się głównie przez Slacka lub Teams. Miałam obawy, że taka forma kontaktu będzie utrudniała komunikację, ale na szczęście się nie spełniły. Mamy codzienne spotkania, gdzie omawiamy postęp prac i wspólnie szukamy rozwiązań problemów, które napotykamy.

Jakie jest Twoje marzenie (związane z karierą) i w jaki sposób GetResponse pomaga Ci je urzeczywistnić? 

Moim celem jest ciągły rozwój, aby stawać się lepszą i lepszą w tym, co robię. Codzienna praca w GetResponse pozwala mi na zdobycie kompetencji i wiedzy, aby to osiągnąć. Moim celem jest rozwój sam w sobie, a nie dojście do konkretnego punktu w przyszłości.

Poza tym, że Danuta jest osobą skupioną na rozwoju w obszarze technologicznym, uwielbia też tworzyć – jej pasjami jest fotografia (zwłaszcza dziecięca) i projektowanie wnętrz. Jest testerką aplikacji, matką, estetką, miłośniczką roślin i osobą, która otacza się wieloma kolorami.


Agnieszka Gutowska, Application Tester 

Zanim Agnieszka uświadomiła sobie, że interesuje ją branża IT, pracowała jako nauczycielka matematyki. Jej ścieżka kariery rozpoczęła się od stanowiska koordynatorki testów połączonego z rolą testerki manualnej, więc automatyzacja była naturalnym dalszym krokiem.

Jaka wiedza, edukacja i/lub umiejętności są potrzebne do wykonywania Twojej pracy?

Kluczową kwestią jest przywiązanie do szczegółów tak, abyśmy mogli znaleźć problemy z aplikacjami, które testujemy.

Jakie przeszkody musiałaś pokonać na swojej ścieżce kariery i w jaki sposób to zrobiłaś?

Na początku jako testerka manualna nie miałam dużego doświadczenia w zakresie automatyzacji testów. Postanowiłam wziąć udział w weekendowych kursach Javy, a podniesienie moich umiejętności zajęło mi ponad pół roku.

Opowiedz nam, czym zajmujesz się na co dzień. Jak organizujesz swoją pracę na co dzień/w tygodniu?

Razem z zespołem testujemy naszą aplikację, aby nie miała błędów po wypuszczeniu na produkcję. Piszemy również automatyczne skrypty, aby ręczne czynności nie musiały być powtarzane. Aktywności scrumowe dyktują tempo pracy i pozwalają nam zarządzać zadaniami.

Co najbardziej lubisz w swojej pracy? Jak wygląda współpraca z innymi osobami i zespołami?

Bycie testerką pozwala mi na jednoczesne psucie rzeczy i bycie kreatywną. Często mamy spotkania i rozmawiamy na tematy związane z pracą na Slacku. Miewamy wyjścia integracyjne po pracy. 🙂

Gdy zapytałam Agnieszkę o jej marzenie związane z karierą, powiedziała: “Jestem zadowolona ze swojej obecnej roli, bo zdobywam cenne doświadczenie w obszarze automatyzacji testów.”

Agnieszka lubi nie tylko dekonstruowanie aplikacji i analizowanie ich elementów, ale również tworzenie nowych rzeczy – wyszywanych dzieł sztuki, gotowanie i zdobywanie wspomnień z podróży. Jedyną rzeczą, której ma niedobór to czas wolny, bo, jak sama mówi “dzieci dyktują to, jak spędza czas”.


Hanna Andrzejewska, Product Manager

Hanna opisuje objęcie stanowiska w firmie IT jako “zupełny przypadek” i zapewnia, że stało się to dzięki jej doświadczeniu w pisaniu i tłumaczeniach.

Dość szybko zdałam sobie sprawę, że jest to branża, w której czuję się swobodnie, ale i taka, która stawia wyzwania. Uwielbiam kreatywny, innowacyjny charakter mojej pracy i firmy oraz lubię to, że każdego dnia uczę się czegoś nowego od inspirujących ludzi, dla których nie ma rzeczy niemożliwych i nie istnieją problemy nie do rozwiązania. Po kilku latach na stanowisku kierowniczym w zespole marketingowym, wiedziałam, że pasuję do tej branży, ale przekonałam się również, że lepiej czuję się w roli ekspertki, a nie kierownika. Stanowisko Product Managera idealnie łączy moje poprzednie doświadczenie w pracy zespołowej z potrzebą rozwoju i nauki nowych rzeczy.

Hanna mówi, że zdobywanie wiedzy i doświadczenia jest nieuniknione, gdy zanurzasz się w IT i środowisku naukowym.

Jaka wiedza, edukacja i/lub umiejętności są potrzebne do wykonywania Twojej pracy?

Jestem żywym dowodem na to, że nie potrzebujesz wykształcenia informatycznego, aby pracować w IT. Oczywiście jest to pomocne, ale zdobywasz wiedzę samoistnie, gdy wchodzisz w tę branżę. Jest to nieuniknione. Umiejętności, których potrzebujesz najbardziej na stanowisku product managera to empatia i zdolność do postawienia się w różnych sytuacjach – przydatne, gdy chcesz dostarczyć klientowi wartościowy produkt, mając jednocześnie na uwadze perspektywę biznesową, oraz zrozumienie scenariuszy klienta w celu rozwoju zespołu.

Jakie przeszkody musiałaś pokonać na swojej ścieżce kariery i w jaki sposób to zrobiłaś?

Moją największą przeszkodą był brak wykształcenia informatycznego i wiedzy specjalistycznej. Radzę sobie z tym każdego dnia poprzez aktywne słuchanie, zadawanie pytań i tłumaczenie języka kodowania i nauki na perspektywę biznesową.

Opowiedz nam czym zajmujesz się na co dzień. Jak organizujesz swoją pracę na co dzień/w tygodniu?

Codziennie przechodzę ścieżki klienta i je testuję, testuję i jeszcze raz testuję, porównuję, mierzę i analizuję istniejące rozwiązania, aby znaleźć krótko- i długoterminowe optymalizacje, a nasi klienci mieli jak najlepsze i najbardziej wartościowe doświadczenia. Na poziomie strategicznym planuję nowe funkcjonalności i ulepszenia, co w praktyce oznacza wiele rozmów, spotkań, konsultacji i warsztatów badawczych.

Nie mam określonej rutyny, której ściśle przestrzegam. Wiele czasu pochłaniają spotkania, więc są to stałe pozycje w moim kalendarzu, wokół których organizuję moje dni robocze. Staram się mieć w ciągu dnia wystarczająco dużo czasu na pracę w skupieniu – udaje mi się to poprzez blokowanie czasu w kalendarzu – ale jestem otwarta na spontaniczne zmiany planów.

Wolę nie utrzymywać ścisłej rutyny. Bycie spontaniczną w kwestii organizacji czasu jest ożywcze i pozytywnie wpływa na moją kreatywność. Lubię elastyczny porządek dnia i z łatwością akceptuję zmiany.”

Hanna twierdzi, że nauka nowych rzeczy i wspólne rozwiązywanie problemów to najbardziej ekscytujące aspekty jej pracy. 

Lubię, jak na koniec każdego projektu części znajdują się we właściwych miejscach i wszystko zaczyna działać. Mamy kilka, ale nie za wiele, wewnętrznych procesów organizacyjnych, które umożliwiają skuteczną pracę nad wielozespołowymi projektami, więc nie musimy tracić czasu na obmyślanie strategii działania na co dzień. Podoba mi się to, że te wytyczne są elastyczne, a współpraca i komunikacja z innymi zespołami i ich członkami jest dość nieformalna i spontaniczna. Doceniam nieformalne zasady, jak np. “żadnych spotkań w środy” i to, że każdy je szanuje. Podoba mi się, że w świecie zdalnym udaje się nam skutecznie wykorzystać komunikację asynchroniczną.


Zuzanna Badziąg, Application Tester

Zaskakujące jest to, że Zuzanna również określa początek swojej kariery jako “przypadek”. 

Gdy wybierałam kierunek studiów, nie wiedziałam, co chcę robić w przyszłości. Zdecydowałam się na inżynierię biomedyczną, która łączyła wiele obszarów nauki. Po dwóch latach nauki wybrałam swoją specjalizację – wiedziałam już, w czym jestem dobra więc wybrałam IT. Początkowo rozważałam zostanie programistką, na tym stanowisku odbyłam pierwszy letni staż. Jednak kilka miesięcy później otrzymałam telefon od przyjaciela. Jego firma poszukiwała stażysty, który mógłby zacząć od razu i pomóc w dokumentacji testów. Wysłałam CV i usiadłam przy własnym biurku kilka dni później. Pracowałam tam przez kilka miesięcy i zdobyłam doświadczenia związane z testowaniem ręcznym i utrzymywaniem testów zautomatyzowanych. Praca ta pokazała mi, że branża IT ma dużo więcej do zaoferowania niż samo programowanie i że testowanie to coś, co naprawdę mnie interesuje.

Jaka wiedza, edukacja i/lub umiejętności są potrzebne do wykonywania Twojej pracy?

Po pierwsze wiedza na temat technologii i zdolność do szybkiego uczenia się. Rozwój technologiczny postępuje tak szybko, że aby pozostać na bieżąco trzeba chcieć poszerzać swoją wiedzę i dostosowywać się do obecnych potrzeb rynku. Poza tym, jako że pracujemy w zespołach, bardzo ważna jest komunikatywność.

Zuzanna twierdzi, że nie spotkała na swojej drodze żadnych przeszkód. 

Ale jak wygląda jej praca na co dzień? 

Moim głównym zadaniem jako testerki oprogramowania jest weryfikacja tego, co zostało stworzone przez programistów. Zaczynam od testów manualnych, aby sprawdzić wszystkie scenariusze i zależności. Jeśli znajdę jakieś błędy, odsyłam je do programistów i testuję zmiany wprowadzone po ich naprawieniu. Kolejnym etapem są testy zautomatyzowane, które usprawniają i przyspieszają moją pracę. Pozwalają również sprawdzić, czy aplikacja dobrze działa. Pierwszą rzeczą, którą robię każdego dnia jest ocena funkcjonowania. Jeśli wszystko działa jak w zegarku, zabieram się za kolejne z zadań oczekujących na testy.

Co najbardziej lubisz w swojej pracy? Jak wygląda współpraca z innymi osobami i zespołami? 

Lubię to, że moja praca jest zróżnicowana. Poza testami manualnymi i automatycznymi, biorę udział w dyskusjach nad rozwojem aplikacji, pomagam rozwiązywać problemy klientów i sprawuję pieczę nad procesem wdrażania.

Na co dzień pracuję blisko z programistami i product ownerami. Każdego ranka mamy spotkanie, na którym dzielimy się informacjami i statusami zadań. Poza zespołem ds. rozwoju, współpracuję również z innymi testerami. Wymieniamy się wiedzą, wspieramy się i pracujemy razem nad usprawnieniem procesów zapewniania jakości.

Wygląda na to, że marzenia Zuzanny (zarówno te związane z karierą, jak i życiem) urzeczywistniły się, odkąd pracuje w GetResponse. Jak mówi: 

Moim marzeniem była praca zdalna, niezależna od miejsca, w którym przebywam. Dzięki GetResponse miałam okazję pracować dwa miesiące z Hiszpanii czy miesiąc z kampera stojącego zaraz obok plaży.

Uwielbiam spędzać czas na łonie natury – jeżdżąc na rowerze, uprawiając trekking czy biwakując. Jednak rzeczą, która sprawia mi największą radość, jest podróżowanie. Wcześniej były to szalone, niskobudżetowe wypady autostopem, a teraz zdecydowanie w stylu “slow” i z większą świadomością. W zeszłym roku spełniło się moje największe marzenie – kupiłam kampera – więc od teraz mogę połączyć moje pasje.


Marta Reszka, Front End Developer

Komputery zainteresowały Martę w szkole podstawowej.  Zaczęła uczyć się kodowania HTML i tworzenia stron, a jej pasja zamieniła się w karierę. 

Gdy zapytałam ją o jej kolejny cel (związany ze ścieżką zawodową), powiedziała: 

Na razie moim celem jest podniesienie moich umiejętności w React tak, aby zacząć płynnie nim się posługiwać.

Co najbardziej lubisz w swojej pracy? Jak wygląda współpraca z innymi osobami i zespołami? 

Obecnie jest to elastyczność pracy zdalnej. Mamy świetne, otwarte relacje wewnątrz naszego zespołu.

Elastyczność oznacza również więcej okazji do pielęgnowania innych pasji, a tych Marta ma pod dostatkiem. 

W czasie wolnym jeżdżę rowerem gravelowym, biegam na dystansie 10 km, uprawiam z przyjaciółmi nurkowanie swobodne i podróżuję, kiedy tylko mogę.

Kluczowe wnioski 

Wygląda na to, że każda z kobiet obrała inną ścieżkę, aby znaleźć się tu, gdzie są obecnie – czasami był to szczęśliwy zbieg okoliczności, przypadek a czasem nastawienie się na daną karierę jeszcze w dzieciństwie.

Trudności, które musiały pokonać na swoich ścieżkach nie były na tyle istotne, aby o nich pamiętać – “zdobywanie doświadczenia” było najczęstszą odpowiedzią. Wspaniale, że żadna ze wspomnianych odpowiedzi na dotyczyła ograniczeń nałożonych przez samą branżę.

Każdy opis codziennej pracy oraz zadań był pozytywny i szczegółowy. Łatwo wyciągnąć wniosek, że nasze bohaterki kochają to, co robią i są właściwymi osobami na właściwym miejscu. Mają szansę rozwijać swoje umiejętności, zdobywać doświadczenie i poszerzać wiedzę, jednocześnie nadal poświęcając czas innymi fascynującym pasjom.

Zupełnie szczerze przyznaję, że te kobiety są dla mnie inspiracją i nadzieją dla wielu innych kobiet. Wzbogacają firmę na wiele sposobów, a my jako firma nie moglibyśmy bez nich rozwijać się tak prężnie.

Jak już wspomniałam, na naszej ścieżce do zwiększenia inkluzywności w branży technologicznej, nadal potrzebujemy wzorów do naśladowania! Co możesz zrobić, aby do nas dołączyć?

Jeśli nie jesteś jeszcze częścią świata technologicznego – zacznij od kursów. Wybór jest ogromny i jest wiele obszarów, w których możesz się kształcić. Każdy z nich otwiera drzwi do milionów możliwości. Zastanów się dobrze nad swoim kierunkiem kształcenia i pamiętaj, że są obszary, które nie wymagają dyplomów wyższych uczelni. Bierz udział w dniach otwartych firm i dowiedz się więcej o ich kulturze i o tym, czy stworzone przez nich środowisko pracy sprzyja kobietom i jest dla nich bezpieczne. I, oczywiście, aplikuj na staże!

Jeśli już jesteś częścią branży technologicznej – dołącz do nas! Czekamy właśnie na Ciebie!


Ada Durzyńska
Ada Durzyńska
Content Marketing Specialist w GetResponse. Główny edytor anglojęzycznej wersji bloga GetResponse, gdzie od 6 lat analizuje, redaguje i optymalizuje artykuły renomowanych autorów, a także tworzy i publikuje stworzone przez siebie treści. Jest także autorką newslettera, gdzie regularnie dzieli się nowościami i poradnikami ze świata marketingu online, aby wspierać dziesiątki tysięcy marketerów z całego świata w tworzeniu kampanii online. W marketingu najbardziej ceni sobie kreatywność oraz biegnące z duchem czasu rozwiązania. Zainteresowanie sztuką i technologią przekuwa w praktykę, „po godzinach” zdobywając specjalizację z Designu w Biznesie.