Rozpraszacze uwagi – 7 aplikacji i 6 rozwiązań, które pozwolą Ci je powstrzymać

4 min
Zaktualizowano:

Znasz to uczucie, kiedy wydaje Ci się, że cały świat zmówił się przeciwko Tobie i nie pozwala Ci usiąść do wyznaczonych zadań (lub choćby zaplanowania działań)? Z pewnością tak. Doświadczył go chyba każdy z nas. Taka jest już natura współczesnej pracy – i  współczesnego życia.

Jednak fakt, że nad głową krąży Ci stado „rozpraszaczy”, nie oznacza, że musisz się im poddawać. Odpowiednie narzędzia pozwolą Ci skupić uwagę na priorytetach.

Aby pomóc Ci w walce z rozproszeniem – a tym samym umożliwić robienie o wiele więcej – przygotowaliśmy listę najlepszych narzędzi i aplikacji, dzięki którym osiągniesz optymalny poziom koncentracji.

Zablokuj serwisy społecznościowe i inne odciągające uwagę strony

Ze wszystkich istniejących rozpraszaczy to właśnie serwisy społecznościowe oraz „strony niezwiązane z pracą” okazują się tymi, którym najtrudniej się oprzeć. Bo przecież masz je przed sobą, wystarczy zaledwie jedno kliknięcie…

aplikacje

Najlepszy sposób na zminimalizowanie ich oddziaływania stanowi po prostu ich zablokowanie. Na szczęście istnieje mnóstwo narzędzi, które Ci w tym pomogą.

1) SelfControl

Idę o zakład, że większość z Was słyszała już o SelfControl – klasycznym narzędziu do blokowania stron. Jest ono darmowe, ale działa wyłącznie na komputerach Mac – chyba, że używasz rozszerzenia Chrome na PC. Jednak mimo że jest to najbardziej znany bloker stron, niekoniecznie jest on najlepszy.

2) Freedom

Być może Freedom nie jest tak znany jak SelfControl, ale oferuje dużo więcej funkcjonalności. W zasadzie to właśnie on może okazać się tym jednostopniowym rozwiązaniem, którego wielu z Was szuka. Zacznijmy od tego, że działa zarówno na Macach, jak i na PC-tach. Można z niego korzystać także przez iPhone i iPad. Blokuje strony, serwisy społecznościowe i aplikacje. Koszt? 29 dolarów rocznie lub 6,99 dolarów miesięcznie. Ale jest też darmowe demo.

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się korzystać z blokera mediów społecznościowych Anti-Social, zapewne spodoba Ci się również Freedom – marka ta bowiem jakiś czas temu kupiła i wchłonęła wspomnianą aplikację dedykowaną na Maca.

3) Focus

Kolejny popularny bloker stron przeznaczony dla komputerów Mac. Kosztuje 20 dolarów. Płatne konto daje możliwość blokowania aplikacji oraz używania blokera jako programatora czasu w systemie Pomodoro.

4) Cold Turkey

W końcu coś dla użytkowników PC-tów – i to coś bardzo dobrego. Występuje w wersji darmowej, która blokuje strony, a także w wersji płatnej, która kosztuje 19 dolarów i posiada wszystkie bajery, jakie może zaoferować bloker stron – wyjątki, programator czasu, harmonogramy, itp. W darmowej wersji też można blokować aplikacje.

5) LeechBlock

To darmowe narzędzie, dostępne wyłącznie jako rozszerzenie Firefoxa. Jeśli dość techniczne instrukcje nie sprawiają Ci problemu, możesz ustawić LeechBlock tak, aby blokował konkretne strony o konkretnej porze dnia (albo dodać kilka najważniejszych stron jako wyjątki).

Możesz też ustawić go tak, aby wyznaczał Ci określoną ilość czasu dziennie na odwiedzenie danej strony. Takie rozwiązanie może być bardziej realistyczne, niż całkowite odcięcie dostępu. Zatem – na przykład – jeśli chcesz przeznaczać na Facebooka jedynie godzinę dziennie, możesz do tego odpowiednio zaprogramować LeechBlock.

6) StayFocusd

Tak jak LeechBlock, StayFocusd też jest rozszerzeniem, ale do Chrome’a. I podobnie jak LeechBlock, oferuje użytkownikom programator czasu.

7) RescueTime

Choć jest to bardziej kompleksowe narzędzie wspomagające wydajność, nie posiada ono blokera stron. RescueTime pozwala śledzić, w jaki sposób spędzasz czas – w tym także poza komputerem, np. rozmawiając przez telefon, podczas dojazdów albo na spotkaniach. Następnie generuje raport na temat tego, co działo się z Twoim czasem. Ponadto RescueTime pozwala określić cele, główne punkty programu dnia, itd.

Nazwa aplikacjiMacPCMożliwościKosztRozszerzenie do wyszukiwarki
SelfControlTakNieBlokuje strony, ale nie aplikacjeZa darmoChrome
FreedomTakTakBlokuje strony, serwisy społecznościowe i aplikacje. Działa też na iPhone’ach i iPadach.29 dolarów rocznie lub 6,99 dolarów miesięcznieNie
Cold TurkeyNieTakWersja darmowa blokuje strony. Wersja płatna blokuje strony i aplikacje. Oferuje także programator czasu, harmonogramy i inne właściwości.Wersja darmowa lub płatna za 19 dolarówNie
FocusTakNieBlokuje strony i aplikacje20 dolarówNie
LeechBlockTylko rozszerzenieTylko rozszerzenieBlokuje strony, ale nie aplikacje. Pozwala ustawić określoną ilość czasu na daną stronę.Za darmoFirefox
StayFocusdTylko rozszerzenieTylko rozszerzeniePozwala ustawić określoną ilość czasu na daną stronę.Za darmoDo Chrome’a
RescueTimeTakTakBlokuje strony i śledzi, na których stronach i w jakich aplikacjach spędzasz najwięcej czasu.Wersja darmowa. Wersja płatna kosztuje 9 dolarów miesięcznie lub 72 dolary rocznie.Firefox i Chrome, ale można zamiast tego rozważyć wersję na komputer

Znasz jeszcze inne, dobre aplikacje lub narzędzia do blokowania stron? Daj nam znać w komentarzach poniżej!

Share