już wkrótce

Platforma do monetyzacji treści

Zamień swoją wiedzę w źródło przychodu – dołącz do listy oczekujących, aby otrzymać specjalną zniżkę na nowe narzędzia!

O czym warto pamiętać zakładając kanał YouTube

4 min
Zaktualizowano:

Proces tworzenia konta YouTube nie jest skomplikowany i zazwyczaj zajmuje od kilku do kilkunastu minut.

Samo stworzenie kanału ogranicza się wyłącznie do założenia konta Google:

https://accounts.google.com/SignUpWithoutGmail

Każde konto Google automatycznie otrzymuje „w pakiecie” konto YouTube, dzięki czemu nie trzeba zapamiętywać dodatkowych loginów i haseł. Na dłuższą metę jest to bardzo wygodne – jeśli jesteś osobą odpowiedzialną za prowadzenie kilku kanałów YouTube – polecam utworzenie ich w ramach jednego konta Google – dzięki czemu będziesz mógł bez wylogowywania i ponownego logowania przełączać się pomiędzy kontami YouTube.

Jeśli masz już swoje konto YouTube sugeruję Ci wykonanie kilku czynności, które pozwolą Twoim filmom uzyskać znacznie lepsze wyniki oraz trafić do szerszej publiczności.

Dobierz przyciągającą wzrok grafikę kanału.

Osoba, która wejdzie na Twój kanał zostanie w pierwszej sekundzie przywitana odpowiednio przygotowaną grafiką, która albo zachęci albo odstraszy. W Twoim interesie leży to, aby potencjalny widz powiedział „WOW”

Zrzut ekranu 2014-06-09 o 11.40.38
Zrzut ekranu 2014-06-09 o 11.42.42
Zrzut ekranu 2014-06-09 o 12.32.08

Pamiętaj, że nie może to być grafika, która ma przypadkową wielkość. Tworząc grafikę powinniśmy dostosować się do szablonu dostarczonego przez projektantów tej usługi.

Nie wystarczy stworzyć małego paska z grafiką, takiego jak widzicie powyżej, ponieważ ten jeden plik jest automatycznie dostosowywany do wyświetlania kanału zarówno na ekranie monitora, tabletu oraz telewizora. Stąd różne wymagania co do wielkości.

Na szczęśćcie poniższy plik (rozszerzenie .psd, wymagany program Photoshop) w idealny sposób pomaga dopasować naszą grafikę tak by wyglądała wszędzie rewelacyjnie.

Zrzut ekranu 2014-06-04 o 10.13.38
Oficjalny plik z szablonem dostępny jest pod tym adresem.

 

Chwytliwy adres kanału

Drugim priorytetowym krokiem podczas tworzenia dobrze wyglądającego kanału jest tzw. niestandardowy adres URL. Jest to w skrócie nazwa jaką sobie wymyślisz, która zastąpi automatycznie wygenerowany adres przez system.

Możesz go zmienić odwiedzając stronę:

https://www.youtube.com/account_advanced

i klikając w link: utwórz niestandardowy URL.

Z pewnością Twój kanał będzie lepiej prezentował się w linkach jeśli nazwiesz go np.  „GotowanieNaEkranie”, a nie „sjsuenvmwkdhvnvxcbadwkeyvnd”

Zrzut ekranu 2014-06-04 o 10.28.06

Pamiętaj, że raz zmienionego adresu nie możesz już cofnąć, dlatego zastanów się nad poprawną, nietuzinkową i chwytliwą nazwą.

Automatyzacja pozwoli Ci spędzić więcej czasu z rodziną

Aby skutecznie zarządzać swoimi kanałami YouTube nie powinieneś tracić czasu na publikowanie materiałów na kolejnych portalach takich jak Google+ czy Facebook. Jest to czynność, która w prosty sposób może zostać zautomatyzowana i da Ci czas na skupienie się na kolejnych produkcjach lub joggingu po parku.

Wystarczy, że podłączysz swoje konta Facebook oraz Twitter (Google+ automatycznie publikuje Twój kontent), by automatycznie udostępniać nowe materiały w sieciach społecznościowych. Aby utworzyć takie połączenie odwiedź stronę:

https://www.youtube.com/account_sharing

Pozwól się wyszukać

Zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób wyszukujesz informacji w sieci? Zapewne świadomie, bądź nie wykorzystujesz słowa kluczowe do odnalezienia każdej informacji.

Kluczem do sukcesu jest umiejętność wcielenia się w potencjalnego odbiorcę i wpisanie takich słów kluczowych w opcjach kanały, aby użytkownicy mogli bez problemu odnaleźć nasz produkt wśród konkurencyjnych.

Dodaj słowa kluczowe, które pomogą potencjalnym odbiorcom Twoich treści trafić właśnie na Twój kanał. Nie stosuj tanich zagrywek wpisując w to pole haseł pokroju „darmowe filmy” czy „kupony zniżkowe” jeśli faktycznie tego nie oferujesz.

Zmiany, o których wspomniałem możesz dokonać pod tym adresem:

https://www.youtube.com/advanced_settings

Możesz również zmienić w tym miejscu swojego awatara, który będzie graficznie reprezentował Twoje konto Google+

Wielkość ma znaczenie

Bardzo ważnym elementem po utworzeniu konta w serwisie YouTube powinna być dla Ciebie weryfikacja. Dzięki niej system będzie traktował Cie jak faktycznego człowieka korzystającego z system, a nie bota automatycznie zakładającego konta.

Aby pomyślnie przejść przez proces weryfikacji  odwiedź stronę:

youtube.com/verify

System poprosi Cię o podanie numeru telefonu na który otrzymasz wiadomość SMS bądź połączenie automatyczne. Jak już Twoje konto zostanie zweryfikowane, to automatycznie otrzymasz duży upgrade funkcjonalności – zniknie największe ograniczenie w koncie tj. od teraz będziesz miał możliwość upload’u plików dłuższych niż 15 minut!

blog

Ostatnie szlify

Ważnym elementem, o którym nie możesz zapomnieć jest opisanie Twojego kanału w kilku zdaniach, dodanie linków społecznościowych oraz danych kontaktowych, tak by każdy mógł bez kłopotu do Ciebie zadzwonić lub napisać wiadomość.

Opis jest o tyle ważny, że nie tylko stanowi źródło cennych informacji o kanale, ale w znacznym stopniu wpływa na wyszukiwanie. Zatem postaraj się zawrzeć w nim odpowiednie, prawdziwe informacje posypane delikatnie słowami kluczowymi.

Zrzut ekranu 2014-06-04 o 11.14.48

Zupełnie jak podczas gotowania – umiar jest ważny!

Po takich zabiegach Twój kanał jest gotowy na to, by zacząć przyciągać subskrybentów, wgrywać dziesiątki filmów oraz budować zaangażowaną społeczność.

W końcu Twoje projekty zasługują na to, aby były oglądane przez setki widzów, prawda?