Jak wykluczać kanały YouTube dla dzieci z kampanii wideo i display?

7 min
Zaktualizowano:

Chyba już każdy specjalista od marketingu internetowego wie, jak ważne jest odpowiednie targetowanie naszego przekazu reklamowego. W poniższym artykule chciałbym opisać często pomijany aspekt optymalizacji kampanii – wykluczanie powierzchni, na których naszych reklam… nie powinno być.

W tej instrukcji, w której opiszę zastosowania skryptów automatyzujących naszą pracę, zwracam się bezpośrednio do specjalistów Google AdWords, tworzących kampanie wideo na YouTube i kampanie banerowe w sieci Google Display Network. Przykładem wykluczenia będą kanały YouTube skierowane do dzieci, czyli wszelkiego rodzaju materiały publikowane dla najmłodszych widzów.

Dlaczego akurat taki wybór?

Do momentu kiedy nie mamy dzieci, nie zdajemy sobie sprawy jaka część wideo znajdującego się na YouTube to właśnie treści oglądane głównie przez nie i jak ogromna liczba nowych kanałów o tej tematyce powstaje niemal codziennie… jako farmy do zarabiania w programie AdSense. Nasze ustawienia kampanii z targetowaniem na wiek, remarketing czy zainteresowania nie zawsze będą w stanie wykluczyć najmłodszych widzów. A generują oni miliony płatnych obejrzeń reklam wideo i wyświetleń banerów bez kliknięć – czyli takie, które obniżają CTR kampanii GDN. Głównym powodem takiego stanu jest korzystanie przez dzieci z przeglądarki na komputerze lub z aplikacji YouTube na urządzeniach należących do ich rodziców.

Z pomocą przychodzą nam dwa skrypty autorstwa Dmytro Tonkikh, który podzielił się swoją pracą z innymi. Pierwszy skrypt o nazwie YouTube Tags Finder pozwala wygenerować listę tagów na bazie kilkunastu słów kluczowych, które naszym zdaniem zdyskwalifikują niepożądany target naszych kampanii.

Drugi skrypt YouTube Channels Cleaner to już bardziej zaawansowany skrypt, pozwalający na generowanie automatycznych wykluczeń kanałów YouTube na podstawie wygenerowanej lub ręcznie zdefiniowanej listy tagów i miejsc docelowych. Miejsca docelowe do sprawdzenia przez skrypt dotyczą wybranych kampanii wideo lub GDN na naszym koncie. Skrypt automatycznie tworzy listę kanałów do wykluczenia w „Zasobach wspólnych > Wykluczenia miejsc docelowych kampanii” w koncie AdWords.

A jak zainstalować te skrypty w naszym koncie?

1. YouTube Tags Finder

Pierwszym skryptem będzie YouTube Tags Finder: w pierwszej kolejności zalogujmy się do Google Sheet i stwórzmy nowy arkusz np. o nazwie YouTube_Tags_Finder. W nowostworzonym dokumencie musimy zdefiniować dwie zakładki: pierwsza o nazwie Keywords i druga o nazwie Results. Ustawiamy udostępnienie z uprawnieniami do edycji.

W skrypcie, z którym zapoznacie się TUTAJ, pod parametrem var spreadsheetUrl znajdziecie przykład takiego arkusza ze zdefiniowanym słowem kluczowym „peppa pig”. Na potrzeby tej instrukcji będzie ono przykładem, jak na podstawie jednego słowa możemy wygenerować tagi, dzięki którym następnie wykluczymy całe kanały powiązane z filmami dla dzieci o tytule „peppa pig”.

W to miejsce wklejamy adres naszego arkusza ze zdefiniowanym słowem lub słowami kluczowymi w zakładce Keywords. Omawiana tematyka generowania tagów w tym przypadku jest bardzo wąska, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby na podstawie wybranych słów kluczowych wygenerować listę tagów, która wykluczy nam inne kanały, np. o ofensywnej tematyce.

Powyższy skrypt – oprócz potrzeby wpisania adresu naszego arkusza – wymaga dodatkowo zdefiniowania parametrów regionCode i relevanceLanguage. Autor skryptu zaznacza, że parametry te powinny zależne od naszego regionu. Ja dla pewności zdefiniowałem tutaj region grupy docelowej swoich kampanii.

Jeżeli prowadzimy kampanie w wielu regionach świata, to na potrzeby wygenerowania listy tagów można powielić ten skrypt wraz z arkuszem dla każdego regionu z osobna. Powodem powyższego jest zapewne fakt różnorodności wyników wyszukiwania na YouTube w zależności od regionu i języka.

YTTF krok po kroku:

 1. Zaczynamy od dodania powyższego kodu ze zdefiniowanym adresem arkusza i parametrami regionu do następującej lokalizacji w naszym koncie Google AdWords: „Operacje zbiorcze > Skrypty”.
 2. Naciskamy przycisk +SKRYPT, wklejamy powyższy skrypt, jako nazwę wpisujemy „YouTube Tags Finder US” i naciskamy Zapisz. Następnie klikamy Zaawansowane interfejsy API i zaznaczamy YouTube i klikamy Zapisz.
 3. Wracamy ponownie do Zaawansowane interfejsy API i klikamy w Google Developers Console, aby włączyć wybrane usługi API (tutaj może być wymagana rejestracja lub logowanie tym samym kontem Google, którym logujemy się do usługi Google AdWords).
 4. Otworzy się nowe okno ze stroną Google APIs gdzię klikamy na przycisk: + WŁĄCZ INTERFEJSY API I USŁUGI. Wyszukujemy API o nazwie: YouTube Data API v3 i klikamy. Następnie naciskamy WŁĄCZ.
 5. Wracamy do okna konta Google AdWords naciskamy Zapisz.

W widoku edycji skryptu naciskamy przycisk PODGLĄD i w tym momencie zostaniemy poproszeni o autoryzację (należy kliknąć Autoryzuj teraz i następnie Zezwolić). Ponawiamy PODGLĄD i skrypt wykonuję teraz testowy rozruch. Po zatrzymaniu licznika powinniśmy dostać informację w kolorze zielonym „Podgląd ukończony”.

Następnie możemy uruchomić skrypt. Po zakończeniu wykonywania skryptu jego wynik możemy sprawdzić w pliku naszego arkusza w zakładce Results, gdzie powinny pojawić się tagi wygenerowane na podstawie naszych słów kluczowych.

2. YouTube Channels Cleaner

Drugim wspomnianym skryptem jest YouTube Channels Cleaner, którego instalacja jest bardzo podobna.

Na początku logujemy się do Google Sheet i tworzymy arkusz o nazwie YouTube_Chanels_Cleaner. Arkusz powinien zawierać dwie zakładki: pierwsza o nazwie results i druga o nazwie tags. Do zakładki tags kopiujemy wynik pracy pierwszego skryptu, czyli zawartość arkusza i zakładki Results. Ponadto, możemy tutaj ręcznie zdefiniować tagi, które naszym zdaniem pozwolą wykluczyć niepożądane kanały YouTube.

Następnie zalogujmy do usługi Google Drive, gdzie należy wgrać pusty plik tekstowy (w rozszerzeniu *.txt) o nazwie videoids. Na wszelki wypadek udostępniamy plik z uprawnieniami do edycji.

Kolejny krok to stworzenie naszej listy wykluczeń miejsc docelowych na koncie AdWords: Zasoby wspólne > Wykluczenia miejsc docelowych kampanii o nazwie Video_channels_excluded.

Pozostaje nam jeszcze ustawienie skryptu, w którym musimy ustawić następujące parametry w kodzie: powinniśmy zdefiniować, które kampanie na naszym koncie maja być analizowane pod kątem wyświetleń w docelowych miejscach wyświetlania. Tutaj wystarczy zdefiniować wspólny element w nazwie kampanii wideo i GDN, wpisując odpowiednie słowo:

‘WHERE CampaignName CONTAINS “SŁOWO” ‘ +

Kolejnym parametrem jest id wcześniej stworzonego arkusza:

var spreadsheet = SpreadsheetApp.openById('id-arkusza-poniżej-pogrubione');

Przykład: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1t1lsza4rjkLAAKYqFrJs1ibJREoyqAWwMgqIgBkKIIo/edit?usp=sharing

Dodanie drugiego kodu jest niemal identyczne jak w przypadku pierwszego: „Operacje zbiorcze > Skrypty”

Naciskamy przycisk +SKRYPT, wklejamy powyższy skrypt, w nazwę wpisujemy „YouTube Channels Cleaner” i naciskamy Zapisz. Następnie klikamy Zaawansowane interfejsy API i zaznaczamy YouTube i naciskamy Zapisz.
Wracamy ponownie do Zaawansowane interfejsy API i klikamy w Google Developers Console aby włączyć wybrane usługi API (tutaj może być wymagana rejestracja lub logowanie tym samym kontem Google którym logujemy się do usługi Google AdWords).

aplikacja-YT-na-smartfonie-zdjecie

YT Channels Cleaner – co dalej?

 1. Otworzy się nowe okno ze stroną Google APIs gdzię klikamy na przycisk: + WŁĄCZ INTERFEJSY API I USŁUGI.
 2. Wyszukujemy API o nazwie: YouTube Data API v3 i klikamy. Następnie naciskamy WŁĄCZ.
 3. Wyszukujemy API o nazwie: Google Drive API i klikamy. Następnie naciskamy WŁĄCZ.
 4. Wracamy do okna konta Google AdWords naciskamy Zapisz.
 5. W widoku edycji skryptu naciskamy przycisk PODGLĄD i zostaniemy poproszeni o autoryzację (należy kliknąć Autoryzuj teraz i następnie Zezwolić). Ponawiamy PODGLĄD i skrypt wykonuję teraz testowy rozruch. Po zatrzymaniu licznika powinniśmy dostać informację w kolorze zielonym „Podgląd ukończony”.

Jeżeli pojawią się jakieś błędy to możemy je sprawdzić w Logach skryptu. Jeżeli błędów nie było możemy następnie uruchomić skrypt. Po zakończeniu wykonywania skryptu jego wynik zostanie nam wyświetlony w postaci podsumowania a efektem będą dodane id kanałów YouTube do wcześniej zdefiniowanej listy Video_channels_excluded.

Jeżeli chcemy przypisać listę do wybranych kampanii na naszym koncie należy przejść do Zasoby wspólne > Wykluczenia miejsc docelowych kampanii i kliknąć w listę Video_channels_excluded po czym wybrać Zastosuj w kampaniach i wybrać kampanie z listy.

Do dzieła!

Podsumowując, o czym warto jeszcze pamiętać przy skryptach które automatyzują nasza pracę?

 • kontroluj wyniki pracy skryptu,
 • ustaw harmonogram częstotliwości uruchamiania (zalecam raz dziennie),
 • nie zapomnij również o ręcznej optymalizacji miejsc docelowych raz na jakiś czas, w celu znajdowania nowych niepożądanych tematycznie miejsc,
 • pamiętaj, że skrypt z czasem tworzy dużą bazę kanałów wykluczanych, które możesz pobrać i przenieść do innego konta.

Powyższy opis przygotowałem pracując na starym widoku konta Google AdWords. Mam nadzieje, że dzięki niemu uda Ci się podnieść jakość i skuteczność Twoich kampanii. Jeśli masz dodatkowe pytania odnośnie opisu, daj nam koniecznie znać w komentarzach. Powodzenia!

Share