Zestaw narzędzi Online Marketera – cz. 1 Darmowe edytory graficzne

4 min
Zaktualizowano:

Chcąc abyście wspięli się na wyżyny marketingowe i odnieśli sukces, który spokojnie mógłby przyćmić dotychczasowe dokonania, postanowiliśmy przygotować dla Was coś specjalnego – Zestaw narzędzi Online Marketera.

Opowiemy Wam między innymi o oprogramowaniu, aplikacjach, ciekawych trikach i sposobach, które sprawią, że Wasze kampanie marketingowe będą realizowane płynnie i, co najważniejsze, bezstresowo. W pierwszej części prezentujemy 5 darmowych alternatyw dla Photoshopa, które sprawią, że Wasz newsletter będzie prezentować się fantastycznie, a grafiki wywołają zazdrość konkurencji.

Kto na tym skorzysta?

Kampanie, które zdobywają serca klientów wymagają odpowiedniego planowania
i konsekwentnej realizacji zadań. Niestety, zdarza się, że niezbędne są  zmiany, które trzeba wprowadzić na ostatnią chwilę. Czy to za sprawą zmiany opinii przełożonego, czy też nagłego i niespodziewanego ruchu ze strony konkurencji.

Często jest też tak, że zmiany te muszą zostać wykonane, gdy nasz grafik czy agencja reklamowa, z którą współpracujemy, nie są dostępni. Znacie ten ból? Oto co należy w takiej sytuacji zrobić.

Jednym z oczywistych rozwiązań byłoby zainstalowanie drogiego i skomplikowanego oprogramowania na komputerze każdej osoby zaangażowanej w projekt.

Aby ułatwić Wam działania i pozwolić spokojnie analizować wyniki swoich kampanii marketingowych, prezentujemy 5 darmowych alternatyw dla popularnego oprogramowania Photoshop.

Dzięki nim, szybko, z łatwością i za darmo, zmodyfikujecie swoje grafiki, które możecie użyć w swoich newsletterach lub stronie internetowej.

GIMP (Win/OS X/Linux)

Prawdopodobnie najbardziej znanym zamiennikiem dla Photoshopa jest edytor graficzny GNU Image Manipulation Program znany również jako GIMP.

Edytor ten posiada mnóstwo rozbudowanych funkcji, znanych z komercyjnych edytorów graficznych. Istotną zaletą tego programu jest szeroka dostępność dodatkowych pluginów, które użytkownicy mogą swobodnie zainstalować oraz fakt, iż działa on równie świetnie na wszystkich popularnych platformach takich, jak Windows, Mac OSX czy Linux.

Mimo,że edytor GIMP-a nie jest tak intuicyjny jak ten dostępny w Photoshop, to jego zaletą jest pełna możliwość dostosowywania widoków oraz funkcjonalności do swoich własnych potrzeb. Co więcej, ku radości osób, które mają opory przed przejściem na to darmowe rozwiązanie dostępne są wersje GIMPa takie, jak GIMPshop czy Gimphoto, które zostały zaprojektowane tak, aby przypominały ich komercyjny pierwowzór. Czy można chcieć więcej?

Biorąc pod uwagę cenę, bogactwo funkcjonalności, kompatybilność ze wszystkimi popularnymi systemami operacyjnymi, GIMP może być ciężki do pobicia. Jestem pewien, że jak tylko przyzwyczaicie się do interfejsu, pokochacie go!

gimp

Paint.NET (Windows)

Paint.net oferuje wiele funkcjonalności znanych z bardziej popularnych edytorów graficznych, w tym swobodną edycję warstw, modyfikację interfejsu, filtry czy efekty.

Pod względem liczby oferowanych funkcjonalności plasuje się pomiędzy GIMPem, a Photoshopem.

Chociaż program ten nie jest zbytnio rozbudowany może okazać się bardzo przydatny dla osób, które na co dzień nie zajmują się edycją grafiki i potrzebują w łatwy i intuicyjny sposób dokonać nieznancznych zmian w swoich materiałach graficznych.

Zatem jeśli nie jesteście grafikami, a chcielibyście w krótkim czasie dokonać szybkich i drobnych zmian w materiałach graficznych to z pewnością Paint.NET Wam w tym pomoże.

paintnet_img-1024x681

Pixlr (Przeglądarka www)

Choć Pixlr nie jest tak rozbudowany jak poprzednio opisywane produkty to z pewnością jest godny uwagi.

Pixlr to tak naprawdę pakiet trzech aplikacji, które zawierają całą paletę funkcjonalności i efektów pozwalających na swobodną edycję grafiki. Dzięki PIXLR EDITOR, PIXLR EXPRESS oraz PIXLR O-MATIC swobodnie obrócicie, potniecie, wytniecie czy też dodacie efekty lub filtry do swoich grafik.

Mimo braku części funkcjonalności dostępnych w konkurencyjnych rozwiązaniach, Pixlr ma jedną podstawową zaletę. Jest on niesamowicie prosty i intuicyjny w obsłudze. Ponadto, jest darmowy, działa w przeglądarce oraz na urządzeniach mobilnych. Czyli niezależnie od tego gdzie i kiedy będziecie go potrzebowali, będzie zawsze pod ręką.

To chyba wystarczające powody, aby zachować Pixlr w swojej pamięci?

pixlromatic-300x276
pixlrexpress-300x220
monster_photo2-300x225

 

 

Inkscape (Windows/OS X/Linux)

Inkscape jest bardzo popularnym, a przy tym niesamowicie rozbudowanym open-sourceowym edytorem grafiki wektorowej. Chociaż jest on raczej zamiennikiem dla Adobe Illustrator to, stwierdziłem, że załsuguje on na wyróżnienie, ponieważ programy te są zazwyczaj wspólnie wykorzystywane.

Jeśli planujecie pracę nad wielkoformatowymi projektami takimi jak plakaty, czy też logotyp, które nie powinny tracić na jakości, mimo zmian w wielkościach, z pewnością zechcecie wykorzystać do tego grafikę wektorową niż rastrową.

Inkscape wspiera naprawdę wiele formatów plików oraz oferuje większość z funkcji dostępnych w produktach Adobe. Jeśli więc szukacie dobrego edytora grafiki wektorowej, który zawiera w sobie wszystkie niezbędne funkcje, a przy tym nic nie kosztuje, to być może Wasze poszukiwania właśnie się zakończyły.

inkscape-1024x763

Już niebawem otrzymacie kolejną część Zestawu narzędzi Online Marketera. Mamy nadzieję, że pomogą one Wam w dotrzymaniu swoich noworocznych, marketingowych postanowień.

A Wy co o tym myślicie? Jakich programów używacie, aby ułatwić sobie życie i bez przeszkód realizować kampanie marketingowe?


Michał Leszczyński
Michał Leszczyński
Head of Content Marketing & Partnerships w GetResponse. Od ponad dekady realizuje projekty online marketingowe dla firm B2B i SaaS. Na co dzień kieruje zespołem odpowiedzialnym za tworzenie kampanii i treści edukacyjnych w GetResponse. Twórca i autor setek artykułów, webinarów i prezentacji nt. email marketingu i marketing automation. Wykładowca na studiach podyplomowych na Akademii Leona Koźmińskiego. Chcesz skontaktować się z Michałem? Napisz do niego na LinkedIn.
Share