Czy mrówkojad przeżyje? Sprawdź w Agile ZOO.

5 min
Zaktualizowano:

W związku z tragiczną sytuacją ZOO, powołany przez Najwyższy Urząd Krajowy zarząd komisaryczny ustanowił nowego dyrektora. Dyrektor zajmuje się ważnymi sprawami i nie ma czasu dla kierowników obszarów, w związku z czym wysłał do nich swoje expose, w którym zawarł główne wytyczne…

Poprzez wyeliminowanie problemów największej wagi oraz modernizację infrastrukturalno-sprzętową, w połączeniu z celnie wybranymi i tanio, acz dobrze zrealizowanymi inwestycjami finansowanymi przez partnerstwo publiczno-prywatne z udziałem pozyskanych sponsorów – ambasadorów ZOO, chcemy przekształcić obecny ogród w tętniące życiem miejsce spędzania wolnego czasu przez młode, dynamiczne i wykształcone rodziny z dużych ośrodków województwa pomorskiego. Należy sfokusować się na odpowiednio stargetowanym wyborze zwierząt atrakcyjnych dla wspomnianej grupy, jednocześnie wysoko pozycjonując się również w środowisku ekologów, umiejętnie wychwytując imponderabilia, które stanowią źródło troski tejże grupy…

Tak rozpoczyna się historia, za pomocą której zapraszamy do wzięcia udziału w grze Agile ZOO. To gra (częściowo online), którą stworzyliśmy, na potrzeby jednego z naszych warsztatów. Potrzebowaliśmy czegoś, co w praktyce pokaże problemy, z jakimi na co dzień mają do czynienia nasi Product Ownerzy. Jak będąc odpowiedzialnym za swój obszar, stale pamiętać o dobru całej organizacji? Jak pogodzić rozbieżne interesy? Jak dobierać wymagania do realizacji i godzić potrzeby różnych interesariuszy? Czy warto iść na kompromisy? Jak skutecznie negocjować? Jak współpracować i się nie pozabijać? Jak sprawić aby wszyscy byli zadowoleni? Czy to w ogóle jest możliwe?

Agile ZOO - rozłożone karty

<img class=”aligncenter size-full wp-image-12353″ src=”” alt=”Agile_zoo_rozlozona_plansza” width=”1024″ height=”1024″ />

Nasza symulacja uświadamia, jak istotne dla każdego z nas jest jednoczesne współistnienie dwóch spojrzeń: jednego skupionego na szczegółach i niuansach (konkretny obszar/zadanie), i drugiego pozwalającego na objęcie całości (cała organizacja/projekt). Zawarliśmy w niej sytuacje, które wymagają poświęcenia indywidualnych zysków dla osiągnięcia sukcesu przez cały Zespół.

Dlaczego gra?

Długo zastanawialiśmy się, w jaki sposób dotknąć tych trudnych zagadnień. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na stworzenie gry. W końcu zabawa to najskuteczniejszy sposób na przekazanie i utrwalenie wiedzy. Postawiliśmy na prostotę i oczywiste metafory, a wszystko przyprawiliśmy sporą dawką abstrakcyjnego humoru. Ta mieszanka już wcześniej rewelacyjnie sprawdziła się przy okazji naszej wersji warsztatów Lego4Scrum.

Gracze

Pierwotnie gra powstała z myślą o naszych Product Ownerach i była wykorzystywana podczas warsztatów dedykowanych właśnie dla nich. Jej uniwersalność i świetne efekty sprawiły, że zdecydowaliśmy się przeprowadzić warsztat także dla grup złożonych z deweloperów. Tu również się nie zawiedliśmy, było sporo dobrej zabawy, ale też ciekawe wnioski. Obecnie udostępniamy ją dla wszystkich.

Gra nie tylko uświadamia potrzebę przepinania kontekstów (szczegół-ogół), ale pokazuje także różne typy komunikacji i stymuluje trening umiejętności negocjacyjnych. Nawiązuje również do wartości prezentowanych przez Scrum Guide’a, pokazując w jaki sposób planować i dostosowywać backlog do zmieniających się warunków.

Agile_zoo_gracze_przy_stole

Warsztat warto przeprowadzić właściwie z każdą grupą, w której działania wpisana jest współpraca.

Zasady gry

W grę może grać jeden zespół, natomiast ciekawsze efekty uzyskuje się, jeśli grają w nią co najmniej dwa zespoły (górną granicą są cztery). Każdy z nich powinien się składać z trzech lub czterech osób. Cały warsztat nie powinien zająć więcej niż 120 minut.

 • Każdy zespół dostaje do opieki ZOO we wskazanym mieście.
 • Każdy z członków zespołu dostaje do opieki jeden obszar ZOO: afrykarium i administracja mediami, ptaszarnia i infrastruktura ZOO, oceanarium i administracja, insektarium.
 • Wraz z obszarem do opieki, każdy z członków zespołu otrzymuje listę wymagań do zrealizowania. Każdy jest opiekunem jednego z obszarów i w pełni za niego odpowiada.
 • Każde z wymagań ma określony budżet (kosztuje określoną ilość jednostek).
 • Każde z zadań ma wpływ na ilość osób odwiedzających ZOO, a zarazem i na jego budżet.
 • Każde ZOO dysponuje budżetem 55 jednostek w ramach miesiąca – per ZOO.
 • Głównym miernikiem działania zespołu jest liczba osób odwiedzających ZOO.
 • Gra jest przygotowana na przeprowadzenie 3 rund. Każda z rund symuluje jeden miesiąc w życiu ZOO.
 • Niefrasobliwość w dobrze wymagań do realizacji może w konsekwencji spowodować zamknięcie danego obszaru lub całego ZOO i w konsekwencji koniec gry!

Pełną instrukcję znajdziecie na tej stronie.

Agile-zoo-gracze

Dlaczego ZOO?

Jak to się stało, że zdecydowaliśmy się na wykorzystanie ZOO jako metafory? W zasadzie nie wiemy 🙂 Ale okazał się to bardzo wdzięczny temat przewodni – bliski i czytelny dla wszystkich, umożliwiający tworzenie licznych odniesień do rzeczywistości. Co najważniejsze, ta metafora świetnie się sprawdziła. Nadaliśmy jej specyficzny urok przez konsekwentne wprowadzanie wielu wątków humorystycznych, to one tworzą fabułę i klimat gry.

Przykładowo, jednym z wymagań w ramach obszaru Afrykarium jest:

 • rozbudowa portfolio ZOO o dzikie koty mruczące (rysie, pumy, kuguary, gepardy, serwale, oceloty i pantery).

Wykonanie zadania skutkuje:

 • znacznym zwiększeniem ilości osób odwiedzających ZOO.
  Ta sekcja została szczególnie doceniona przez osoby zestresowane, dla których rozlegające się nad wybiegami kocie mruczenie ma niezwykle kojący wpływ. Na ławkach przy wybiegach można teraz spotkać wielu pracowników korporacji szczególnie w porze przerwy na lunch. Dodatkowo wzrosły morale samych pracowników ZOO, a wszystko dzięki terapeutycznemu działaniu kociego mruczenia.

W tym obszarze gracze napotkają również na wymaganie:

 • zabieg rekonstrukcji ciosów u słonia spiłowanych przez pracownika i przehandlowanych na czarnym rynku. Ma to na celu uleczenie zwierzęcia i zamknięcie skandalu wizerunkowego.

Albo:

 • zakup lwów wypchanych watą.

A jeśli chcecie dowiedzieć się, jak możecie wpłynąć na działanie ZOO i  czy mrówkojad przeżyje – zapraszamy do gry!

Wnioski

Warsztaty dotykają wielu aspektów i w zależności od grupy, dla której je przeprowadzamy, można położyć większy nacisk na te, które są dla niej najważniejsze. Za każdym razem uzyskacie różne wyniki i będziecie w stanie wyciągnąć różne wnioski. Raz uświadomiecie uczestnikom, że nie są samotnymi wyspami, a innym razem skupicie się na tym, jak prowadzić skuteczną komunikację i poprawnie argumentować swoje racje.

Naszą grę znajdziecie NA TEJ STRONIE.

TUTAJ znajdują się zasady i komplet niezbędnych materiałów.

W razie jakichkolwiek pytań – piszcie w komentarzach. Wypróbujcie ją i podzielcie się informacją, jak Wam poszło!