O co chodzi z tym Agile? (cz.2)

4 min
Zaktualizowano:

W poprzednim poście pisaliśmy o tym, jak ewoluowało i jak obecnie wygląda nasze szkolenie Agile dla wszystkich nowych pracowników GetResponse. Dziś, zgodnie z obietnicą, prezentujemy ciąg dalszy procesu rozpoczynania pracy w naszym dziale IT – godzinne szkolenie “Witaj w GR IT”. Jest to szkolenie przeznaczone dla wszystkich pracowników, którzy będą brali udział w wytwarzaniu oprogramowania.

Każdy uczy się na błędach….

Tu również punkt wyjścia był zupełnie inny. Zaczynaliśmy pod  – z perspektywy czasu, dość kuriozalnym –  szyldem “Zaawansowany Agile”. I powielaliśmy błędy ze szkolenia podstawowego: przytłaczaliśmy uczestników omówieniem modelu Cynefin, dokładną prezentacją Waterfalla i różnic w stosunku do procesów zwinnych, czy bardzo mocno wchodząc w zasady przygotowywania wymagań. Staraliśmy się przede wszystkim promować pracę Agile i wskazywać jej profity w stosunku do standardowego procesu kaskadowego.  Zaskoczyło nas to, że coraz więcej osób przychodzących do pracy, nawet tych mających już spore doświadczenie zawodowe, nie zna pojęcia “Waterfall”. Zna za to hasła Scrum i Agile. Ale niestety, często od najgorszej strony mechanicznego realizowania zasad Przewodnika po Scrumie…

Co więc zmieniliśmy?

W tej chwili szkolenie prowadzone jest w formie luźnej rozmowy na tematy dotyczące historii, budowy i zasad funkcjonowania działu IT. Ma ona za zadanie także nieco głębiej niż na szkoleniu “ogólnym”, przekazać fundamenty Agile’a i Scruma. Nie wchodzimy jednak w szczegóły, te pozostawiamy już dla poszczególnych Scrum Masterów wprowadzających nowe osoby do zespołów.

Tu skupiamy się na najważniejszym, omawiając:

●      Czego możesz oczekiwać od Scrum Mastera?

●      Kim jest i co może Product Owner?

●      Oczekiwana postawa dewelopera – “Umiejętności typu T”, zespołowość – mentalność muszkietera

●      Czym jest backlog?

●      Jakie są spotkania Scrumowe i jaki jest ich cel; zasada: jeśli nudzisz się na jakimś spotkaniu, jeśli nie widzisz w nim sensu, porozmawiaj o tym ze swoim Scrum Masterem, bądź/i całym zespołem.

Opowiadając o Agile skupiamy się na tym, że:

●      Agile to nie panaceum na problemy świata/złoty cielec/ święty Graal/religia/sztywne procedury. Ale nie jest to też puste hasło.

●      Agile to kultura pracy, którą chcemy podążać.

●      Scrum jest implementacją kultury Agile – realizuje ją poprzez praktyczny zestaw ról, spotkań i artefaktów. Jego zasady nie są dla nas nienaruszalne, co nie znaczy, że pracujemy w myśl zasady “Scrum, but…”.

●      Nasze zasady to: zespołowość, przejrzystość (szczerość), bezpośrednia komunikacja, nieustanne ulepszanie się i wyciąganie wniosków z popełnionych błędów.

●      Od nas wszystkich zależy to, jak wygląda rzeczywistość wokół. Jeśli widzimy, że coś nie gra – mówimy o tym. 

●      Proces ulepszania nie ma końca, nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej.

●      Każdy z naszych zespołów jest na różnym etapie rozwoju. I absolutnie nie ma z tym żadnego problemu, dopóki każdy z nich rozwija się i jest coraz lepszy z każdym sprintem.

●      Nie jesteśmy idealni, ale staramy się iść do przodu i być coraz lepsi.

Staramy się zaszczepić jak najmocniej “agile’owy punkt widzenia”, zachęcając do nie pozostawania obojętnym obok wszelkich przeszkód i  niedogodności.

Praca domowa?

Przez dłuższy czas stosowaliśmy także ćwiczenie dla całej grupy. Zadaniem było dopasowanie przygotowanych przez nas czynności (“dostarcza wymagania”, “prowadzi Daily Scrum”, “akceptuje urlopy”, “decyduje o tym kto wykonuje dane zadanie”) do kolumny “nikt” lub konkretnych ról (Product Owner, Scrum Master, Menedżer, Deweloper). To ćwiczenie było zawsze pretekstem do ciekawych dyskusji i sprawdzało się. Jednak zrezygnowaliśmy z niego, bo było bardzo czasochłonne, a zależało nam na tym, by zamknąć się w godzinie zegarowej.

Na koniec omawiamy spotkania ogólnofirmowe – zarówno te obligatoryjne, jak i dla chętnych. Prezentujemy również zestaw najistotniejszych stron na firmowym WIKI. A każdy uczestnik po szkoleniu otrzymuje zestaw gotowych linków do przejrzenia. Pozostawiamy też sporo czasu/przestrzeni na pytania, których z reguły nie brakuje.

A co dalej?

W kolejnym poście opiszemy nasz Welcome Folder – elektroniczną książkę wręczaną każdemu nowemu członkowi naszego zespołu IT. Wpis ten zamknie cykl dotyczący rozpoczynania pracy w GR IT.

Masz pytania odnośnie szkoleń i wprowadzania kultury Agile w organizacjach? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej!

Share