Rozkręć swój biznes online z planem GetResponse Free

ZACZNIJ JUŻ DZIŚ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
5 narzędzi do wizualizacji danych
autor: Filip Szyler ostatnia aktualizacja 0

5 narzędzi do wizualizacji danych

Jak głosi słynne przysłowie jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów. Jednak wraz z rosnącą popularnością infografik to stwierdzenie jest coraz mniej prawdziwe.

Można uznać, że to dosyć kontrowersyjny wstęp jak na post o narzędziach do wizualizacji danych, ale warto od początku jasno określić, że wizualizacja nie zastąpi samych danych.

Nieważne jak bardzo postaracie się przy tworzeniu formy – jeżeli zabraknie w niej treści, to nie wywrze na nikim wrażenia. Skoro wyjaśniliśmy już sobie (w nieco dramatycznym tonie), tę ważną kwestię, możemy przejść do meritum 🙂

Mimo dewaluacji infografik, przysłowie ze wstępu dalej ma sporo sensu, o czym szczególnie powinny pamiętać osoby zajmujące się marketingiem. Ludzie to generalnie zwierzęta polegające głównie na zmyśle wzroku, zatem dużo łatwiej do nich dotrzeć poprzez obraz, niż tekst lub dźwięk.

Co jeżeli jednak nie mamy talentu, a nasz budżet nie przewiduje zatrudnienia profesjonalnego grafika? Z pomocą przychodzi właśnie wizualizacja danych (ang. data visualization) – z nudnej tabelki możemy w prosty i szybki sposób stworzyć grafikę, który o wiele silniej podziała na psychikę naszych odbiorców.

Poniżej znajdziecie 5 narzędzi, od bardzo prostych do rozbudowanych i potężnych pakietów, które pozwolą wam przekuć dane w obraz.

image_gallery.html

Tableau Public

Ten przyjazny w obsłudze program pozwala na tworzenie wizualizacji z wielu źródeł danych. Dzięki obsłudze na zasadzie „przeciągnij i upuść” nikt nie powinien mieć problemu z uatrakcyjnieniem swojego przekazu.

http://www.tableausoftware.com/public/

Excel

Jeżeli zajmujesz się marketingiem i nie znasz Excela, to prawdopodobnie dalej korzystasz z liczydła zamiast kalkulatora. Mimo swoich wad, to wciąż bardzo przydatny arkusz kalkulacyjny, w którym dodatkowo szybko i łatwo tworzy się czytelne wizualizacje.

http://office.microsoft.com/pl-pl/excel/

Google Charts

Dla równowagi produktowi (a konkretniej jednej jego funkcji) giganta z Redmond przeciwstawimy usługę giganta z Mountain View. Wizualizacje stworzone w Google Charts możemy osadzać bezpośrednio na swojej stronie.

https://developers.google.com/chart/

Processing

Processing to język programowania (wzorowany na JAVA) stworzony specjalnie z myślą o wizualizacji danych. Jest w miarę łatwy do opanowania i już początkujący adept będzie w stanie wykrzesać z niego sporo mocy, nawet jeżeli wcześniej nie miał nic wspólnego z pisaniem kodu.

http://www.processing.org/

R

Jeżeli nie możesz znieść niedokładności Excela to pora przesiąść się na coś bardziej zaawansowanego. R jest środowiskiem (i jednocześnie językiem programowania) stworzonym dla celów obliczeń statystycznych. Przy okazji umożliwia kilka innych działań w tym wizualizację danych. Warto zainteresować się nim także ze względu na nieustannie rosnącą popularność Big Data – także tutaj R odgrywa istotną rolę.

http://www.r-project.org/

Te 5 narzędzi, to tylko niewielki wycinek z całej gamy produktów służących wizualizacji danych. Być może macie swoje ulubione, którym chcecie się podzielić w komentarzach?

Subskrybuj, aby otrzymywać top artykuły, wskazówki i porady marketingowe.

GetResponse Sp. z o.o. potrzebuje danych zawartych w tym formularzu w celu dostarczenia Ci materiałów, o które wnioskujesz. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękujemy za rejestrację!

Niedługo wyślemy Ci wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.