już wkrótce

Platforma do monetyzacji treści

Zamień swoją wiedzę w źródło przychodu – dołącz do listy oczekujących, aby otrzymać specjalną zniżkę na nowe narzędzia!

10 książek poświęconych dążeniom do sukcesu. Pozycje dedykowane przedsiębiorcom

11 min
Zaktualizowano:

Jakie predyspozycje trzeba mieć, żeby osiągnąć sukces w biznesie? Czy chodzi o ilość zdobytej wiedzy, zgromadzonych doświadczeń czy posiadanych umiejętności?

Pracujesz z domu?  Zobacz, jakie narzędzia marketingowe mogą pomóc Ci pozostać w kontakcie z klientami i prowadzić biznes online. Pozyskuj leady, zdobywaj klientów, sprzedawaj więcej – gdziekolwiek jesteś, kiedykolwiek chcesz.

A może to kwestia właściwych relacji z innymi? Czy może długich godzin poświęconymi pracy lub skłonności do podejmowania ryzyka? Tak naprawdę, to nic z tych rzeczy. Najważniejszym czynnikiem determinującym sukces jest… właściwie nastawienie.

Czy potrafisz pokonać strach i wyjść poza strefę własnego komfortu? Czy wiesz, jak skupić się na celu i przestać dostrzegać same problemy? Czy masz konkretną wizję i plan działania?

I wreszcie: czy potrafisz dać sobie szansę na sukces? W momencie, w którym odkryjesz najważniejszą rzecz, na której Ci zależy, będziesz na najlepszej drodze do spełnienia marzeń.

Nie wierzysz? W takim razie przyjrzyj się temu, co piszą o tym eksperci – autorzy 10 książek.

1. Daniel Pink: “Drive: The Surprising Truth About What Motivates Us” (“Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację”)

To jedna z moich ulubionych książek poświęconych tematowi motywacji. Daniel Pink wyjaśnia w niej różnicę między wewnętrzną a zewnętrzną motywacją i demonstruje, jakie są ich źródła:

„Ludzie dążą do tego, żeby cieszyć się niezależnością i samowystarczalnością, a przy tym sprawnie funkcjonować wśród innych. Kiedy się to udaje, osiągają więcej i prowadzą bogatsze życie”.

Nagrody, które motywują do działania, mogą być niebezpieczne:

„Nagrody mogą stanowić krótkotrwałą zachętę – tak jak dawka kofeiny pobudzająca do działania na kilka godzin. Efekt pobudzenia jednak ostatecznie całkowicie wygasa i docelowo może doprowadzić do spadku motywacji długoterminowej”.

Czego dowiadujemy się o obieraniu celów?

„Cele wiążące się z osiąganiem wprawy w danej dziedzinie są najbardziej pożądane. Z kolei cele, które stawiają przed nam inni, np. pracodawcy (czyli progi sprzedażowe, wyniki kwartalne, oceny do osiągnięcia na egzaminach itp.) – mogą wiązać się z niebezpiecznymi efektami ubocznymi”.

Książka stanowi niezbędną lekturę dla wszystkich, którzy poddają w wątpliwość to, czy podejmują odpowiednie działania, aby osiągnąć określony cel.

2. Chip Heath i Dan Heath: “Switch: How to Change Things When Change is Hard” (“Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić”)

Książka ta poświęcona jest zmianie ludzkich postaw. Jak powszechnie wiadomo – zadanie to do najprostszych nie należy. Oto jak bracia Heath wyjaśniają ten fenomen:

”Im większa zmiana, która ma się dokonać, tym bardziej wpływa ona na osłabienie ludzkiej samokontroli. A im staje się mniejsza, tym szybciej wyczerpuje się witalność mózgu, która jest niezbędna do zaadoptowania takiej zmiany. Następnym razem, gdy usłyszysz, że zmiana jest ciężka do wprowadzenia, bo ludzie są leniwi lub się jej sprzeciwiają, nie będzie to prawda. Zmiana jest trudna, gdyż zapasy energii, którymi dysponują ludzie, uległy wyczerpaniu. To, co wygląda na lenistwo, w praktyce jest najczęściej zwykłym wyczerpaniem. Ono z kolei bierze się z mało precyzyjnego komunikatu, który dociera do mózgu”.

Autor ostrzega także przed paraliżem związanym z podejmowaniem decyzji:

„Im więcej możliwości, nawet tych jakościowych, tym większe ryzyko, że nie będziemy potrafili wybrać żadnej z opcji i uciekniemy się do podstawowego planu”.

3. Charles Duhigg: “The Power of Habit (Why We Do What We Do)” (“Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”)

Kontynuując temat zmian, przyjrzyjmy się pozycji o przyzwyczajeniach, a właściwie o ich modyfikowaniu.

„Zmiana może nie zachodzić zbyt raptownie i nie zawsze będzie łatwa do wprowadzenia, ale z czasem i przy odrobinie wysiłku, każdy dotychczasowy nawyk można skorygować”.

„Złych przyzwyczajeń nie można wyeliminować, ale jest możliwa ich korekta. Aby to zrobić, należy skupić się na nowej strukturze procesu z zachowaniem dotychczasowych bodźców negatywnie i pozytywnie wpływających na motywację”.

Moim ulubionym fragmentem książki jest ten, w którym autor tłumaczy pojęcie ograniczonych zasobów silnej woli:

„Silną wolę można wyćwiczyć. Funkcjonuje ona niczym mięsień, który im mocniej pracuje, tym bardziej się męczy – w rezultacie w ograniczonym stopniu przyda się w przypadku realizacji kolejnych przedsięwzięć”.

Oznacza to, że najważniejsze rzeczy trzeba wykonywać wcześnie w ciągu dnia, kiedy dysponuje się jeszcze największymi rezerwami silnej woli, zamiast odkładać je na koniec dnia, kiedy są one już na wyczerpaniu.

„Jeśli chciałbyś biegać po pracy, co wymaga sporo silnej woli, w ciągu dnia musisz zmagazynować odpowiednie jej pokłady, które wykorzystasz dopiero pod sam koniec dnia”. Pozycja godna polecenia.

4. Steven Pressfield: “The War of Art: Break Through the Blocks and Win Your Inner Creative Battles”

Jeśli miałabym wybrać tylko jedną książkę poświęconą osiąganiu celów, pokonywaniu oporu i strachu w celu osiągnięcia sukcesu, poleciłabym tę pozycję.

„Strach uniemożliwia Ci działanie? To dobry znak. Podobnie jak w przypadku wątpienia we własne możliwości, strach podpowiada, jak postępować. Im bardziej obawiamy się podjęcia jakiegoś działania, tym większa pewność, że powinniśmy się nim zająć”.

„Opór jest doświadczeniem podobnym do strachu, a stopień strachu jest równy sile oporu. Im większy strach związany z określonym przedsięwzięciem, tym większa pewność, że jest ono ważne dla nas i naszego dalszego rozwoju. Stąd doświadczany opór. Jeśli takie przedsięwzięcie nic by dla nas nie znaczyło, to opór by nie istniał”.

„Aby osiągnąć w czymś biegłość, trzeba regularnie nad tym pracować”.

Jednak: „Praca nie służy temu, żebyśmy stali się ideałami, jakimi wydaje się, że powinniśmy być, ale temu, by dowiedzieć się kim jesteśmy i dalej rozwijać najlepsze cechy własnej osobowości”.

2_writing_pro-1024x682

 

5. Gary Keller: “The One Thing: The Surprisingly Simple Truth Behind Extraordinary” (“Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć”)

Omawiana książka podpowiada, jak w każdej dziedzinie życia (w życiu prywatnym, duchowym lub zawodowym) wybrać jeden aspekt i w całości poświęcić się jego pielęgnacji: „Tylko ci, którzy koncentrują się na konkretnych aspektach, zajdą daleko”. „Nie wszystkie aspekty danego problemu są równie istotne. Zwycięstwo nie leży w rękach tego, kto wykonał najwięcej pracy. Dlatego lepiej skupić się na mniejszej ilości rzeczy, by osiągnąć zamierzony efekt niż poświęcać się ogromowi rzeczy, które pozwolą osiągnąć tylko poboczne cele”. „Najlepsze rezultaty osiągniesz, gdy dasz z siebie wszystko na drodze do mistrzostwa w swojej dziedzinie”.

6. Atul Gawande: “The Checklist Manifesto: How to Get Things Right” (“Potęga checklisty. Jak opanować chaos i zyskać swobodę w działaniu”)

Masz obsesję na punkcie sporządzania i odhaczania kolejnych punktów na listach sprawdzających? W takim razie ta książka jest dla Ciebie. Z niej dowiesz się, jak skromna lista zadań może okazać się bardziej skuteczna niż zaawansowane systemy planowania.

“W obecnych czasach wszyscy jesteśmy zależni od systemów – ludzkich lub technologicznych, lub obu jednocześnie”. Gawande przekonuje o użyteczności prostej listy sprawdzającej w następujący sposób:

“Dobre listy są precyzyjne, wydajne i proste w użyciu w najtrudniejszych sytuacjach. Przypominają o ważnych i krytycznych krokach – takich, które często tracą z oczu nawet najwięksi profesjonaliści. Dobre listy są przede wszystkim praktyczne”.

Autor dowodzi, dlaczego są one dobrym rozwiązaniem – bez względu na umiejętności, które się posiada:

“Listy pomagają wszystkim, także tym najbardziej doświadczonym, w uniknięciu porażki nawet w dziedzinach, o których na co dzień się nie myśli”.

7. Malcolm Gladwell: “Outliers: The Story of Success” (“Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu”)

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórzy osiągają tak niesamowite sukcesy? Dlaczego są ponadprzeciętnie inteligentni, utalentowani i mogą pochwalić się niezwykłymi osiągnięciami zawodowymi? Gladwell pomaga odnaleźć odpowiedzi na te pytania i wskazuje drogę do osiągnięcia podobnego sukcesu. Zaczyna od wyjaśnienia, skąd biorą się ludzie sukcesu:

“Za sukcesem nie stoją osobiste predyspozycje. Analizując historie ludzi sukcesu, możemy zaobserwować pewne cechy wspólne, które łączą je wszystkie”.

Autor przygląda się talentowi jako darowi od Boga, jak i na środowiska, które takie osoby ukształtowały i wyciąga następujące wnioski:

“Praktyka czynni mistrza. Oznacza to, że – aby osiągnąć sukces – trzeba ćwiczyć”.

“Ludzie na szczycie nie pracują ciężko, oni po prostu pracują ciężej niż inni” oraz:

“To nie wysokość zarobków wpływa na poziom szczęścia, którego doświadczamy w godzinach pracy – to raczej kwestia tego, czy nasza praca przynosi nam spełnienie”.

Cała książka pełna jest podobnych odkryć. Udanej lektury!

8. Geoff Colvin: “Talent Is Overrated: What Really Separates World-Class Performers from Everybody Else” (“Talent jest przeceniany. Co odróżnia najlepszych od całej reszty”)

O ile lektura tej książki jest ciekawa sama w sobie, to – po przeczytania pozycji Gladwella, który porusza podobną tematykę – przynosi ona jeszcze więcej satysfakcji.

Colvin deliberuje nad konceptem “ćwiczeń celowych” – pierwszy raz zdefiniowanym przez znanego psychologa K. Annders Ericssona.

“Ćwiczenia celowe wiążą się z zidentyfikowaniem tych fragmentów działania, które wymagają szlifu i skierowaniem wszystkich wysiłków w tym kierunku”.

Autor sugeruje także, żeby nie szczędzić wysiłku na rozwój swoich umiejętności i rzemiosła:

“Jeśli chcesz zostać ekspertem w określonej dziedzinie, musisz włożyć całą swoją energię, w rzeczy, którym do tej pory nie poświęcałeś zbytniej uwagi”.

9. Seth Godin: “The Dip: The Little Book that Teaches You When to Quit (and When to Stick)” (“Dołek czyli kiedy brnąć, a kiedy rezygnować”)

Kiedy czytałam tę książkę po raz pierwszy, zdziwiło mnie, z jaką łatwością autor utwierdza czytelników w przekonaniu, że rezygnacja to nie koniec świata.

„Jeżeli odpuszczam, to nie zawsze przegrywam” – ten sposób rozumowania całkowicie odmienił moje myślenie na temat sukcesu: nieraz zaoszczędził mi wiele czasu, potencjalnego wysiłku i… bólu głowy.

Seth Godin podejmuje ważny temat – rezygnacji o charakterze strategicznym i wyjaśnia różnicę między ślepą uliczką (sytuacją, z której trzeba się wydostać), a dołkiem (sytuacją, którą trzeba przetrwać).

W swojej książce stwierdza, że “ci, którzy chcą dojść do celu, muszą wyobrazić sobie światełko na końcu tunelu” oraz że:

“Uświadomienie sobie, że taki dołek istnieje, jest pierwszym krokiem, żeby się z niego wydostać”.

Godin twierdzi, że rezygnacja to nie koniec świata: “Zwycięzcy rezygnują szybko, robią to często i bez skrupułów”.

Moim ulubionym fragmentem książki jest zaś poniższy fragment:

“Największe zyski czekają na tę niewielką grupę osób, które zrezygnują we właściwym czasie i skupią swoją uwagę na czymś, w czym ujrzą większy potencjał”.

3_harbor-harbour-port-3576-826x550

 

10. Susan Cain: “Quiet: The Power of Introverts in a World That Can’t Stop Talking” (“Ciszej proszę. Siła introwersji w świecie, który nie może przestać gadać”)

Jesteś introwertykiem i martwisz się, że ta „przypadłość” jest przeszkodą w drodze do sukcesu? Ta książka przyczyni się do tego, że introwertycy (do których ja też się zresztą zaliczam) inaczej spojrzą na kwestię sukcesu.

„Wbrew pozorom, introwertycy posiadają wysoko rozwinięte umiejętności społeczne i świetnie sprawdzają się zarówno w sytuacjach biznesowych jak i towarzyskich, ale na koniec dnia marzą o tym, żeby wrócić do domu i szybko wskoczyć w piżamę. Swoją energię wolą włożyć w pielęgnowanie relacji z przyjaciółmi i rodziną. Więcej słuchają niż mówią, myślą zanim podzielą się głośno swoją opinią i łatwiej im wyrazić się na piśmie niż w mowie. Unikają konfliktów. Nie znoszą small talku, ale z chęcią angażują się w pogłębione dyskusje”.

Autorka idzie o krok dalej i twierdzi, że „introwertyzm powinno przestać uważać się za coś, z czym trzeba walczyć”.

„Twierdzę, że introwertyzm to moja najmocniejsza cecha. Moje życie wewnętrzne jest na tyle bogate, że z rzadka nudzę się własnym towarzystwem. Mam świadomość, że bez względu na to, co dzieje się wokół mnie, jestem w stanie odnaleźć w sobie potrzebny mi spokój”. Nie potrafię wskazać konkretnych wypowiedzi autorki, które uznałabym za kluczowe – jest ich po prostu zbyt wiele.

Ale na koniec przytoczę jeden z najbardziej frapujących fragmentów:

”Pozostań wierny sobie. Pracę wykonuj we własnym tempie i nie pozwól, żeby inni wciągnęli Cię w niepotrzebną rywalizację. Jeśli lubisz pracować sam – pielęgnuj tę umiejętność. Fakt, że nie mamią Cię szybkie nagrody, czyni Cię niezależnym”.

Podsumowanie

Powyżej przedstawiłam dziesięć książek, które – według mnie – powinien przeczytać każdy przedsiębiorca, a nawet każdy człowiek.

Uważam, że pozycje te powinny znaleźć się nawet na liście lektur niektórych kierunków studiów, gdyż już u młodych ludzi powinno kształtować się postawy, o których piszą autorzy.

Prawdy, które ich autorzy odkrywają przed czytelnikami, mogą – według mnie – znaleźć zastosowanie w każdej dziedzinie życia i przynieść wymierne korzyści osobom, które wprowadzą je w życie.

Share