BAZA WIEDZY GETRESPONSE
Zapisz się!

Tym samym zyskasz dostęp do wszystkich naszych treści takich jak webinary, ebooki, aktualizacje emailowe i nie tylko!

Poradnik optymalizacji Landing Page.

Landing page to kluczowa część marketingu online. Jeśli jeszcze ich nie używasz, marnujesz ogromny potencjał i możliwość przykucia uwagi odbiorców.

Dlatego poprosiliśmy przedsiębiorcę i eksperta od optymalizacji konwersji Peep Laję o zebranie najważniejszych strategii i najlepszych praktyk z zakresu budowania konwertujących stron docelowych. Używaj ich, aby zwiększyć obrót i jednocześnie budować swoją grupę odbiorców.

Znaczenie Landing Pages w strategii marketingowej

Landing Pages, znane również jako strony docelowe, są niesamowicie istotne przy konwertowaniu prospektów w rzeczywistych klientów.

To co sprawia, że są tak skuteczne jest fakt, iż skupiają się na jednym, pojedynczym celu, którym jest sprawienie, że odwiedzający Twoją stronę użytkownik, wykona określoną przez Ciebie akcję. Wszystkie inne elementy, które nie są bezpośrednio powiązane z motywowaniem odbiorcy do podjęcia działania są pominięte. Innymi słowy, strona taka w teorii nie powinna posiadać hiperłączy, menu czy wielu wezwań do działania.

Strony docelowe są fundamentalnym elementem decydującym o sukcesie Twoich kampanii.

Dobrze zaprojektowany landing page = Dobry zwrot z inwestycji (ROI)

Źle przygotowane landing pages = niepotrzebna strata pieniędzy.

Zdjęcie #1 - Przykład Landing page, stworzonego dzięki Kreatorowi Landing Page od GetResponse.
Zdjęcie #1 – Przykład Landing page, stworzonego dzięki Kreatorowi Landing Page od GetResponse.

Od czego zacząć?

W celu stworzenia swojej pierwszej strony docelowej, powinieneś wykonać następujące działania.

1. Zidentyfikuj swoją publiczność

Aby móc efektywnie promować swoją markę wśród swoich odbiorców musisz przede wszystkim dowiedzieć kim są i czego od Ciebie oczekują.

Landing Page powinien przemawiać ich językiem, aby przekazywane treści nabrały znaczenia i odpowiedniego wydźwięku. Jako marketer, powinieneś przede wszystkim wiedzieć z jakimi problemami borykają się Twoi odbiorcy oraz to jakie są ich prawdziwe potrzeby i pragnienia.

Jeśli planujesz realizować jednocześnie kilka różnych kampanii marketingowych mających na celu zbudowanie ruchu na stronie internetowej powinieneś również przygotować różne wersje swojej strony docelowej. Mogą one się różnić jedynie małymi elementami takimi jak teksty czy nagłówki, które w teorii są nieznaczące. Pozwoli Ci to jednak na jeszcze lepsze poznanie swoich odbiorców i dowiesz się, jaki sposób komunikacji będzie najskuteczniejszy.

2. Zdefiniuj swoją najbardziej pożądaną akcję

Najbardziej pożądana akcja, jest to pojedyncze działanie, które chciałbyś, aby zostało wykonane przez użytkowników odwiedzających Twój landing page.

Czy chcesz, aby użytkownicy dołączyli do Twojej subskrypcji i otrzymywali Twój newsletter? A może chciałbyś, aby wzięli udział w demonstracji Twojego rozwiązania? Cokolwiek to jest, pamiętaj, aby to był jeden klarowny cel. Wokół niego bowiem, powinieneś projektować swoją stronę docelową.

3. Zdefiniuj swoje przesłanie

Poznałeś swoich odbiorców, ich problemy oraz posiadasz rozwiązanie, na które czekają. Teraz musisz to wpleść w jasne do zrozumienia przesłanie. Twój landing page musi zaprezentować przejrzystą ofertę, o której wiadomo, do kogo została skierowana (żeby odbiorcy mogli się z nią identyfikować), na czym polega (szczegóły i warunki) i dlaczego powinna wydawać się interesująca (korzyści dla użytkowników).

Projektując swoje przesłanie powinieneś unikać żargonu oraz technicznych sformułowań, które mogą nie być jasne i zrozumiałe dla Twoich odbiorców. Staraj się używać prostego i jednoznacznego języka. To właśnie sprawi, że Twoja wiadomość będzie przekonywująca i posiadała moc perswazji.

Jako, że nie ma uniwersalnego rozwiązania, ani pewności, jaka forma będzie skuteczniej oddziaływała na Twoich odbiorców powinieneś przygotować kilka wersji swojego landing page. Przeprowadzony Test A/B pozwoli Ci na wyłonić zwycięski projekt i dalsze zbliżenie się z klientami.

4. Zaprojektuj swoją stronę docelową

Zidentyfikowałeś już swoją grupę docelową i wiesz co do nich przemawia. Zidentyfikowałeś również swoją najbardziej pożądaną akcję oraz masz pewną hipotezą odnośnie tego, jaka oferta najskuteczniej zainteresuje Twoich odbiorców. Jak w takim wypadku należy zaprojektować landing page tak, aby zmotywował ich do wykonania wybranej przez Ciebie akcji?

Po pierwsze, skonstruuj listę elementów, które powinieneś umieścić na swojej stronie docelowej.

Zdjęcie #2 - Kreator Landing Page GetResponse.
Zdjęcie #2 – Kreator Landing Page GetResponse.

Co należy zawrzeć

 • Nagłówek, którzy przemówi do Twojej grupy docelowej,
 • Logotyp Twojej firmy,
 • Krótkie wyjaśnienie oferty powyżej linii przewijania tj. obszaru widocznego od razu na ekranie, bez potrzeby przewijania,
 • Dokładniejsze wyjaśnienie oferty poniżej linii przewijania tj. obszaru widocznego dopiero po przewinięciu strony,
 • Zdjęcie produktowe,
 • Prosty formularz zawierający najlepiej maksymalnie 1 do 3 pól do wypełnienia (najczęściej jest to imię i adres email, ale czy faktycznie potrzebujesz imię swojego odbiorcy?),
 • Przycisk wzywający do działania np. „kup” lub „zapisz się”, w zależności od wybranej przez Ciebie najbardziej pożądanej akcji,
 • Link do strony zawierającej informacje dot. polityki prywatności (aby zapobiec opuszczaniu strony docelowej przez Twoich odbiorców upewnij się, że link ten otwiera się w nowym oknie lub zakładce).

Pamiętaj, że im więcej dodasz pól do wypełnienia przez Twoich odbiorców, tym mniejszy będzie odzew i skuteczność Twojego landing page.

Co należy wykluczyć

 • Menu nawigacyjne – pamiętaj, aby skupić się tylko na głównej ofercie,
 • Linki prowadzące do innych sekcji Twojej strony internetowej (np. „o firmie”),
 • Zdjęcia lub grafiki, które nie są ściśle powiązane z Twoją ofertę i niepotrzebnie mogą dekoncentrować odwiedzających,
 • Skomplikowane i trudne do zrozumienia teksty (np. napisane czcionką mniejszą niż 12px),
 • Linki z długimi tekstami np. „kliknij tutaj, aby dołączyć do subskrypcji”,
 • Zniechęcające formularze zawierające zbędne pola typu „tytuł” czy „numer fax”,
 • Przycisk „wyczyść dane formularza”.

Jeśli nie jesteś w stanie zmieścić wszystkich tych elementów powyżej linii przewijania, to pogódź się z tym i wprowadź je w dalszej części swojego landing page. Z reguły, jest to lepszym posunięciem niż umieszczanie ich na kolejnej stronie, którą użytkownicy zobaczą jedynie po wypełnieniu pierwszej.

Wspomniane zasady są oczywiście jedynie wskazówkami, o których powinieneś pamiętać rozpoczynając projektowanie swojej strony docelowej. Jako, że nie ma uniwersalnych rozwiązań, które są zawsze skuteczne, powinieneś testować i wypróbowywać różne podejścia.

Landing Page vs. Strona Główna

Strona główna funkcjonuje często jako nośnik informacji oraz historii, jaką skrywa w sobie wybrana strona internetowa. W związku z tym bywa ona przepełniona informacjami oraz różnymi akcjami, które mogą wykonać użytkownicy – linki, formularze zapisu, przyciski. Z tego powodu, najważniejsze i najbardziej pożądane akcje mogą zostać pominięte i niezauważone.

Z tego powodu, realizując swoje kampanie promocyjne powinieneś unikać kierowania ruchu na tę właśnie stronę. Zamiast tego, powinieneś kierować go na stronę, która posiada jeden główny cel, który jest również celem Twojej kampanii.

Landing Pages są zdecydowanie bardziej skuteczne we wzywaniu odwiedzających do działania.

Anatomia skutecznego landing page

Guru reklamy, David Ogilvy, powiedział kiedyś, że pięć razy więcej osób czyta nagłówki wiadomości niż całą ich treść. Od tamtych czasów stosunkowo niewiele zmieniło się w tej kwestii -nagłówki są wciąż niesamowicie istotne.

Nagłówek jest tym elementem, który zatrzymuje wzrok i zdobywa skupienie Twoich odbiorców. To on decyduje o tym, czy się zainteresują, czy po prostu odwrócą niewzruszeni.

Skuteczny nagłówek może być skonstruowany na wiele różnych sposobów. Nie ma uniwersalnej reguły, w przeciwieństwie do tego co możesz często przeczytać na różnego rodzaju blogach.

Poniższe 3 podejścia bywają często skuteczne:

Zdjęcie #3 - Next Big Sound: Analytics & Insights for the Music Industry.
Zdjęcie #3 – Next Big Sound: Analytics & Insights for the Music Industry.

#1: Powiedz co stanowi Twoją ofertę.

Nasz mózg jest organem pytającym. W momencie, gdy coś ujrzy, zadaje sobie pytanie „Co to jest?”. Wspomniana formuła odpowiada na to podstawowe pytanie.

<img src="https://us-ws.gr-cdn.com/media/resources/sites/2/2019/01/img-04-1.png" alt="Zdjęcie #4 – Songkick: Be the first to know about concerts.
Zdjęcie #4 – Songkick: Be the first to know about concerts.<

#2: Podkreśl płynące z niej korzyści.

Jest to stwierdzenie wskazujące na korzyść, którą uzyska użytkownik zapisując się poprzez formularz.

Zdjęcie #5 - Airbnb: Find a place to stay.
Zdjęcie #5 – Airbnb: Find a place to stay.

#3: Powiedz, co dzięki niej można uczynić.

W tej sytuacji, nagłówek wyjaśnia, co użytkownik może osiągnąć akceptując ofertę, korzystając z usługi, itp.

Pisanie skutecznych tekstów

Celem większości pisanych tekstów jest dostarczenie informacji lub rozrywki. Zadaniem Twojego landing page jest sprawienie, aby odbiorcy wykonali określoną akcję.

Pisząc teksty należy pamiętać o 3 podstawowych zasadach.

 • Jasność przekazu: spraw, aby wszystko było tak jasne, jak to tylko możliwe; pisz w języku, którym posługują się Twoi klienci; unikaj żargonu, mowy potocznej i technicznych sformułowań.
 • Wiarygodność: unikaj używania śmiałych twierdzeń, których nie możesz poprzeć danymi; stosuj konkretnych stwierdzeń np. „Dowozimy pizzę w 10 minut” zamiast przesadnych superlatyw np. „Najszybszy dowóz pizzy w mieście”.
 • Wartość: Pamiętaj, że w centrum uwagi powinien być klient, jego problemy oraz korzyści, których może oczekiwać.

Używanie grafik i video

Konsumenci z reguły nie kupują produktów przed ich zobaczeniem. Najczęściej chcą je również dotknąć, potrzymać i najchętniej wypróbować. W świecie wirtualnym nie da się tego równie łatwo wykonać, chyba że oferujesz np. oprogramowanie obsługiwane przez WWW. Aby to wynagrodzić swoim klientom musisz pracować dwa razy ciężej, aby je ożywić wykorzystując do tego efektowne grafiki, obrazy i video.

Jeśli oferowany przez Ciebie produkt jest namacalny – pokaż go. Jeśli jest wirtualny – pokaż go! To sprawi, że Twoja oferta będzie sprawiała wrażenie bardziej rzeczywistej i materialnej.

Wykorzystaj grafiki, które ukazują doświadczenia (np. kampania promocyjna, w której nagrodą jest wycieczka do Kenii – pokaż zdjęcie ukazujące Kenię), wykorzystanie produktu (np. pokaż produkt w użyciu przez przykładowego klienta) lub wynik (np. jak wyglądają klienci przed i po używaniu Twojego produktu).

Zdjęcia ludzi, zwłaszcza ich twarzy, mogą bardzo skutecznie przyciągać uwagę użytkowników odwiedzających Twoją stronę docelową. Czasami mogą robić to zbyt intensywnie, co z kolei może sprawić, że np. Twoja oferta zostanie niezauważona. Upewnij się, że wybierasz dobre grafiki, z różnymi twarzami i wyrazami, i testuj ich skuteczność.

Generalnie powinieneś unikać profesjonalnych zdjęć z szeroko dostępnych źródeł, które bywają mało wiarygodne. Własne zdjęcia bywają pod tym względem skuteczniejsze. Ponadto, możesz również zrezygnować z grafik ukazujących osoby niezainteresowane lub w zamkniętych pozach (skrzyżowane ręce, ręce na biodrach, itp.).

Jak używać przycisków wzywających do działania (ang. Call-to-action)

Twój landing page ma na celu nakłonić użytkowników do wykonania określonego działania. Ostatnim krokiem tego projektu powinien zatem być element wzywający do działania np. przyciski z napisami „Kup teraz”, „Pobierz e-book”, „Zapisz się”.

Efektywne przyciski wzywające do działania przybierają formę, która podkreśla korzyść dla użytkownika, a nie to, co musi zostać wykonane. Ludzie generalnie nie chcą np. „dołączać do XYZ”, a preferują wersję „zostań częścią XYZ”.

Weź pod uwagę wielkość, wygląd oraz umiejscowienie Twojego przycisku. Powinien być łatwy do zauważenia, kontrastujący do otaczającego go tła i stosunkowo duży, aby nawet użytkownicy korzystający z urządzeń mobilnych mogli łatwo w niego kliknąć.

Zasady efektywnego projektowania

Umysł Twoich potencjalnych odbiorców potrzebuje około 0.013 sekundy, aby zidentyfikować obraz oraz 0.05 sekundy, aby uformować opinię o Twojej stronie docelowej.

Opinie, które podświadomie formują pomiędzy 1/13 a 1/50 sekundy decydują o tym, co zrobią na danej stronie internetowej.

Co sprawia, że projekt jest dobry? Według badań, stanowią o tym dwa główne czynniki:

 • Prostota (prostota nie oznacza, że projekt jest wykonany brzydko lub amatorsko; prosty dizajn jest przeciwieństwem tego skomplikowanego i ciężkiego do zrozumienia)
 • Prototypowość (sprawia, że dany projekt przypomina nam lub jest zgodny z naszymi oczekiwaniami)

Czy Twoja strona jest zaprojektowana w logiczny i intuicyjny dla użytkowników sposób? Czy zdjęcia produktów, które pokazujesz są zgodne ze standardami i oczekiwaniami grupy docelowej przeszukującej internet w poszukiwaniu określonych treści?

Umysł rejestruje informacje szybciej niż Twoi użytkownicy są w stanie świadomie to spostrzec. Jeśli zatem, któryś z tych elementów odbiega od pewnej normy, Twój wskaźnik konwersji może na tym ucierpieć.

Recenzje i społeczny dowód słuszności

Twierdzisz, że oferowane przez Ciebie produkty i usługi są najlepsze, ale czy inni też tak uważają? Aby potencjalni klienci w to uwierzyli, musisz zbudować swoją wiarygodność. Jeśli konsumenci jeszcze nie słyszeli o Twojej firmie, to mogą być trochę nieufni i sceptyczni. Niestety nie da się tego całkowicie zniwelować. Możesz jednak zminimalizować ten stan poprzez dostarczenie dowodów, które potwierdzą, że Twoja oferta jest wiarygodna. Możesz to osiągnąć za pomocą:

 • Recenzje – pozostawione przez użytkowników korzystających z Twoich usług (powinieneś pokazać pełne imiona, zdjęcia oraz video aniżeli anonimowe recenzje),
 • Wzmianki – opisane przez znane i niezależne grupy mediowe (np. wzmianka w artykule Forbes),
 • Twarde dane – np. 500 000 klientów już korzysta z naszych usług!
 • Oceny i rankingi produktów – badania wskazują na to, że aż 63% konsumentów potwierdza fakt, iż są bardziej skłonni do zakupu produktu, który został już oceniony przez innych użytkowników.

Nie przesadzaj jednak! Pamiętaj, że zbyt intensywne działania mające na celu zbudowanie wiarygodności mogą przynieść całkowicie odmienny skutek tj. niepokój klientów.

Jeśli nie posiadasz zbyt wielu fanów na Facebooku lub Twitterze, raczej powinieneś unikać dodawania ikon z portali społecznościowych. Stanowią one jedynie dystrakcje i jeśli wartości, które przedstawiają są nikłe (tj. mała liczba fanów i wspomnień), to będą działać jako negatywny dowód słuszności, przez który Twoja wiarygodność tylko ucierpi.

Twój landing page powinien posiadać jeden określony cel i zapewne nie jest nim podzielenie się wiadomością na Twitterze. Skup się zatem na zmotywowaniu odwiedzających do wykonania tego działania, a ikony mediów społecznościowych dodaj na stronę dziękującą za zapis.

Formularze zapisu

Większość landing pages posiada pewnego rodzaju formularz zapisu. Może to być nieskomplikowany formularz zawierający jedynie pole imienia oraz adresu email lub bardziej złożony, który wymaga pozostawienia odpowiedzi w 10 różnych polach.

Jak zaprojektować skuteczny formularz?

 • Mniej oznacza więcej (mniej pól = więcej konwersji). Każde dodatkowe pole, o którego wypełnienie prosisz swoich użytkowników zwiększa ryzyko pozostawienia przez nich pustego formularza. Aby zwiększyć swoją konwersję musisz zredukować liczbę pól do wypełnienia, pozostawiając tylko te niezbędne. W podjęciu decyzji powinna pomóc Ci odpowiedź na poniższe pytanie: czego potrzebuję bardziej – adresu email czy dodatkowych informacji? Oczywiście bywają przypadki, gdy celowo pozostawiamy większą ilość pól dodatkowych w celu poprawienia jakości danych o klientach.
 • Sprzedaj zapis. Nakłonienie Twoich odbiorców do pozostawienia adresu email (czyli zapisu na listę mailingową) jest pewnego rodzaju transakcją. Jeśli chcesz, aby użytkownicy przekazali Ci swoje dane powinieneś dać im coś w zamian. W tym celu upewnij się, że jasne są korzyści, jakie płyną z wykonania określonej przez Ciebie akcji.
 • Formularze jedno-kolumnowe są skuteczniejsze. Po prostu unikaj tworzenia formularzy zapisu składających się z kilku kolumn.
 • Etykiety wyrównane do góry działają najlepiej. Jest to element, który powinieneś przetestować i sprawdzić wśród swojej publiczności. Etykiety znajdujące się wewnątrz pól do wypełnienia mogą sprawić pewne problemy z użytecznością Twojego formularza.
 • Szerokość przycisku CTA = szerokość pola do wypełnienia. Przycisk wzywający do działania jest najważniejszym elementem Twojego formularza zapisu. Aby skutecznie przykuwał uwagę, nie powinien być mniejszy niż pozostałe pola formularza. Spraw zatem, aby był równie szeroki jak pola wyboru.

Czym jest responsywność i dlaczego jest tak istotna

Użytkownicy internetu nie korzystają już tylko z komputerów stacjonarnych i laptopów, aby połączyć się z siecią. Na wielu stronach internetowych ruch generowany przez urządzenia mobilne (tj. smartfony i tablety) osiąga ponad 50% całkowitej aktywności.

Częstotliwość korzystania z urządzeń mobilnych rośnie na całym świecie, co ma bezpośredni wpływ na liczbę otwarć stron internetowych pochodzących z urządzeń innych niż stacjonarne. Jeśli firmy opierające swój biznes o rozwiązanie internetowe chcą skorzystać z tego trendu, muszą niezwłocznie zoptymalizować swoje strony internetowe w celu poprawienia doświadczenia użytkowników mobilnych.

Projektowanie responsywnych stron internetowych czy newsletterów sprawia, iż pokazywana treść dostosowuje swój wygląd do rozdzielczości urządzeń, na których jest prezentowana. Dzięki temu strony internetowe, mogą wyglądać równie efektownie na różnego rodzaju urządzeniach, poprawiając doświadczenia klientów korzystających z komputerów stacjonarnych, tabletów czy smartfonów jednocześnie.

Nie chodzi tutaj tylko o łatwość obsługi odwiedzających użytkowników. Odpowiednio zaprojektowany landing page, biorący pod uwagę użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych oznacza również większą liczbę konwersji tj. zrealizowanych celów, które określiliśmy dla danej kampanii.

W dzisiejszych czasach nie powinieneś już projektować stron internetowych ani landing pages, które nie są responsywne. Ryzyko stracenia 50% użytkowników na korzyść Twojej konkurencji jest czymś, na co nie możesz sobie pozwolić.

Najważniejsze: Jeśli chcesz obserwować wysoki wskaźnik konwersji wśród mobilnej publiczności musisz zadbać o responsywność.

Pozycjonowanie Landing Pages i eksponowane marki

A zatem stworzyłeś już swój landing page. W jaki sposób jednak wygenerować na nim ruch?

Narzędzia email marketingowe

Jeśli posiadasz już aktywną bazę adresów email, najlepszym sposobem na uzyskanie odpowiedniego ruchu na swojej stronie jest wysyłanie sprecyzowanych ofert do swoich subskrybentów.

Upewnij się, że Twój newsletter jest sprecyzowany tylko na jedną akcję, zupełnie jak Twój landing page. Tym razem jednak, Twoim celem jest sprawienie, aby kliknęli Twój przycisk wzywający do działania. Poza nim, nie powinieneś umieszczać niczego, co mogłoby odwrócić uwagę Twoich odbiorców od wybranej akcji. Również szczegóły swojej oferty możesz zachować na stronę docelową, która o wiele skuteczniej nakłoni Twoich subskrybentów do dokonania zakupów lub zapisania się poprzez formularz.

Media społecznościowe

Posiadając szerokie grono fanów i osób, które śledzą Twoje poczynania poprzez social media, powinieneś wypromować do nich swój nowo powstały landing page.

Pamiętaj jednak, że media społecznościowe rządzą się innymi prawami niż inne kanały pozwalające na bezpośrednią promocję. Nie przesadź zatem z ilością komunikatów komercyjnych, aby nie zrazić do siebie swoich fanów.

SEO

Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych nie jest najszybszym sposobem do promocji landing pages. Aby wygenerować w ten sposób znaczny ruch musiałbyś umieścić na swojej stronie wiele wartościowych treści, podlinkowań oraz dać odpowiednią ilość czasu wyszukiwarkom na przeprowadzenie zmian w indeksowaniu.

Jeśli jednak posiadasz strony docelowe, które pozostaną aktualne i niezmienne niezależnie od czasu i akcji promocyjnych, które w danym momencie prowadzisz, powinieneś wówczas, jak najszybciej rozpocząć swoje działania w kierunku SEO. Dzięki temu będziesz mógł zbierać owoce swojej pracy po kilku miesiącach, a czasem nawet latach. Choć nie jest to najskuteczniejsza taktyka, pozostaje ona warta Twojej uwagi.

PPC

Jeśli nie dysponujesz jeszcze odpowiedniej wielkości grupą odbiorców to kampanie PPC (pay per click) z pewnością Cię zainteresują. Są one najskuteczniejszym sposobem na wygenerowanie dużej ilości ruchu na Twojej stronie internetowej w krótkim czasie. Google AdWords i Facebook Ads mogą z łatwością sprowadzić tysiące wysokiej jakości odwiedzających.

Ważnym jest jednak pamiętać, że korzystając z reklam PPC można w łatwy sposób wydać swój całkowity budżet marketingowy nie osiągając przy tym zadowalających wyników. Jeśli nie masz jeszcze dużego doświadczenia ze wspomnianymi platformami, powinieneś je wpierw dobrze poznać. Nim rozpoczniesz swoje kampanie upewnij się, że wiesz wszystko na temat Analizie Wyniku Jakości Google oraz najlepszych praktyk w realizowaniu kampanii za pomocą Menadżera Reklam Facebook.

Najistotniejszym elementem, który zadecyduje o skuteczności Twoich kampanii reklamowych będzie precyzja w dotarciu do grupy docelowej. Zidentyfikuj osoby, które mogą być zainteresowane Twoją ofertą i opublikuj reklamy, których forma i treść przemawiają ich językiem. Nieuniknione są tu działania metodą prób i błędów realizując swoje pierwsze kampanie dlatego upewnij się, że posiadasz odpowiednie środki na okres nauki, nim zaczniesz obserwować zadowalający zwrot z inwestycji.

Ujednolicenie wiadomości

Jeśli generujesz ruch na swoim landing page za pomocą reklam, powinieneś upewnić się, że treści w nich zawarte są ujednolicone i przekazują te same informacje.

„Zapach” Twoich reklam i strony docelowej również powinny być jednakowe tak, aby odwiedzający je użytkownicy zauważyli pewną kontynuację i mogli poczuć znajomy zapach, który wcześniej poznali przy jednej z reklam czy wysyłanym newsletterze. Choć w większości przypadków działania mające na celu optymalizację landing pages skupiają się na poprawie struktury, wyglądu i przycisków CTA, ich brakującym zwieńczeniem jest właśnie pominięta kontynuacja i zapach.

Zdjęcie #6 - Dostosowanie komunikacji od Highrise.
Zdjęcie #6 – Dostosowanie komunikacji od Highrise.

Świetnym przykładem wykorzystania jednakowe „zapachu” jest reklama remarketingowa oraz landing page marki Highrise.

Ta sama kobieta, jednakowy wygląd, identyczne wezwanie do działania i copy. Świetne wykonanie.

Jak utrzymać silny zapach

Jest to stosunkowo proste zadanie jeśli będziesz trzymał się poniższych zasad:

 • Treść reklamy (lub newslettera czy każdej inne formy reklamy, którą stosujesz) musi być dostosowana do treści zawartej na landing page. Im bardziej zbliżone będzie Twoje copy, tym lepiej.
 • Landing page może pomieścić dużo więcej informacji niż Twoja reklama. Upewnij się zatem, by treść realizowanej reklamy była najistotniejszym i najbardziej widocznym punktem Twojej strony docelowej.
 • Wygląd reklamy (lub newslettera) powinien odpowiadać wyglądowi landing page.

To już wszystko! Jeśli będziesz trzymał się zawartych w tym poradniku porad możesz mieć pewność, że Twoje landing pages osiągną sukces.

Od czego zacząć w takim razie? Zaplanuj treść swojej strony docelowej, później zaprojektuj reklamy, które będą do niej pasować.

Efektywne copy dla Landing Pages

Dlaczego niektóre książki stają się bestsellerami, a niektóre z nich wciąż kurzą się na półkach sklepowych? Dlaczego wybrane dzieła czytasz z zainteresowaniem, a nawet i zapartym tchem, a inne z kolei od razu kładą Cię do snu? Na czym polega różnica?

Odpowiedź jest prosta: dobór słów. Słowa, które wybierzesz oraz kolejność, w jakiej je ustawisz robi ogromną różnicę. Poniżej znajdziesz główne zasady pisania skutecznych tekstów.

1. Zdefiniuj z kim się komunikujesz

Tworząc treści mające na celu generowanie sprzedaży zawsze powinieneś mieć w głowie konkretne osoby, do których dana wiadomość będzie kierowana.

Nie powinno Cię zdziwić, gdy powiem Ci, że każdego odbiorce powinieneś traktować indywidualnie, prawda? Choć jest to dość oczywiste, wielu marketerów upiera się i stara tworzyć treści, które będą działać jednakowo na wszystkich. Ty natomiast postaraj się znaleźć wspólny mianownik, który ich łączy i jest dla nich istotny.

2. Pisz jakbyś komunikował się ze znajomą Ci osobą (żona, kolega, itp.)

Nie zapominaj, że pod koniec dnia rozmawiasz z ludźmi. Nawet gdy sprzedajesz produkty w relacjach B2B, po drugiej stronie zawsze znajduje się osoba posiadająca imię i tożsamość, która odczyta Twoją wiadomość i w oparciu o nią podejmie decyzje.

Skoro jesteś tego świadomy, do dlaczego usilnie starasz używać się żargonu biznesowego? Zapomnij o modnych sformułowaniach (np. system do zarządzania treściami w social media) i o słowach, które w zasadzie nie mają znaczenia (np. elastyczne rozwiązania). Powiedz w prost to co chcesz przekazać.

Przeprowadź tzw. „koleżeński test”. Przeczytaj treść swojej reklamy, komunikatu czy landing page i jeśli znajdziesz w nim jakieś zdanie, którego nie użyłbyś w rozmowie ze znajomym po prostu to omiń lub popraw.

3. Nie każ im myśleć

Choć myślenie nie boli, większość ludzi nie chce myśleć. Przynajmniej w niektórych sytuacjach.

Patrząc na treść, ludzie powinni od razu wiedzieć na czym polega Twoja oferta. Jeśli nie jest to jasne w ciągu kilku sekund, po prostu idą dalej.

Twój główny nagłówek może skupiać się na korzyściach. Poniżej opowiedz w kilku zdaniach czym jest Twój produkt, co można z nim zrobić i dla kogo jest przeznaczony. Dobrym pomysłem byłoby umieścić również zdjęcie lub zrzut ekranu przedstawiające

Twój produkt. Ludzie rozumieją obrazy zdecydowanie szybciej niż tekst.

4. UNIKAJ PISANIA WIELKIMI LITERAMI I UŻYWANIA WIELOKROTNYCH WYKRZYKNIKÓW!!!

Nie istnieje dobry powód, dla którego powinieneś pisać swoje teksty wielkimi literami lub z pogrubieniem. Zabieg ten spowalnia czytanie, zrozumienie i w efekcie, zainteresowanie.

Słowa pisane małymi literami są rozpoznawane i rozumiane zdecydowanie szybciej niż te pisane wielkimi. Jest to spowodowane tym, że różnice pomiędzy kształtami są bardziej widoczne i łatwiejsze do zrozumienia dla naszego umysłu.

Ponadto, umieszczanie więcej niż jednego wykrzyknika na końcu zdania wskazuje na to, że masz jeszcze 12 lat. Nikt nie zainteresuje się Twoimi produktami bardziej tylko ze względu na to, że dodałeś kilka wykrzykników. Wręcz przeciwnie.

5. Czytelność jest istotna

Jeśli chcesz, aby ludzie czytali Twoje teksty, spraw, że są łatwe do czytania. Nawet najciekawsze teksty nie są warte ich poznania, jeśli wysiłek jaki należy trzeba włożyć w ich odczytanie jest zbyt duży.

Elementy warte zapamiętania, które poprawią czytelność Twoich tekstów:

 • Używaj czcionek o wielkości min. 14 px (sugerowana wielkość 16px),
 • Rozpocznij nowy akapit co 3-4 linijki i zachowaj odstęp 1 linii pomiędzy nimi,
 • Używaj nagłówków drugiego stopnia (przynajmniej co 2 akapity),
 • Używaj grafik, aby rozdzielić dłuższe teksty,
 • Ustaw szerokość swoich tekstów na max. 80 znaków. Jeśli Twoje teksty będą ,szersze, ludzie nie będą ich czytać,
 • Używaj ciemnego tekstu na jasnym tle. Czarny tekst na białym tle jest idealny.
Zdjęcie #7 - Przykład Landing Page stworzonego w GetResponse.
Zdjęcie #7 – Przykład Landing Page stworzonego w GetResponse.

Długi tekst czy krótki?

Jak długie powinno być Twoje copy? To zależy od tego czy Twoja oferta jest za darmo.

Zadecyduj o długości swoich tekstów mając na względzie te 3 elementy:

 • Jaki charakter mają motywacje odwiedzających?
 • Jaki jest początkowy poziom niepokoju dot. produktu i firmy?
 • Jaki jest poziom kosztów i zaangażowania wynikający z konwersji?

Krótkie teksty na ogół osiągają lepsze wyniki, gdy postrzegane koszty, ryzyko i zaangażowanie są niskie. Wówczas klienci bywają emocjonalni, impulsywni i skorzy do szybkiego działania.

Innymi słowy, jeśli chcesz pisać efektywne teksty sprzedając bilety na koncert, markowe buty lub odtwarzacze mp3, najlepiej pisz zwięźle. To samo tyczy się ofert, które są w pełni darmowe. Dłuższe teksty działają zazwyczaj lepiej, gdy osoba motywowana do działania opiera się o racjonalną i analityczną ocenę sytuacji. Przykładem takiej sytuacji byłaby sprzedaż ubezpieczeń lub skomplikowanych usług w sektorach B2B.

Przykłady efektywnych landing pages

Przykład #1: Get 10K Fans
Przykład #1: Get 10K Fans
 • Precyzyjna oferta oferująca korzyści,
 • Świetna hierarchia wizualna:
  Nagłówek przyciąga uwagę, następne jest video i formularz zapisu,
 • Video i inne,
 • Społeczny dowód słuszności i recenzje.
Przykład #2: K9 Cuisine
Przykład #2: K9 Cuisine
 • Precyzyjna i atrakcyjna oferta,
 • Nieskomplikowany formularz,
 • Zdjęcie w tle powiązane bezpośrednio z tematem oferty,
 • Społeczny dowód słuszności i logotyp nadający wierzytelności (BBB),
 • Zdjęcie i podpis CEO dodaje ofercie osobistego charakteru.
Przykład #3: Incorporate
Przykład #3: Incorporate
 • Nagłówek zorientowany na korzyść,
 • Precyzyjne, bardzo szczegółowe copy,
 • Duża, przyjemna dla oka grafika w tle sprawiająca, że strona jest odbierana bardziej pozytywnie,
 • Niebezpośredni dowód wspierający ofertę,
 • Prosty formularz.
Przykład #4 VA Loan Rates
Przykład #4 VA Loan Rates
 • Precyzyjna oferta,
 • Grafika w tle powiązana z tematyką (militaria),
 • Świetny formularz zapisu,
 • Elementy graficzne wskazujące formularz.
Przykład #5: Kingsley Judd
Przykład #5: Kingsley Judd
 • Nagłówek skupiony na korzyść,
 • Szczegółowe i klarowne wytłumaczenie oferty,
 • Tematycznie powiązana grafika,
 • Elementy graficzne wskazujące na formularz.

Podsumowanie

Landing Pages są bardzo istotnym narzędziem, dzięki którym możesz pozyskać nowych klientów i budować listę subskrybentów. Są niesamowicie łatwe do zaprojektowania i efektywnego zrealizowania. Zatem nie czekaj więcej. Zaprojektuj swój Landing Page jeszcze dzisiaj!

Autor

Peep Laja jest przedsiębiorcą i ekspertem optymalizacji konwersji. Zajmuje się marketingiem internetowym od ponad 10 lat w Europie, Środkowym Wschodzie, Ameryce Centralnej i Stanach Zjednoczonych. Ma ogromne doświadczenie na wielu płaszczyznach: w przeszłości prowadził w Europie firmę produkującą oprogramowanie, agencję SEO w Panamie, biuro nieruchomości w Dubaju i pracował dla międzynarodowej fundacji non-profit.

Obecnie prowadzi najpopularniejszy blog dotyczący optymalizacji konwersji ConversionXL i agencję zajmującą się tą samą dziedziną – Markitekt.

Możesz go odszukać na Twitterze @peeplaja lub skontaktować się z nim za pomocą emaila na adres peep@conversionxl.com.

Uzyskaj DARMOWY, nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów,
które możesz w każdej chwili przeczytać online lub pobrać w formie pliku PDF

 • Rozdziały: 7
Dołącz do Programu Certyfikacyjnego
Bądź na bieżąco z najnowszymi materiałami i webinarami. Zapisz się na nasz newsletter!