Czym jest lista oparta na zgodzie subskrybentów?

Lista oparta na zgodzie subkrybentów to lista kontaktów, które wyraziły zgodę na otrzymywanie wiadomości marketingowych konkretnie od Ciebie. Poniższe listy nie są uznawane za listy oparte na zgodzie:

 • pożyczone listy,
 • kupione listy,
 • listy udostępniane publicznie w internecie (nawet jeśli są one publikowane w celu wykorzystania ich do wysyłania wiadomości e-mail),
 • listy utworzone przy użyciu metod współrejestracji,
 • tzw „listy bezpiecznych kontaktów”.

Listy osób trzecich, nawet Twoi przyjaciele, rodzina lub kontakty z Facebooka lub LinkedIn, nie mogą zostać zakwalifikowane jako listy oparte na zgodzie subskrybentów. Niezbędna jest również zgoda dotychczasowych klientów, zanim dodasz ich do swojej listy mailingowej. Bycie klientem nie jest równoznaczne z udzieleniem zgody na otrzymywanie wiadomości.

Zasadniczo niezbędny jest weryfikowalny dowód uzyskania pozwolenia. Przez to zwykle rozumiemy IP zapisu i datę subskrypcji. Jeśli ktoś zapisał się podczas jakiegoś wydarzenia, lista zapisów będzie wystarczająca.

Skąd mam wiedzieć, czy moja lista jest oparta na zgodzie subskrybentów?

Zanim rozpoczniesz wysyłkę wiadomości, upewnij się, że kontakty wyraziły jednoznaczną zgodę na otrzymywanie od Ciebie wiadomości. Spowoduje to, że Twoje konto będzie w dobrej kondycji, jak również poprawi Twoje statystyki. Będzie to również miało pozytywny wpływ na umieszczanie wiadomości w skrzynce odbiorczej i na ogólną dostarczalność GetResponse.

Poniżej znajdziesz cztery pytania, które należy wziąć pod uwagę, jeśli nie masz pewności co do jakości listy.

 1. Czy posiadasz wyraźną zgodę kontaktów na wysyłanie do nich wiadomości?
 2. Czy wypis z Twojej listy jest łatwym procesem?
 3. Czy wysyłałeś wiadomości do osób z Twojej listy w ciągu ostatnich 6 miesięcy?
 4. Czy usunięte zostały adresy nieprawidłowe, zwrócone lub wypisane?

Jeśli odpowiedziałeś na wszystkie powyższe pytania „Tak” i jeśli regularnie wysyłasz wiadomości do kontaktów ze swojej listy, to możesz bez zastrzeżeń importować swoją listę.

Uwaga: nasz system bezpieczeństwa nadal sprawdzi Twoją listę pod kątem zwrotów, nieprawidłowych adresów itp. Może zdarzyć się, że nie wszystkie adresy trafią na listę i Twoja lista nadal może zostać odrzucona. W takim wypadku skontaktuj się z naszym działem audytu.

Jeśli odpowiedziałeś „Nie” na wszystkie lub kilka z naszych pytań, lub jeśli masz wątpliwości, istnieje ryzyko, że:

 • lista zostanie odrzucona przez nasz system monitorowania,
 • lista wygeneruje duże ilości zwrotów, oznaczeń spamu i wypisów z listy, co będzie miało negatywny wpływ na Twoją reputację jako nadawcy.

Pamiętaj, aby sprawdzić swoją listę i podejmij niezbędne kroki, aby była ona oparta na zgodach subskrybentów, zanim zaimportujesz ją do swojego konta. Jeśli masz jakieś pytania odnośnie swojej listy i jej jakości, skontaktuj się z naszym działem audytu.