[Video] Jakie mity panują wokół marketing automation?
autor: Wpis Goscinny ostatnia aktualizacja 0

[Video] Jakie mity panują wokół marketing automation?

Wokół marketing automation narosło wiele mitów, które skutecznie zniechęcają niektóre firmy do skorzystania z tego narzędzia. To wielka szkoda, ponieważ automatyzacja marketingu pozwala na efektywne wspieranie działań reklamowych w internetowym biznesie. Dlatego nie warto rezygnować z tego rozwiązania.

Mity wokół marketing automation

W poniższym wpisie przedstawiamy (i jednocześnie obalamy) 3 najpopularniejsze mity związane z marketing automation. Wiele firm ma opory przez wdrożeniem automatyzacji marketingu, ponieważ wśród przedsiębiorców wciąż panują pewne fałszywe stwierdzenia. Jakie?

Automatyzacja jest przeznaczona wyłącznie dla dużych firm

To jeden z najpowszechniejszych mitów, który urósł wokół automatyzacji marketingu. Jest to całkowita nieprawda. Wiele firm uważa, że wdrożenie marketing automation na początkowym etapie działalności to krok w złą stronę, jednak to właśnie na tym etapie narzędzie jest najbardziej skuteczne. Automatyzacja marketingu jest przydatna dla mniejszych, rozwijających się właśnie firm, ponieważ pozwala ona na skuteczne i szybkie budowanie bazy klientów. Jeśli jednak zdecydujemy się na wdrożenie marketing automation w firmie, która posiada już obszerną bazę, może okazać się, że praca z takim narzędziem będzie znacznie utrudniona.

Firmy, które dopiero rozpoczynają działalność mogą dzięki marketing automation obsłużyć większą liczbę klientów, ponieważ wszelkie komunikaty są wysyłane do użytkowników sklepu automatycznie – bez względu na dzień tygodnia i godzinę dokonania zakupu. Nowe firmy decydujące się na sprzedaż poza granicami Polski, mogą usprawnić swoje działania między innymi dzięki automatycznemu wysyłaniu wiadomości w języku obcym do swoich zagranicznych klientów.

Marketing automation wystarczy raz włączyć i o nim zapomnieć

Zapewne wiele osób chciałoby, aby była to prawda, jednak nie wystarczy jeden raz skonfigurować narzędzie automatyzacji marketingu bez późniejszych modyfikacji. Warto najpierw zacząć od prostych scenariuszy, które określać będą jakie wiadomości otrzyma od nas klient w zależności od jego zachowania na stronie i preferencji zakupowych. Stopniowo – w miarę zdobywania doświadczenia –możemy dodawać kolejne elementy i coraz bardziej rozbudowywać komunikację z klientem. Konieczne jest stałe monitorowanie naszych działań i modyfikowanie ustawień, tak aby marketing automation wspierało nas jak najskuteczniej.

Marketing automation wysyła komunikaty niedostosowane do klienta

Ten mit panuje nie tylko wśród osób zainteresowanych wdrożeniem marketing automation, ale również wśród samych klientów. Uważają oni, że skoro wszelkie wiadomości będą wysyłane automatycznie, pozbawione zostaną przy okazji czynnika ludzkiego – będą dostarczać treści niedostosowane do indywidualnych zainteresowań. Rzeczywistość jest jednak zgoła inna.

Przy pomocy warunków, tagów i punktów, które przypisuje się klientom, marketerzy mają możliwość wysłania wiadomości precyzyjnie dopasowanych do potrzeb użytkowników. Poprzez analizę zachowania klienta na stronie – czyli tego co ogląda, w jaki sposób konsumuje treści na stronie, jakie produkty zamawiał wcześniej – otrzymuje on komunikaty, które są spersonalizowane.

Przykładowo, jeśli dany klient często przegląda jedną kategorię produktów w naszym sklepie, można mu co jakiś czas przysyłać powiadomienia o nowych przedmiotach z danego segmentu, bądź zaproponować zakup przedmiotów komplementarnych. Klientom decydującym się na zakup laptopa możemy wysłać komunikat z listą najlepszych toreb i pokrowców na komputer o takich rozmiarach jak ten, który właśnie nabył.

Dzięki marketing automation użytkownicy otrzymują skrojone na miarę komunikaty, a nie masowo wysyłane wiadomości, które dla większości klientów nie będą interesujące.

Za mało?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat automatyzacji marketingu oraz mitów panujących wokół marketing automation, zapraszamy na Portal eMarketing.pl, gdzie znajdziesz fragmenty wywiadu z Michałem Leszczyńskim z GetResponse na temat marketing automation. Uzyskasz tam też m.in. informacje na temat reklamy w sieci oraz poznasz strategie i narzędzia, dzięki którym twój internetowy biznes osiągnie sukces.

Czy znasz inne mity związane z marketing automation? Które z nich uważasz za najbardziej absurdalne? A może masz obawy dotyczące wdrożenia automatyzacji? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach!

O AUTORZE:

eMarketing


eMarketing.pl to portal informacyjny z dziedziny marketingu internetowego, na którym znajdziesz najświeższe informacje z branży oraz artykuły i wywiady tworzone wspólnie z ekspertami w obszarze digital marketingu. Czytaj eMarketing.pl codziennie i dowiedz się, jak osiągnąć sukces w sieci!

Subskrybuj, aby otrzymywać top artykuły, wskazówki i porady marketingowe.

GetResponse S.A. potrzebuje danych zawartych w tym formularzu w celu dostarczenia Ci materiałów, o które wnioskujesz. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękujemy za rejestrację!

Niedługo wyślemy Ci wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.