Skąd brać doskonałej jakości zdjęcia na licencji CC?
autor: Marcin Struzik ostatnia aktualizacja 0

Skąd brać doskonałej jakości zdjęcia na licencji CC?

W poprzednim poście dotyczącym darmowych zdjęć na bloga znaleźliście z pewnością kopalnię informacji o tym jak ugryźć temat by w pełni legalnie wejść w posiadanie zdjęć klasy premium.

Czy aby na pewno wszystkie darmowe zdjęcia są w rzeczywistości darmowe? Aby nie wpaść w sidła “fałszywie darmowego”, należy zapoznać się z kilkoma aspektami prawnymi dotyczącymi licencji.

Darmowe ≠ Darmowe

Drogowskazami w tym przypadku są licencje CC, których znajomość daje gwarancję, że nie skorzystamy w błędny sposób z dostępnych w sieci materiałów.

By.large

Uznanie Autorstwa (ang. Attribution (BY))

Zezwala na dystrybucję, wyświetlanie, kopiowanie oraz użytkowanie dzieła pod warunkiem, że podamy kto jest faktycznym twórcą utworu.

nc

Użycie Niekomercyjne (ang. Noncommercial (NC))

Możesz kopiować, rozpowszechniać, wyświetlać i użytkować dzieło i wszelkie jego odmiany tylko w celach niekomercyjnych

Creative-Commons-No-Derivative-Works

Bez Utworów Zależnych (ang. No Derivative Works (ND))

Materiały objęte tą restrykcją można swobodnie wyświetlać, dystrybuować, kopiować pod warunkiem, że nie dokonujemy w nich żadnej zmiany (czyli np. nie dodajemy napisów do zdjęcia)

share-alike-sa

Na Tych Samych Warunkach (ang. Share Alike (SA))

zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie pochodnych dzieł, pod warunkiem, że będą one opublikowane na takiej samej licencji.

CCzero.large

Ciekawą, dodatkową opcją jest licencja CC0, która polega na zrzeczeniu się wszelkich praw przez autora, dzięki czemu masz pełne prawo do zmieniania, używania oraz późniejszej dystrybucji materiałów objętych tą licencją.

Jak zatem traktować te poszczególne licencje? Idealnie tutaj pasuje alegoria klocków lego – składamy z poszczególnych elementów finalną konstrukcję. Załóżmy, że jesteśmy autorami muzyki bądź fotografii i chcemy się nią podzielić. Zależy nam jednak by była ona wykorzystana bez wprowadzania zmian oraz by odbiorca wiedział, kto jest jej autorem. W tym przypadku wystarczy, że zastosujemy łącznie dwa elementy tj. (BY) oraz (SA) – wtedy nasze dzieło będzie mogło być stosowane zarówno komercyjnie jak i niekomercyjnie – ponieważ nie zawarliśmy tej informacji w umowie.

Warto pamiętać o tych zależnościach, ponieważ często strony dostarczające darmowy kontent, reklamują się, że zdjęcia z ich stron są całkowicie darmowe – zgadza się, jednak należy zwrócić szczególną uwagę na powyższe zapisy (czy np. możemy modyfikować te zdjęcia albo czy musimy zaznaczyć, kto jest ich autorem). W dalszym ciągu będą to darmowe zdjęcia, ale możemy złamać prawo nie umieszczając odpowiedniego opisu bądź linka.

Przejdźmy zatem do wisienki na torcie tj. do zestawienia najlepszych źródeł pozyskiwania premium zdjęć na naszego bloga.

pexelscom

Wszystkie materiały zawarte na stronie pexels.com objęte są licencją CC0. Aktualnie na stronie znajduje się ponad 1300 zdjęć i w każdym tygodniu zostaje dodanych średnio 30 nowych, wysokiej jakości fotografii. Dodatkowo, na stronie znajdziemy wyszukiwarkę oraz podział na nowe zdjęcia oraz popularne.

Ciekawym dodatkiem jest informacja dostępna pod większością zdjęć, wyjaśniająca jakim aparatem została dana fotografia wykonana – jest to również rewelacyjne źródło wiedzy dla osób chcących podszkolić się z fotografii i tych, których interesuje sposób w jaki zostało wykonane dane zdjęcie:

details
gratisography

Ponownie, tak jak w przypadku pexels, również gratisography oferuje materiały na licencji CC0 tj. gotowe do wykorzystania zarówno komercyjnego jak i prywatnego, oraz co ważniejsze – upoważniające do dokonywania zmian.

imfree

IM FREE spośród konkurencji wyróżnia fakt, że fotografie są pogrupowane tematycznie, a sposób wyświetlania nie wymaga od osoby przeglądającej kontent przeklikiwania się przez kolejne podstrony.

Niestety w przypadku materiałów pochodzących z IM FREE uznanie autorstwa jest konieczne. Musimy wskazać, kto jest prawdziwym autorem dzieła by w pełni legalnie korzystać z tych darmowych zdjęć.

startup

Zakładasz startup? Stworzyłeś nowe oprogramowanie i szukasz ciekawych zdjęć, które możesz wykorzystać do promocji? Z pewnością startupstockphotos przypadnie Ci do gustu. Nie znajdziesz tam artystycznych fotografii motyli czy pleneru, a wyłącznie technologiczno-biznesowe fotografie, ukierunkowane na młodych startupowców.

Powyżej znajdziecie kilka ciekawych propozycji z naprawdę świetnymi zdjęciami wysokiej jakości.

Co w sytuacji, gdy poszukujemy zdjęcia przedstawiającego konkretną rzecz? Jesteśmy zmuszeni przechodzić z jednej strony na drugą i pomocna w tym przypadku okazuje się strona thestocks.im.

thestocks-1

Thestocks agreguje wiele stron i pozwala bez konieczności wpisywania adresów w oknie przeglądarki przechodzić z jednej strony na drugą. Jest to wygodna i szybka metoda na wyszukiwanie interesujących nas treści.

Albert Einstein w idealny sposób zobrazował ideę darmowego rozpowszechniania kreatywnych rysunków czy zdjęć mówiąc:

“Creativity is contagious, pass it on”

Zatem przekazuj swoją kreatywność dalej i pozwól innym się z niej cieszyć równie mocno jak Ty.

Subskrybuj, aby otrzymywać top artykuły, wskazówki i porady marketingowe.

GetResponse S.A. potrzebuje danych zawartych w tym formularzu w celu dostarczenia Ci materiałów, o które wnioskujesz. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękujemy za rejestrację!

Niedługo wyślemy Ci wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.

Zostań autorem na Blogu GetResponse!

Dowiedz się, jak to zrobić