Scrum Values Game

autor: Scrum Masters GetResponse

W lipcu ubiegłego roku pojawiła się nowa wersja ​Przewodnika po Scrumie​. Dodano w nim wartości, które powinny być przestrzegane przez zespoły, które chcą pracować w Scrumie: odwagę, skupienie na najważniejszym, zaangażowanie, szacunek i otwartość. Te wartości nie są niczym nowym, funkcjonowały od zawsze, ale po raz pierwszy zostały formalnie zapisane, co dodatkowo podkreśla ich znaczenie. Bez przestrzegania tych wartości Scrum nie jest Scrumem. I po prostu nie zadziała.

Scrum Values Game

Jako zespół Scrum Masterów GetResponse postanowiliśmy skorzystać z tej okazji i wspólnie z całym zespołem IT zastanowić się przez chwilę nad znaczeniem tych wartości oraz nad tym, w jaki sposób funkcjonują one w naszej codziennej pracy. Chcieliśmy uniknąć “nudnej pogadanki” (wiedząc, że deweloperzy są często naturalnie odporni na tego typu tematy), dlatego postawiliśmy na warsztaty, które oprócz promowania wartości pozwoliły na wzmocnienie relacji pomiędzy zespołami, a przede wszystkim zapewniały dużo dobrej zabawy. ​Stworzyliśmy więc 45-minutową grę, wzorowaną na pokojach ucieczki (esape rooms) – Scrum Values Game. ​Gra odbyła się w ramach cyklicznego godzinnego spotkania dla całego IT (łącznie z Managementem).

 

Jak to wyglądało?

Przed rozpoczęciem spotkania każdy z uczestników otrzymał ​puzzla z fragmentem kodu po jednej stronie oraz obrazka symbolizującego wartość po drugiej. ​Spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiego wstępu teoretycznego, w którym odnieśliśmy się do pojawiających się w niektórych kręgach twierdzeń, że podejście Agile nie działa, a Scrum się już skończył.​ ​To pozwoliło nam na płynne przejście do tematu wartości i ich znaczenia. Mieliśmy świadomość tego, że mogą być one potraktowane jako puste hasła, dlatego zależało nam aby “nie spalić tematu”.

 

puzzle-zdjęcie
Fot. Maciej Kołek
kod-do-zlamania
Fot. Maciej Kołek
poprawnie-ulozony-kod
Fot. Maciej Kołek

 

Po krótkim wstępie uczestnicy otrzymali pierwsze zadanie: musieli ułożyć puzzle, żeby utworzyć zespół na czas gry. ​Po znalezieniu innych osób i połączeniu puzzli w jeden obrazek, uczestnicy uzyskiwali pełen kod​, który należało wpisać na specjalnie przygotowanej stronie:

 

fragment strony internetowej 1

 

Jeśli wprowadzony kod był poprawny, zespół otrzymywał informację, do jakiej sali konferencyjnej ma się udać:

 

fragment strony internetowej 2

 

W salach na zespoły czekały materiały niezbędne do wykonania zadania​ (flipcharty, pisaki, nożyczki, taśmy, kleje, kredki, post-ity itp.) oraz materiały pomocnicze, m.in: kartki A4 z ikonami wartości, ich opisami oraz przykładami zastosowania wartości w codziennej pracy.

 

Kiedy zespół wszedł do sali, na stole czekała na nich koperta z listem nawiązującym do wartości. Przygotowaliśmy kilka wersji tego listu, oto jedna z nich:

Szanowni,
Witamy w grze, w której celem jest wykonanie zadania i wyjście z pokoju. Cel możecie osiągnąć tylko wtedy, gdy ​aktywnie​ poszukacie rozwiązania. ​Nie ​możecie się ​bać​ ani rozpraszać. ​Musicie mieć ​otwarte ​oczy i ​szanować​ reguły gry oraz swoich kolegów.

Złamcie kod, a dowiecie się, co musicie zrobić, by wyjść z pokoju. Im szybciej to zrobicie, tym więcej będzie możliwości przed Wami..

Mistrzowie Scrum Values Game

 

Ułożenie obrazków wartości (kartki A4 z ikonami wartości) zgodnie z instrukcją w liście pozwalało odczytać drugi kod. Po wpisaniu go na stronie pojawiała się lista zadań, z których zespół miał wybrać jedno i zrealizować je w nawiązaniu do wartości, którą otrzymali na samym początku (puzzle).

 

Kod-ikona
Fot. Maciej Kołek
Fot. Maciej Kołek

 

Algorytm losujący zadania dla każdego zespołu był tak skonstruowany, że w każdym przypadku istniało jedno zadanie wspólne dla każdego zespołu, a – dopóki było to możliwe – losowane były także 3 zadania, których nie otrzymał żaden spośród innych zespołów. Aby ułatwić zespołom decyzję, co realizować i jak ośmielić je do działania, do każdego zadania przygotowaliśmy przykładowe rozwiązania – pełne humoru, dystansu do samych siebie i naszej pracy. Bardzo liczyliśmy na to, że prace zespołów też takie będą.

 

Przykładowe zadania

Oto niektóre z zadań, jakie czekały na zespoły:

  • Ułóżcie krzyżówkę, której hasłem głównym będzie wartość przypisana do Waszego zespołu, a pytania będą powiązane z pracą zespołów.
  • Spiszcie pomysły dotyczące wartości przypisanej do Waszego zespołu w dwóch obszarach: czego powinno być mniej i czego powinno być więcej w firmie w związku z tą wartością (zadanie wspólne dla wszystkich zespołów).
  • Wyklejcie z postitów na szybie/tablicy/stole obrazek, kojarzący się z przypisaną do Waszego zespołu wartością
  • Stwórzcie logotyp i projekt strony (flipchart/tablica) dotyczący wartości przypisanej do Waszego zespołu
  • Wymieńcie 1 rzecz, która poprawi szybkość/jakość/komfort pracy w związku z zastosowaniem w firmie wartości przypisanej do Waszego zespołu.

 

fragment strony internetowej 3

 

Przykładowe realizacje zadań

Zadanie:

Napiszcie scenariusz filmu, w którym głównym bohaterem będzie wartość przypisana do Waszego zespołu (tytuł filmu, gatunek filmu, zarys fabuły, najlepszy aktor, najgorszy aktor, zwroty akcji, happy end?)

Scenariusz – SKUPIENIE SIĘ NA NAJWAŻNIEJSZYM Szklana Pułapka 6
Gatunek: film sensacyjny / film akcji

Scenariusz: życie
Reżyseria: ​Alfred Hitchcock
W roli głównej: Tomasz Karolak

Jego sportowe audi z dużą prędkością mijało kolejne budynki. On musiał bardzo skupić się na jeździe, w czym nie pomagał ciągle dzwoniący telefon. Chwilę później dało się słyszeć pisk opon na parkingu -1. Niczego nieświadomy rowerzysta uskoczył w ostatniej chwili. Klik! Klik! Klik! Przycisk wzywania windy szyderczo świecił na niebiesko, ale winda chyba pojechała gdzieś w bok. Z ciągle dzwoniącym telefonem w dłoni, szarpiąc się z kolejnymi ciężkimi drzwiami, dobiegł do schodów. Zatrzymał go silny kaszel. Kurcze!!! Papierosek tu, winda tam, a brzuszek rośnie! – mamrotał pod nosem. Z trudem dotarł na czwarte piętro. Tam czekał już na niego zespół wpatrujący się w niego i wskazujący na zegarek. Spuścił wzrok i dopiero po chwili powiedział – “Przepraszam za spóźnienie. Wiem, że Daily to najważniejsze spotkanie dnia”.

 

Zadanie:

Z kart Dixit ułóżcie historię dotyczącą przypisanej do Waszego zespołu wartości – oprócz wybrania kart i ułożenia historii, podpiszcie je (co symbolizują).

Otwartość – otwartość zaczyna się w naszych głowach -> pozwala “zdobywać świat” i ukazuje zupełnie nowe horyzonty.

karty-dixit
Fot. Maciej Kołek

 

Zadanie:

Narysujcie (najlepiej w formie komiksu) co najmniej 2 obrazki dotyczące wartości przypisanej do Waszego zespołu:

  • sytuacja z firmy wspierająca wartość
  • sytuacja z firmy niewspierająca wartość

 

SZACUNEK

komiks-szacunek

 

Co dalej?

W trakcie gry odwiedzaliśmy pokoje, rozwiązywaliśmy problemy oraz upewnialiśmy się, czy przygotowane zestawy materiałów biurowych oraz kreatywnych są wystarczające.

Ostatnim etapem gry było odnalezienie listu z końcowymi wskazówkami. W liście tym prosiliśmy o wysłanie emailem wykonanych zadań i zdjęć zespołów oraz ocenę gry (skala 1-5).

Po godzinnej zabawie okazało się, że zespoły ​nie tylko chętnie zaangażowały się w realizację zadań ale też świetnie się przy tym bawiły. ​ Sami zobaczcie:

zespol-wartosc-zaanagazowanie
Temu zespołowi przypisano wartość “zaangażowanie”
zespol-wartosc-otwartosc
… a temu “otwartość”
zespol-wartosc-wspolna-praca
Zadaniem tej drużyny było skupienie się wartości “odwaga”
zespol-wartosc-szacunek
Wartość tego zespołu to “szacunek” 😉
zespol-wartosc-odwaga
Wartość zespołu to “odwaga”

Podsumowanie

Grę Scrum Values Game przeprowadziliśmy, by przybliżyć​ wartości Scruma oraz budować relacje międzyzespołowe. I te cele zostały osiągnięte.
Budowanie zespołów za pomocą puzzli spowodowało, że deweloperzy współpracowali w trakcie gry z kolegami i koleżankami, z którymi nie pracują na co dzień (np. Front-End Deweloper z Dyrektorem IT). Rywalizacja odbywała się więc na innym poziomie zespołowości – jesteśmy zespołem tu i teraz, mamy wartość jako zespół i musimy zrealizować zadanie.

Cała gra była przemyślana w taki sposób, by maksymalnie angażować uczestników. Ważnym czynnikiem był czas – szybko zebrać zespół, szybko pójść do sali, szybko złamać kod i dowiedzieć się, jakie jest główne zadanie. No i szybko je zrealizować 😉  Takie dosyć nietypowe przedstawienie tematu ułatwiło zapamiętanie, jak w może wyglądać praca, współpraca z zastosowaniem wartości Scrum: odwagi, szacunku, zaangażowania, otwartości i skupienia na najważniejszym.

 

Oceny
Tak uczestnicy ocenili grę Scrum Values Game

Inne działania Scrum Masterów GetResponse możecie poznać w pozostałych postach:

Jak podoba Wam się pomysł Scrum Masterów GetResponse? Macie podobne doświadczenia, którymi chcecie się podzielić? Dajcie znać w komentarzach poniżej!

Subskrybuj, aby otrzymywać top artykuły, wskazówki i porady marketingowe.

GetResponse S.A. potrzebuje danych zawartych w tym formularzu w celu dostarczenia Ci materiałów, o które wnioskujesz. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękujemy za rejestrację!

Niedługo wyślemy Ci wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.

Zostań autorem na Blogu GetResponse!

Dowiedz się, jak to zrobić