Rozkręć swój biznes online z planem GetResponse Free

ZACZNIJ JUŻ DZIŚ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
9 sposobów na powiększenie listy mailingowej dzięki materiałom video
autor: Pam Neely ostatnia aktualizacja 0

9 sposobów na powiększenie listy mailingowej dzięki materiałom video

Już dziś ponad jedna trzecia wszystkich treści konsumowanych w sieci to materiały video – do 2018 roku będą stanowiły ich aż 69%.

Serwis internetowy YouTube, który udostępnia jedynie treści video, jest obecnie drugą największa wyszukiwarką w sieci. Ciężko więc nie docenić ogromnego potencjału tego medium!

Badania przeprowadzone wśród marketerów także robią wrażenie: aż 52% z nich uznaje treści video za najbardziej efektywne narzędzie marketingowe dostępne w sieci. Tym bardziej dziwi więc fakt, że większość specjalistów ciągle ignoruje tę formę promocji.

Skąd te wnioski? Dzięki Google Trends można porównać liczbę wyszukań dla fraz „email marketing”, „video marketing” i „social media marketing” na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Email Vs Video Google Trends

Jak widać powyżej, ilość wyszukań dla frazy “video marketing” utrzymuje się na stałym poziomie od 2006 roku, choć sama konsumpcja treści video dynamicznie rośnie. Nawet prognozy Google Trends nie przewidują żadnych gwałtownych zmian w tej kwestii do 2016 roku.

Co to oznacza w praktyce dla marketera, takiego jak Ty? Że masz przed sobą szansę, której nie można zmarnować!

Czy zdajesz sobie sprawę, z tego w jak różny sposób można wykorzystać materiały video w celach marketingowych? I nie piszę o niczym skomplikowanym – nawet zwykły screencast może pomóc Ci w dotarciu do sporej liczby odbiorców w efektywny sposób.

Poniżej zapoznaj się z najlepszymi metodami osiągnięcia tego celu:

1) Dodaj adnotacje do swoich filmów na YouTube

Adnotacje pozwalają nakładać tekst, odnośniki i hotspoty na obraz w filmie. Wzbogacają je o dodatkowe informacje i elementy interaktywne. Większość adnotacji stanowią odnośniki do innych materiałów wideo lub kanałów na YouTube, ale istnieje też możliwość zamieszczenia odnośników do zewnętrznych witryn. Takie adnotacje noszą nazwę „adnotacji do witryn powiązanych”, a instrukcję ich tworzenia znajdziesz tutaj.

W adnotacjach możesz wykorzystać tylko jeden odnośnik – dobrze więc przemyśl, gdzie kierować ruch. Mam nadzieję, że ustawienie adnotacji nie będzie dla Ciebie problematyczne – mnie zajęło 20 minut, aby YouTube zaktualizował wprowadzone dane i aż 90 minut, żeby materiały wideo zamieszczone na YouTube kierowały na wskazaną przeze mnie stronę internetową. Jednak to fantastyczne źródło ruchu pozwalające na pozyskanie nowych subskrybentów newslettera – wysiłek więc się opłaci.

Website Annotation In Action CROPPED

Odnośnik kieruje bezpośrednio do strony produktowej, której wygląd jest zbieżny z materiałem video i dzięki której czytelnik może zapisać się do listy mailingowej.

2) Zamieść planszę reklamową na końcu każdego filmu

Co powiesz na stworzenie 3-7 sekundowego spotu lub planszy („reklamy“), która będzie „doklejona” na końcu filmów i która zachęci odbiorców do dołączenia do Twojej listy?

Można pójść też o krok dalej – czemu by nie przetestować, która z Twoich „reklam” osiąga najlepsze rezultaty? Najłatwiej sprawdzić to tworząc oddzielną listę subskrypcyjną dla każdej z „reklam“. W praktyce może to wyglądać tak:

Najpierw stwórz:
1) screencast dotyczący korzystania z narzędzi marketingowych
2) reportaż dotyczący tworzenia treści oraz
3) video wywiad.

Następnie przygotuj listy mailingowe podporządkowane każdej z reklam „doklejonej“ do filmów, tj.:
1) dla screencastu stwórz listę, dzięki której odbiorcy otrzymają więcej screencastów,
2) dla reportażu – listę dla osób zainteresowanych tego typu materiałami,
3) dla wywiadu – listę, która sprawia, że subskrybenci otrzymywać będą więcej video wywiadów.

Na podobnej zasadzie działają darmowe zachęty skierowane do różnych grup docelowych, gdzie właściciele witryn obserwują wzrost zapisów o 200 lub 300%. W przypadku treści video powinieneś osiągnąć zbliżone wartości.

3) Dodaj linki do opisów filmów na YouTube

Każdy publikowany przez Ciebie film musi uzupełniać zaproszenie do przyłączenia do listy subskrypcyjnej. Najlepiej zrobić to w opisie klipu. Może on zawierać odnośnik do zewnętrznej witryny, a w jego tworzeniu nie jest wymagana znajomość języka html. Aby osiągnąć zamierzony efekt, umieść tekst w taki sposób, żeby był on zawsze widoczny, tj. żeby nie było konieczności rozwijania opisu filmu – to drastycznie obniży wskaźnik konwersji.

Jeśli dysponujesz niewielkim budżetem, sprawdź za pomocą reklam na Facebooku, Google AdWords czy Bing, które wezwanie do działania napędza największą liczbę subskrybentów. Tekst osiągający najlepsze rezultaty wykorzystaj w opisach materiałów video (ale też w każdym innym miejscu).

YouTube Description Link

4) Wykorzystaj Turnstile

Wistia (serwis konkurencyjny dla YouTube) pozwala na embedowanie formularzy zapisu bezpośrednio w materiałach video. Ta metoda nie działa w przypadku klipów publikowanych na YouTube, a jedynie tych na Twojej lub innych stronach internetowych. Udostępniana funkcja nazywa się Turnstile, a jej cena w pakiecie dla małych firm to 25$.

Turnstile pozwala Ci na wskazanie, w którym fragmencie materiału video znajdzie się formularz zapisu, czy np. po 15 sekundach odtwarzania czy od pierwszej klatki. Możesz też zadecydować czy użytkownicy obejrzą materiał video do końca – w zależności od tego czy dokonali zapisu czy nie.

Usługi Wistii są kompatybilne z GetResponse, więc wykorzystanie istniejących już formularzy zapisu jest stosunkowo proste. Jeśli chciałbyś zapoznać się bliżej ze sposobami integracji Wistii i GetResponse, polecamy obejrzenie materiału video dostępnego tutaj.

Narzędzie Turnstile osiąga wskaźnik konwersji na poziomie 11%. Na stronie Wistii znajdziesz użyteczny artykuł prezentujący sposoby optymalizacji przykładowego materiału video – można zapoznać się z nim klikając tutaj.

Wistia Turnstile

Podobne usługi świadczą także inny firmy: Viewbix, OptinPlayer i HeroCaster. Szczególnie warto zerknąć na funkcje Viewbix, który działa w powiązaniu z Facebookiem i Twitterem. Jedyny szkopuł w cenie – korzystanie z usługi to miesięczny wydatek $299.

5) Postaw na strony produktowe z filmami

Nigdy nie jest za późno na zbadanie skuteczności strony docelowej z materiałem video. Jeśli nie zrobiłeś tego, kiedy panował na nie największy boom (ok. 2010 roku), to może uznasz, że teraz nie jest na to najlepszy czas. Wynik może Cię pozytywnie zaskoczyć.

Video optin

 

6) Zamieść video w formularzu zapisu

Dodanie materiału video w formularzu zapisu może zdziałać cuda. Uważaj jednak na ustawienia automatycznego odtwarzania filmu – nic tak nie zniechęci użytkownika przeglądającego Twoją stronę jak dźwięki dobiegającego z jego komputera, które usłyszy całe biuro. Z tego właśnie powodu lepiej zrezygnować z tej funkcji.

W zamian użyj stopklatki, która dobrze odda treść i charakter materiału. Tym sposobem użytkownik, który nie zdecyduje się na odtworzenie filmu, w dalszym ciągu zobaczy obraz z tekstem namawiającym go do zapisu do newslettera. A jeśli film odtworzy, będziesz miał szansę na lepsze przedstawienia zalet swojej propozycji.

Plugmatter Video Optin

 

7) Użyj filmu jako zachęty do zapisania się do listy

Jeśli oferowana przez Ciebie darmowa zachęta mająca służyć zapisom do newslettera nie przynosi oczekiwanych rezultatów, powinieneś rozważyć następujące kwestie:

Czy poruszany temat jest wystarczająco ciekawy?
Czy wykorzystane zdjęcia nie są za mało atrakcyjne?
Czy tekst reklamowy nie jest być może nieskuteczny?
Czy dobrze wybrałeś format zachęty?

Pamiętaj, że ludzie nie lubią czytać. Czytanie to wysiłek – szczególnie w dobie internetu, kiedy codziennie konsumujemy gigabajty danych. Materiały video ułatwiają sprawę – dlatego samouczki potrafią osiągnąć tak niesamowitą skuteczność. Jeśli więc Twoja zachęta oferowana jest w wersji tekstowej (a 95% wszystkich ofert funkcjonuje właśnie w takiej formie), rozważ jej zamianę na film lub serię filmów.

Video Lead Magnet

 

8) Wykorzystaj filmy w mediach społecznościowych

Jeśli w celach marketingowych wykorzystujesz Facebooka, swoje aktualności powinieneś uzupełniać o materiały video. Nie zapomnij, że także w swoich tweetach możesz zamieszczać filmy. Na podobne rzeczy pozwalają już teraz zresztą wszyscy, także SlideShares czy LiknedIn. Bez względu na to, której platformy społecznościowej używasz, zamieszczaj tam swoje materiały video wraz z “reklamą” zachęcającą do zapisu do listy mailingowej. Spodziewaj się przypływu nowych subskrybentów!

GetResponse Twitter Video

 

9) Nie zapomnij o wiadomościach email

Ludzie w dalszym ciągu dzielą się wiadomościami email, szczególnie tymi o atrakcyjnej treści. A atrakcyjny może być właśnie dobry materiał video. Jeśli zdecydujesz się wykorzystać ten sposób promocji, pamiętaj o poniższych kwestiach:

1. Uwzględnij wezwanie do działania w stylu: “Znasz osoby, które zyskają na obejrzeniu tego filmu? Podziel się nim z nimi!”. Jeśli swoje wiadomości kierujesz bezpośrednio do konsumentów, w swoich tekstach staraj się używać mniej formalnego języka.

2. Tuż pod tekstem ponaglającym do podzielenia się wiadomością email, dodaj duży przycisk pozwalający na zapisanie się do listy mailingowej. To sprawi, że kolejne osoby, które otrzymają Twoją oryginalną wiadomość, będą mogły z łatwością dołączyć do newslettera.

Przedstawione wskazówki pomogą Ci zyskać większą liczbę udostępnień i w konsekwencji subskrypcji. Ale to nie jedyne sposoby na wykorzystanie filmów w wiadomościach emailach. Zwróć na przykład uwagę na filmiki na witrynie firmy Sears.

Sears Videos

Filmy wyświetlane są tylko na stronie, gdzie można zrezygnować z subskrypcji. To jeden z najlepszych sposobów funkcjonujących w sieci na zatrzymanie uciekających odbiorców i tak właśnie się składa, że w całości opiera się on na materiałach video.

Jeśli jeszcze nie przekonałeś się do materiałów video być może fragment naszej infografiki do Ciebie przemówi. Zaprezentowane są w niej potencjalne korzyści dla marketerów korzystających z filmów w wiadomościach email.

Video w Email Marketingu infografika

Z pozostałymi wnioskami zapoznasz się tutaj.

Dzisiaj poznałeś 9 sposobów na powiększenie listy mailingowej z wykorzystaniem materiałów video. Może znasz jeszcze jakieś inne? Koniecznie daj nam znać w komentarzach poniżej!

Subskrybuj, aby otrzymywać top artykuły, wskazówki i porady marketingowe.

GetResponse Sp. z o.o. potrzebuje danych zawartych w tym formularzu w celu dostarczenia Ci materiałów, o które wnioskujesz. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękujemy za rejestrację!

Niedługo wyślemy Ci wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.