4 sposoby na hosting video dla Twojego biznesu
autor: Marcin Struzik ostatnia aktualizacja 0

4 sposoby na hosting video dla Twojego biznesu

Jeśli zastanowisz się przez chwilę, co w ostatnim tygodniu przyciągnęło twoją uwagę w internecie na dłużej niż 30 sekund, z pewnością na szczycie listy znajdzie się video.

Niezależnie od tego, czy mówimy o relacji z aktualnych wydarzeń na świecie, występie na gali rozdania Oscarów czy np. Lion King-ing.

.Jeśli już nagramy odpowiedni materiał, którym chcemy podzielić się z widzami, to jedna jedyna rzecz staje nam na drodze do pełnego sukcesu – wybór odpowiedniego medium, dzięki któremu dotrzemy do odpowiednich odbiorców.

Jeszcze nie tak dawno temu taki wybór nie istniał – każda forma nagrania video mogła być wyłącznie prezentowana w telewizji lub kinie. Internet zmienił hierarchię i teraz by stać się rozpoznawalnym twórcą na srebrnym ekranie, nie musisz być pracownikiem wytwórni filmowej ani wykupować bloków reklamowych w stacjach telewizyjnych.

Video hosting

Czy wiesz, ze osoby w wieku 18-34 lata spędzają więcej czasu na oglądaniu filmów w internecie niż przed telewizorem? Gdzie zatem umieszczać własne materiały tak by dotarły do największej rzeszy odbiorców? Opcji jest więcej niż może Ci się wydawać!

YouTube

Nie ma aktywnego użytkownika internetu, który nie słyszałby o tym gigancie. Jest to serwis stworzony w 2005 roku i zaledwie po roku wykupiony przez Google stał się flagowym produktem firmy.

Z pewnością pod względem ilości prezentowanego materiału YouTube jest bezkonkurencyjny: każdej minuty do serwisu trafia ponad 100 godzin filmów, a co miesiąc serwis odnotowuje ponad miliard unikalnych użytkowników.

Dostęp do hostingu video jest całkowicie darmowy – nie płacisz za miejsce na serwerze ani za możliwość wyświetlania filmów w jakości HD, wszystko jest bezpłatne. Jedynym ograniczeniem, na które natrafisz jest 15-minutowy limit wgrywanego materiału, który na szczęście  można ominąć wykonując kilka prostych kroków. YouTube również jest wypełniony po brzegi narzędziami wspierającymi prace nad video: od możliwości dodania ścieżki dźwiękowej po edycję video, korekcję kolorów czy dodanie napisów.

Vimeo .

Vimeo mimo tego, że jest na rynku dłużej niż YouTube, może się pochwalić 10 krotnie mniejszą (zaledwie?) ilością unikalnych użytkowników każdego miesiąca, czyli sięgającą 100 milionów. .

Vimeo ze względu na swoją pozycję i jednoczesny brak przesycenia materiałem jest uważany za idealne miejsce na hosting video dla artystów i osób działających w branżach kreatywnych.

Vimeo również pozwala na założenie darmowego konta, jednak jego ograniczenia w stosunku do poprzednika są znacznie większe. Przykładowo: darmowe konto da ci dostęp do 500mb przestrzeni dyskowej, możliwośc wprowadzenia 1 video w jakości HD tygodniowo i ograniczenia liczby wprowadzanych treści – do 10 video dziennie.

Jeśli dodać do tego kolejkę, w jakiej jesteśmy stawiani podczas uploadu plików – a ta potrafi sięgać godziny – to zdecydowanie darmowa wersja Vimeo przestaje być tak przyjazna użytkownikowi. Na szczęście istnieją również płatne konta Plus oraz PRO odpowiednio w rocznych cenach: 59.95$ oraz 199$.

Wistia

To najmłodszy brat spośród trójki popularnych serwisów video hostingu – pierwsze video zostało wgrane w 2006 roku. Zanim przejdę do szczegółów, na początku należy podkreślić fakt, że nie jest to rozwiązanie dla osób nieposiadających budżetu na video w internecie.

Wistia wyróżnia się tym, że dla serwisu nie jest istotna ilość miejsca, którą zajmują twoje filmy, ale faktyczne zużycie łącza generowane przez oglądających. W skrócie – im popularniejsze są twoje filmy, tym wyższy pakiet musisz wykupić (przedziały od 25$ do 300$ miesięcznie)

Niestety konto darmowe posiada znaczne ograniczenia i pozwala na upload wyłącznie 3 plików video i miesięczny transfer rzędu 5GB.

Jeśli taki limit nie jest Ci straszny to z pewnością zainteresują Cie dodatkowe usługi jakie udostępnia Wistia a jest ich na prawdę sporo! Od ingerencji w wygląd playera, po narzędzia SEO, zaawansowane ustawienia prywatności, możliwość zbierania adresów email dzięki wbudowanemu formularzowi, czy jedna z ciekawszych funkcji pozwalająca na badanie zaangażowania użytkowników dzięki wykresom aktywności i tzw. heatmapom lub przyciskom Call to action.

Vzaar

W porównaniu do wszystkich poprzedników jest to dość mała firma posiadająca nieco ponad 1500 firm w swoim portfolio. Na uwagę zasługuje jednak to, że są to takie marki jak IBM czy Bench.

Vzaar nie oferuje konta darmowego, a wyłącznie 30-dniowy okres próbny podczas którego możemy cieszyć się przepustowością rzędu 5GB oraz możliwością wprowadzenia 50 plików video. Jeśli jednak chcesz cieszyć się pełnią możliwości, jakie oferuje Vzaar, to po 30 dniach trzeba wybrać jeden z dostępnych abonamentów (od 30$ do 500$ miesięcznie).

Vzaar podobnie jak poprzednicy oferuje wiele dodatkowych opcji, które pomogą w osiągnięciu założonego celu. Znajdziesz tu rozbudowane możliwości edycji wyglądu playera, pobierania plików czy analityki dzięki której dowiemy się wielu informacji o naszych widzach.

Jedną z ciekawszych opcji oferowanych zarówno przez Vzaar, jak i Wistia jest możliwość podmiany pliku video – każdy z nas popełnia błędy i jeśli taki błąd znajdzie się w nagraniu, które umieścimy na wielu stronach, to dużym problemem staje się aktualizacja każdego miejsca, gdzie dane video się znajduje. Z pomocą przychodzi opcja podmiany filmu u źródła, dzięki czemu dokonamy zmiany wyłącznie w jednym miejscu, a automatycznie na każdej stronie, na której umieściliśmy video zostanie ona wprowadzona. Niestety takiej opcji nie znajdziemy w Vimeo, ani YouTube.

Jeśli chodzi o bezpłatne rozwiązania to YouTube jest i w najbliższej przyszłości zdecydowanie będzie liderem na rynku. W przypadku płatnych platform wybór już nie jest tak oczywisty – zarówno Wistia, jak i Vimeo to olimpijczycy w swoich dyscyplinach, a wynik tego wyścigu może być kwestią sekund na mecie. Nie istnieje idealne rozwiązanie pasujące do każdego biznesu – najlepszym wyjściem, jakie rekomenduję jest założenie konta na każdej z wyżej wymienionych platform i gwarantuję, ze w ciągu 30 dni decyzja będzie znacznie łatwiejsza do podjęcia!

Subskrybuj, aby otrzymywać top artykuły, wskazówki i porady marketingowe.

GetResponse Sp. z o.o. potrzebuje danych zawartych w tym formularzu w celu dostarczenia Ci materiałów, o które wnioskujesz. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękujemy za rejestrację!

Niedługo wyślemy Ci wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.

Zostań autorem na Blogu GetResponse!

Dowiedz się, jak to zrobić