Rozkręć swój biznes online z planem GetResponse Free

ZACZNIJ JUŻ DZIŚ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
21 darmowych wtyczek dla blogów opartych na WordPressie
autor: Pam Neely ostatnia aktualizacja 0

21 darmowych wtyczek dla blogów opartych na WordPressie

WordPress to jeden z najlepszych na rynku systemów zarządzania treścią. Jest darmowy, prosty w obsłudze i można go łatwo dostosować do własnych potrzeb.

Dlatego też tak wielu marketerów, freelancerów, blogerów, aktywistów i start-upowców korzysta z niego na co dzień.

Jeśli Twój blog jest oparty na WordPressie, zapewne masz już zainstalowanych garść mniej lub bardziej potrzebnych wtyczek, ale czy przypadkiem nie pominąłeś tych najlepszych? Poniższe zestawienie to lista dodatków, które pomagają w codziennej administracji witryną, są wysoko oceniane przez użytkowników i przede wszystkim na bieżąco aktualizowane. Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj coś dla siebie, nawet jeśli znasz WordPressa od podszewki.

SEO

1) WordPress SEO by Yoast

Zrozumienie procesu optymalizacji jest trudne i czasochłonne. Wykorzystanie jej w praktyce też potrafi nastręczyć wielu problemów. Chyba że… użyjesz wtyczki WordPress SEO.

Za pomocą jednego przycisku, mechanizm analizuje wpisy i ocenia, czy poszczególne fragmenty są poprawnie zoptymalizowane pod kątem wybranych słów kluczowych. Najważniejsze zmiany, sugerowane przez system oznaczone są kolorem czerwonym, mniej ważne – żółtym, a najmniej istotne – zielonym.

2) Google XML Sitemaps

To proste narzędzie pomoże robotom Google na znalezienie i zindeksowanie Twojej witryny, w dodatku jest całkowicie darmowe.

Zarządzanie komentarzami

3) Disqus Comment System

disqus plugin blog GetResponse

Chcesz zobaczyć jak Disqus działa w praktyce? Przewiń stronę na dół – blog GetResponse, podobnie jak tysiące innych stron, korzysta właśnie z tego systemu komentarzy. Wystarczy jeden login, aby komentować wpisy na wszystkich blogach wykorzystujących system. Disqus jest bardzo skuteczny w eliminacji spamu, który potrafi być prawdziwą plagą witryn internetowych.

Sporządzanie kopii zapasowej

4) UpdraftPlus Backup and Restoration

UpdraftPlusBackupAndRestoration-1024x551

Większość wtyczek do tworzenia kopii zapasowych witryn jest odpłatna, z wyjątkiem niezwykle wydajnego UpdraftPlus, który dodatkowo wesprze Cię w procesie migracji witryny.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie przypadnie Ci on do gustu, wypróbuj inną wtyczkę – BackUpWordPress, która jest konkurencyjna pod względem funkcji, kompatybilności, oceny, częstotliwości aktualizacji oraz pomocy oferowanej przez jej twórców.

Bezpieczeństwo

5) iThemes Security

iThemesSecurity-1024x505

Użytkownicy borykający się z kwestiami bezpieczeństwa mają do dyspozycji cały szereg darmowych wtyczek. iThemes Security zbiera najlepsze opinie, ale dużą popularnością cieszą się także dodatki All in One Security & Firewall i WordFence. WordFence może pochwalić się liczbą 700.000 aktywnych instalacji, a iThemes Security ma ich na koncie 600.000. Z All in One Security & Firewall korzysta 100.000 użytkowników.

O ile iThemes jest powszechnie ceniony przez użytkowników, WordFence ma jeszcze jedną atrakcyjną cechę – znacząco przyspiesza działanie witryny. Nawet o 50 razy!

Jak w takim razie wybrać najlepszą wtyczkę? Sprawdź, która nie koliduje z innymi dodatkami, z których korzystasz. iThemes i WordFence są kompatybilne z większością najpopularniejszych wtyczek, ale warto przeanalizować swój system pod tym kątem. Szczególnie, że narzędzia odpowiedzialne za bezpieczeństwo, często powodują różnego rodzaju przykre problemy. Pamiętaj, aby przed instalacją jakiejkolwiek wtyczki wykonać kopię zapasową witryny.

Prędkość

6) W3 Total Cache

W3TotalCache-1024x519

Wtyczka W3 Total Cache optymalizuje prędkość działania witryny. 900.000 aktywnych użytkowników, którzy z niej korzystają, nie może się mylić.

7) WP-Optimize

WP-Optimize-1024x517

Dodatek optymalizuje działanie bazy danych. Nudy? Do czasu, aż zaobserwujesz poprawę prędkości ładowania strony.

8) Imsanity

ImsanityImageOptimizer-1024x546

Większość witryn działa wolno z powodu zbyt ciężkich grafik. Imsanity automatycznie zmniejsza rozmiar i optymalizuje zdjęcia w momencie ich dodawania. A co z gigabajtami starych zdjęć? To żaden problem – Imsanity również je skompresuje.

EWWW Image Optimizer to alternatywna propozycja pozwalająca na optymalizację zdjęć.

Budowanie listy mailingowej

9) Plugmatter

Plugmatter-1024x550

Wtyczka Plugmatter pozwoli Ci na dodanie formularza zapisu na stronie głównej oraz dowolnej podstronie Twojego bloga. Ekspresowa instalacja, prosta personalizacja i możliwość synchronizacji z GetResponse – czego chcieć więcej?

10) Scroll Triggered Boxes

ScrollTriggeredBoxes-1024x552

Alternatywne rozwiązanie dla tych, którzy nie cierpią pop-up’ów. Przesuwający się wraz z przewijaniem strony formularz zapisu jest prawie tak skuteczny jak wyskakujące okienka, ale znacznie mniej inwazyjny.

Formularze kontaktu

11) Contact Form 7

ContactForm7-1024x503

Formularz kontaktu jest niezbędnym dodatkiem do każdej strony. Darmowy Contract Form 7 korzysta z funkcji CAPTCHA, filtrowania komentarzy Akismen i umożliwia dostęp do otrzymanych wiadomości w administracji systemu.

Social Media

12) Twitter

Twitter-1024x517

Nic tak nie wspiera wysiłków blogerów jak Twitter. Nie bez kozery nazywa się go serwisem mikroblogowym. Stałą synchronizację Twojego bloga z kontem na Twitterze zapewni wtyczka o jakże oczywistej nazwie… „Twitter”.

13) Simple Share Buttons Adder

SimpleShareButtonsAdder-1024x520

Spośród setek wtyczek pozwalających na dodanie przycisków ułatwiających dzielenie się treściami w mediach społecznościowych, zdecydowałam się wybrać właśnie tę – dlaczego? Jest niezwykle prosta w obsłudze, szybko się ładuje i wspiera ponad tuzin różnych kanałów społecznościowych.

14) Click to Tweet

Jak sprawić, aby czytelnicy częściej udostępniali Twoje treści? Maksymalnie upraszczając ten proces. Mimo swojej niewielkiej popularności, wtyczka Click to Tweet jest wykorzystywana przez kilku czołowych marketerów, którzy potrafią wycisnąć z niej maksimum korzyści.

15) Floating Social Bar

FloatingSocialBar-1024x515

Przewijany pasek z ikonami mediów społecznościowych poprawi ich skuteczność. Wtyczka podoba mi się szczególnie ze względu na swój minimalistyczny wygląd, szybkie działanie i prostotę użycia.

Sprzedaż ebooków i zarządzanie pobraniami

16) Easy Digital Downloads

EasyDigitalDownloads-1024x515

Jeśli chcesz zarabiać za pośrednictwem bloga, pomyśl o promocji własnych produktów. AdSense i programy afiliacyjne to dobre rozwiązanie, jednak sprzedaż własnych produktów jest o wiele lepsza. Ta wtyczka sprawi, że sprzedaż przez stronę będzie prostsza niż Ci się wydaje.

Jeśli z jakiegoś powodu Easy Digital Dowload nie przypadnie Ci do gustu, zapoznaj się z wtyczką Download Manager.

Zarządzenie reklamami

17) Simple Ads Manager

SimpleAdsManager-1024x519

Bez względu na to czy promujesz własne czy cudze produkty, powinieneś zaopatrzyć się w narzędzie, które pozwoli Ci na zarządzanie wyświetlanymi reklamami. Wprawdzie oceny wtyczki Simple Ads Manager nie są tak wysokie jak bym tego chciała, ale w kategorii darmowych dodatków nie ma sobie równych.

Zarządzanie treściami

18) WordPress Popular Posts

WordPressPopularPosts-1024x517

Podczas pracy nad tym zestawieniem, zaskoczyła mnie regularność, z jaką wtyczka WordPress Popular Posts pojawia się w zestawieniach najlepszych dodatków do WordPressa. Zresztą 200.000 użytkowników mówi sama za siebie!

Wskazanie najpopularniejszych postów może sprawić, że nowi użytkownicy zainteresują się starszymi wpisami.

19) Editorial Calendar

EditorialCalendar-1024x520

Zapewne przekonałeś się już, że najtrudniejszym aspektem blogowania jest regularna publikacja nowych wpisów. Editorial Calendar ułatwia ten proces.

To wprawdzie nie jedyna wtyczka umożliwiająca planowanie publikacji postów, ale jest darmowa, powszechnie używana, na bieżąco aktualizowana, prosta w użyciu i cieszy się dobrymi opiniami użytkowników.

Zapoznaj się też z wtyczką EditFlow, która w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zebrała bardzo dobre opinie użytkowników. Niestety, od ponad roku nie doczekała się żadnej aktualizacji.

20) Yop Poll

YopPolls-1024x520

Czy wiesz, że opublikowanie na stronie sondaży sprawia, że użytkownicy chętniej na niej pozostają? Wtyczka YOP Poll przyda się, jeśli zależy Ci na zbieraniu opinii odwiedzających (np. na temat publikowanych postów). Jest prosta w administracji i personalizacji, nie koliduje z innymi dodatkami i może pochwalić się dobrą opinią użytkowników.

21) Twoja ulubiona darmowa wtyczka do WordPressa.

Opisz swoją ulubioną wtyczkę w komentarzach poniżej!

Subskrybuj, aby otrzymywać top artykuły, wskazówki i porady marketingowe.

GetResponse Sp. z o.o. potrzebuje danych zawartych w tym formularzu w celu dostarczenia Ci materiałów, o które wnioskujesz. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękujemy za rejestrację!

Niedługo wyślemy Ci wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.