10 najlepszych kampanii video contentowych w 2016 roku
autor: Wpis Goscinny ostatnia aktualizacja 0

10 najlepszych kampanii video contentowych w 2016 roku

Styczeń już za nami, luty w trakcie, marzec na horyzoncie i pewnie ostro pracujecie nad wdrożeniem strategii, które zaplanowaliście pod koniec ubiegłego roku. Pytanie tylko, czy wyznaczyliście sobie właściwe cele. „New Darling of the Marketing World” – to o video contencie. Jeśli nie macie go na swojej liście zadań w 2017, sporo tracicie.

Potrzebujesz argumentów?

Jakieś liczby na poparcie tej tezy? Proszę bardzo:

  • ludzki mózg przetwarza obrazy 60 tys. razy szybciej niż tekst (badanie przeprowadzone przez Stephena Kosslyna, Chair of the Department of Psychology na Uniwersytetcie Harvarda);
  • obecność video na stronie zwiększa 53-krotnie twoje szanse na pojawienie się na „jedynce” Googla (Moovly);
  • stosowanie filmowych „wkładek” w email marketingu podwaja click rate;
  • twoich odbiorców 10 razy mocniej niż czysto tekstowe blogi angażuje video – nieważne, czy osadzone na stronie, czy w formie komentarza czy linku, którym się dzielisz (Content Marketing Institute);
  • materiały dynamiczne zawierające content w postaci wideo budzą więcej pozytywnych emocji, są łatwiejsze w odbiorze i szybciej przyswajalne (eksperymenty Chih-Ming Chen);
  • pozytywne emocje z kolei mocno wpływają na decyzje zakupowe twoich klientów (Scheibehenne);
  • content video to historie opowiedziane obrazem, a „stories” zapamiętujemy 22 x łatwiej niż suche fakty (Jennifer Aaker, Stanford);
  • video marketing jest coraz tańszy, m.in. dzięki ogólnodostępnemu live streamingowi, który podchwyciły społecznościówki: Facebook (którego News Feed w ciągu najbliższych 5 lat ma być w całości zagranięty przez treści video), Twitter, Snapchat (10 miliardów odtworzeń) czy ostatnio Instagram;
  •  i argument ostatniej próby – twoja konkurencja video content ma już na swojej liście: 76 proc. marketerów planuje go użyć w kampaniach brandowych

Nie wspominam o YouTubie (ponad miliard użytkowników) ani o tym, że już ponad 50 proc. ruchu na mobile stanowi… video. Video to mus. Jedyne, co stanowi dziś dla większości marketerów wyzwanie – #potwierdzone info – to strategia. Poniżej kilka kampanii, które w 2016 pod tym względem się wyróżniły (przegląd całkowicie subiektywny, kolejność przypadkowa).

1. The Escape

Czyli krótkometrażowy film z udziałem gwiazd, jakim przypomniała o sobie marka BMW, znana niegdyś z serii „The Hire”. Owszem, miłośnicy gatunku dostrzegli kilka mankamentów nowej edycji.

Ale nie to mnie w tym kręci. Kiedy zaczynali w 2001 roku, YouTube nie istniał, Zuckerberg miał naście lat… Sporo się zmieniło w marketingu od tego czasu. Dziś content tworzony na rzecz marek jest wszechobecny. Pytanie, czy puszczając oko do swoich wiernych fanów i grając na sentymencie, ale z odświeżoną formą, uda im się przykuć uwagę. „It’s a fair risk” – taki komentarz padł z ust przedstawicielki BMW w oficjalnych wypowiedziach po tym, jak światło dzienne ujrzał pilot serii. Ostatecznie nie okazało się być aż tak źle – odcinek z 2 października obejrzało ponad 5 mln widzów. Dla porównania najstarszy film (sprzed 15 lat) wykręcił 190 tys odsłon.

2. The Tale of Thomas Burberry

Świetny film Burberry wypuszczony na 160-lecie marki, będący jednocześnie częścią ubiegłorocznej kampanii świątecznej i przedstawiający burzliwą historię życia Thomasa Burberry’ego – założyciela marki Burberry. Storytelling w zapierającym dech wydaniu.

3. Kenzo World

Reklama najnowszego zapachu Kenzo World, z psychodelicznym tańcem głównej bohaterki do piosenki Mutant Brain Sama Spiegela & Ape Drums. Film obejrzało blisko 4,5 mln osób. Spot trwa aż cztery minuty, ale ani przez moment nie chcesz przełączyć kanału, jak w przypadku reklam tradycyjnych. Doskonale oddaje DNA marki.

4. Go Iceland!

Film promujący islandzką drużynę piłkarską podczas Euro 2016, wyprodukowany przez wspierające je linie lotnicze Iselandair.

5. Legendy Polskie

Nietrudno zauważyć, że dzisiejsi konsumenci, w tym rosnąca grupa milenialsów, są znudzeni komunikacją związaną z tradycyjnymi środkami przekazu. Projekt “Legend Polskich” miał pokazać, że taki brand jak Allegro niekoniecznie musi mówić tylko “produktowo”, ale także pełnić rolę mecenasa i producenta przedsięwzięć na pograniczu sztuki i kultury” – tłumaczyła w jednym z wywiadów Anna Iller, Branded Content Manager w Allegro. Razem z Magazynem Allegro zespół Allegro umiejętnie łączy treści, w których dotychczasowa działalność firmy jest potwierdzeniem głoszonych przez nią wartości, z takimi, które nie są bezpośrednio z marką związane, i dzięki temu tworzy bardzo silną więź z konsumentem.

6. Jak zostać youtuberem [Sztuka składania historii]

Projekt rozbił bank nagród podczas Grand Video Awards 2016, a Krzysiek wchodził na scenę aż czterokrotnie. Triumfował jednak głównie w kategorii „Wideotutorial”. „Zrobił nam się benefis youtubera” – żartował wówczas prowadzący imprezę Kamil Baleja z RMF FM. Cykl „Sztuka składania historii” to efekt współpracy Gonciarza z marką Intel – uczy tego, jak opowiadać historie video przy pomocy najnowszych zdobyczy technologicznych. Nagrodzony odcinek z kolei to kulisy powstania video „Gdybyś był Japończykiem” połączone z rozważaniami o scenariuszu i narracji w filmach na YouTube. Nie dość, że dobre gatunkowo, to jeszcze nieocenione edukacyjnie. Innym ciekawym projektem sygnowanym marką Intel jest „Meet the Makers” przedstawiający historie tych, którzy pracując na rozwiązaniach dostarczanych przez Intel tworzą nowe technologie.

7. The Great Escape – it’s now or never

FOMO i marketing miejsc w najlepszej postaci. Graubünden – największy szwajcarski region znajdujący się na wschodzie kraju, słynący z turystyki i rolnictwa, promował się w 2016 kampanią, której celem było ściągnięcie zabieganych mieszczuchów z oddalonego o 150 km Zurychu na krótki odpoczynek na łonie wysokogórskiej natury. Agencja reklamowa Jung von Matt zaproponowała interaktywny billboard na głównym dworcu Zurich Hauptbahnhof. Za jego pomocą nadawano „live” z położonej 1500 m npm wioski Vrin. Głównym bohaterem akcji był sympatyczny brodaty mężczyzna, który kusił przypadkowych przechodniów darmowymi biletami na pociąg do Graubünden, innymi atrakcjami związanymi z regionem czy… załatwieniem problemów związanych z nieplanowanym urlopem.

8. This Girl Can

Kampanie marek Dove (Beauty on Your Own Terms – prawie 13 mln wyświetleń na YouTube) i Always (Always Like a Girl – 28 mln wyświetleń) chyba wszyscy znamy i kochamy. Obydwie marki od dawna z sukcesem wykorzystują video content marketing do realizacji misji, jaką sobie założyły – wspierania młodych kobiet w realizacji swoich marzeń czy szerzenia idei naturalnego piękna (działania Dove w ramach „Dove Campaign for Real Beauty” liczą sobie już 12 lat, a ostatni raport „2016 Dove Global Beauty and Confidence Report” pokazuje, że jest jeszcze sporo do zrobienia – tylko 4 proc. kobiet z 10, 5 tys. przebadanych w 13 krajach uważa się za atrakcyjne).

Obydwie kampanie skradły serca milionom i mało kto pamięta nieco starszą, lecz równie dobrą, podobną w przekazie i niezwykle energetyczną kampanię w wykonaniu Sport England (2015), motywującą dziewczyny w każdym wieku (i – jak zapewnia Jennie Price, odpowiedzialny za projekt – w każdym rozmiarze i kondycji) do sportu. Sportu, który 75 proc. Brytyjek chciałoby uprawiać, jednak ciągle różnica między mężczyznami a kobietami uskuteczniającymi tę chęć wynosi w grupie wiekowej 14-40 lat aż 2 mln.

Reebok do tematu podszedł w 2016 nieco inaczej, niemniej równie skutecznie. Zerknijcie na ten film, którego hasłem przewodnim jest „Honor your days”:

https://www.youtube.com/watch?v=bcJGh32e2Mw

Pytanie, z którym marka zostawia nas na koniec: “Are you making the most of every single one?” daje do myślenia.

9. Nederland first

Ta kampania ląduje na mojej liście za RTM, poczucie humoru i viralowość. W odpowiedzi na hasło Donalda Trumpa „America First”, Holandia przesyła krótką wizytówkę swojego kraju. Wizytówkę niczym żywcem wyjętą z kampanii Trumpa:

10. A Year in Review

GoPro – marka, na którą stawia wielu miłośników sportów ekstremalnych. Marka, która kojarzy się z zawrotną szybkością, przygodą, przekraczaniem granic, hasłem:„Be a Hero”. Większość contentu video, którym GoPro się promuje, takie właśnie jest. Ale nie ten film.

Dlaczego GoPro zdecydowało się taki materiał obrandować? By dotrzeć do szerszej publiczności. Co ciekawe, „everyday heroism” w takim wydaniu również się sprawdza. A tu klasyka stworzona przez GoPro na koniec 2016 roku z kompilacją najlepszych filmów kręconych przez klientów marki i wpisująca się w kanon USC (user generated content).

Co sądzicie o powyższym zestawieniu? A może macie własnych kandydatów do subiektywnego rankingu Edyty? Dajcie znać w komentarzach poniżej!

Autorka:

Edyta-kowal-prowly

Edyta Kowal, Content Manager & Editor w Prowly.com odpowiedzialna za rozwój mediów własnych marki. Prowadzi bloga Prowly Magazine, wcześniej m.in. redaktor naczelna serwisu Proto.pl. Prywatnie miłośniczka czterech kółek o dużym napędzie, uzależniona od PR-u, czekolady i filmów. Śledź Edytę na Twitterze: @edyta_kowal

Subskrybuj, aby otrzymywać top artykuły, wskazówki i porady marketingowe.

GetResponse Sp. z o.o. potrzebuje danych zawartych w tym formularzu w celu dostarczenia Ci materiałów, o które wnioskujesz. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękujemy za rejestrację!

Niedługo wyślemy Ci wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.