BAZA WIEDZY GETRESPONSE
Zapisz się!

Tym samym zyskasz dostęp do wszystkich naszych treści takich jak webinary, ebooki, aktualizacje emailowe i nie tylko!

Email marketing w branży kosmetycznej.

Dowiedz się, w jaki sposób branża kosmetyczna wykorzystuje kanał email, jak zaplanować działania marketingowe oraz jakie są wymogi prawne w kwestii przetwarzania danych osobowych.

Wstęp

Od wielu lat przyglądamy się uważnie działaniom email marketingowym stosowanym przez firmy z różnych branż. W tym poradniku wzięliśmy pod lupę sposób wykorzystania email marketingu w branży kosmetycznej.

Dzięki temu poradnikowi:

 • poznasz poziom zaawansowania email marketingu lokalnych i ogólnopolskich sieci drogerii prowadzących sprzedaż przez Internet, drogerii internetowych oraz producentów kosmetyków,
 • rozwiejesz wątpliwości dotyczące prawnych aspektów email marketingu: zgody na prowadzenie komunikacji handlowej, zgody na przetwarzanie danych osobowych, zapytań ofertowych, rejestracji bazy adresów w GIODO, wysyłki wiadomości od partnerów,
 • dowiesz się w jaki sposób konstruować poprawne formularze zapisu,
 • poznasz elementy skutecznej kampanii: wiadomości potwierdzające, powitalne, wiadomości zakupowe, budujące zaangażowanie, zapraszające do działań offline, itp.

Celem poradnika jest pomoc marketerom z branży kosmetycznej w skutecznym wykorzystaniu kanału email marketingowego. Dzięki praktycznym wskazówkom, będą mogli samodzielnie zweryfikować swoje dotychczasowe działania, następnie wdrożyć rozwiązania, które przyniosą wysoki zwrot z inwestycji oraz podniosą jakość komunikacji email marketingowej z subskrybentami.

Zapraszamy do lektury.

Stan email marketingu w branży kosmetycznej

O BADANIU

W raporcie ekspertów GetResponse “Stan email marketingu 2013” poziom zaawansowania email marketingu w branży „Uroda i kosmetyka” osiągnął przeciętny wynik na poziomie 53%, który uplasował ją dopiero na 12 miejscu w końcowej klasyfikacji wśród wszystkich branż objętych badaniem.

Można zauważyć, że email marketing nie jest najmocniejszym elementem działań promocyjnych całej branży. Zaobserwowaliśmy jednak wzrost na poziomie 5% w porównaniu z analogicznym badaniem z 2012 roku.

Dlatego postanowiliśmy bardziej szczegółowo przeanalizować działania email marketingowe firm związanych z sektorem kosmetycznym.

W tym celu przeanalizowaliśmy sposób budowania bazy mailingowej, przestrzeganie dobrych praktyk email marketingu, częstotliwość wysyłania newsletterów oraz poszczególne elementy wiadomości wysyłanych przez 110 firm związanych z branżą kosmetyczną:

 • 74 drogerie internetowe
 • 6 ogólnopolskich sieci drogerii, które prowadzą sprzedaż przez internet
 • 6 lokalnych sieci drogerii, które prowadzą sprzedaż przez internet
 • 24 producentów kosmetyków

Badanie trwało od 01.07.2014 r. do 31.10.2014 r.

PRODUCENCI KOSMETYKÓW

Subskrypcja

63% z przebadanych producentów kosmetyków buduje swoją bazę mailingową za pomocą formularza zapisu umieszczonego na stronie internetowej.

4% stosuje zachętę do subskrypcji w postaci rabatu, upominku lub kwoty do wykorzystania przy pierwszym zamówieniu.

7% oferuje centrum preferencji, dzięki któremu subskrybent może wybrać, czy interesują go produkty dla kobiet lub mężczyzn.

40% z nich korzysta z modelu subskrypcji za potwierdzeniem (wysyła – na podany przez subskrybenta adres – wiadomość zawierającą link potwierdzający chęć subskrypcji). Tylko 33% firm budujących listę mailingową prosi subskrybentów o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Newsletter

Z analizy poszczególnych elementów newslettera wynika, że:

 • Jedynie 40% producentów wysyłających newslettery umieszcza w nich przyciski social media (zarówno te promujące ich firmowe kanały social media, jak i te umożliwiające dzielenie się wiadomościami w poszczególnych portalach społecznościowych)
 • 41% umożliwia subskrybentom otwieranie wiadomości w przeglądarce za pomocą specjalnego linka umieszczanego zazwyczaj w sekcji preheader
 • 90% umieszcza w stopce wiadomości link umożliwiający rezygnację z subskrypcji
 • w 60% wiadomości zastosowano przyciski wzywające do działania (ang. call to action) ułatwiające odbiorcy nawigację

Zwroty i słowa, które najczęściej powtarzały się w adresach email, znajdujących się w polu nadawcy:

 • sklep@….
 • nazwafirmy@….
 • newsletter@…
 • kontakt@…

Wysyłane newslettery najczęściej dotyczą promocji, nowości i wydarzeń specjalnych. Niezwykle rzadko zawierają wartościowe treści lub odnośniki do artykułów.

Częstotliwość wysyłki:
Częstotliwość wysyłki

OGÓLNOPOLSKIE SIECI DROGERII

Subskrypcja

83% ogólnopolskich sieci drogerii buduje swoją listę mailingową za pomocą umieszczanego na stronie formularza zapisu.

16% stosuje zachętę do subskrypcji w postaci rabatu, upominku lub kwoty do wykorzystania przy pierwszym zamówieniu.

20% stosuje centrum preferencji, dzięki któremu subskrybent może wybrać czy interesują go produkty dla kobiet lub mężczyzn.

40% wykorzystuje model subskrypcji za potwierdzeniem. Niestety, tylko 40% dużych sieci budujących listę mailingową prosi subskrybentów o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Newsletter

Z analizy poszczególnych elementów newsletterów płyną następujące wnioski:

 • 75% dużych sieci drogerii korzysta z integracji email marketingu z social media.
 • 75% umożliwia subskrybentom otwieranie wiadomości w przeglądarce za pomocą specjalnego linka umieszczanego zazwyczaj w sekcji preheader.
 • wszystkie duże drogerie objęte badaniem mają na względzie dobre praktyki email marketingu i umieszczają w stopce wiadomości link umożliwiający rezygnację z subskrypcji.
 • wszystkie wiadomości wysyłane przez duże drogerie zawierają przyciski wzywające do działania. Wszystkie analizowane wiadomości były stricte sprzedażowe – promowały oferty specjalne i wydarzenia odbywające się na terenie hoteli.

Zwroty i słowa, które najczęściej powtarzały się w adresach email, znajdujących się w polu nadawcy:

 • kontakt@…
 • folder@…
 • info@…
 • portal@…
Częstotliwość wysyłki:
Częstotliwość wysyłki

LOKALNE SIECI DROGERII

Subskrypcja

71% z przebadanych lokalnych sieci drogerii buduje swoją bazę mailingową za pomocą formularza zapisu umieszczonego na stronie internetowej.

Żadna z badanych sieci nie stosuje zachęty do subskrypcji w postaci rabatu, upominku lub kwoty do wykorzystania przy pierwszym zamówieniu. 20% stosuje centrum preferencji, dzięki któremu subskrybent może wskazać konkretną drogerię, z której chciałby otrzymywać oferty.

40% z nich korzysta z modelu subskrypcji za potwierdzeniem (wysyła – na podany przez subskrybenta adres – wiadomość zawierającą link potwierdzający chęć subskrypcji). Niestety, żadna z firm budujących listę mailingową nie prosi subskrybentów o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Newsletter

Z analizy poszczególnych elementów newslettera wynika, że:

 • Wszystkie lokalne sieci wysyłające newslettery umieszczają w nich przyciski social media.
 • żadna nie umożliwia subskrybentom otworzenia wiadomości w przeglądarce za pomocą specjalnego linka umieszczanego zazwyczaj w sekcji preheader.
 • 100% umieszcza w stopce wiadomości link umożliwiający rezygnację z subskrypcji.
 • w 100% wiadomości zastosowano przyciski wzywające do działania (ang. call to action) ułatwiające odbiorcy nawigację.

Najpopularniejszym zwrotem w adresie email, znajdującym się w polu nadawcy był:

 • newsletter@…

Wysyłane newslettery najczęściej dotyczą promocji, nowości i wydarzeń specjalnych.

Częstotliwość wysyłki:
Częstotliwość wysyłki

DROGERIE INTERNETOWE

Subskrypcja

81% z przebadanych lokalnych sieci drogerii buduje swoją bazę mailingową za pomocą formularza zapisu umieszczonego na stronie internetowej.

12% stosuje zachętę do subskrypcji w postaci rabatu, upominku lub kwoty do wykorzystania przy pierwszym zamówieniu.

8% stosuje centrum preferencji, dzięki któremu subskrybent może wskazać konkretną drogerię, z której chciałby otrzymywać oferty.

40% z nich korzysta z modelu subskrypcji za potwierdzeniem (wysyła – na podany przez subskrybenta adres – wiadomość zawierającą link potwierdzający chęć subskrypcji). Niestety, żadna z firm budujących listę mailingową nie prosi subskrybentów o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Newsletter

Z analizy poszczególnych elementów newslettera wynika, że:

 • 64% drogerii internetowych wysyłających newslettery umieszcza w nich przyciski social media.
 • 41% umożliwia subskrybentom otworzenie wiadomości w przeglądarce za pomocą specjalnego linka umieszczanego zazwyczaj w sekcji preheader.
 • 73% umieszcza w stopce wiadomości link umożliwiający rezygnację z subskrypcji .
 • w 45% wiadomości zastosowano przyciski wzywające do działania (ang. call to action) ułatwiające odbiorcy nawigację.

Zwroty i słowa, które najczęściej powtarzały się w adresach email, znajdujących się w polu nadawcy:

 • newsletter@…
 • kontakt@…
 • sklep@…
 • info@…

Wysyłane newslettery najczęściej dotyczą promocji, nowości i wydarzeń specjalnych.

Częstotliwość wysyłki:
Częstotliwość wysyłki

Podsumowanie

Wyniki badania branży kosmetycznej wyraźnie wskazują na fakt, że tylko część firm wciela działania email marketingowe w ogólną strategię komunikacji – jedynie 45% firm posiadających na swojej stronie formularz zapisu dokonuje regularnych wysyłek.

Wiadomości są wysyłane głównie w formacie HTML i mają atrakcyjną formę graficzną. Tylko nieliczne firmy decydują się na wysyłkę wiadomości w formacie plain text.

Wciąż stosunkowo niewiele firm z branży kosmetycznej stosuje dobre praktyki email marketingu. Jedynie 40% stosuje potwierdzenie subskrypcji, średnio 18% prosi o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Tylko 8% spośród firm objętych badaniem zachęca użytkowników do subskrypcji za pomocą rabatu lub upominku na początek. 14% badanych stosuje podstawowe centrum preferencji, pozwalające na dokładniejsze dopasowanie treści wiadomości wysyłanych do subskrybentów (kobieta/mężczyzna).

O wiele lepiej wypadła w badaniu zawartość szablonu wysyłanych wiadomości. 70% wiadomości zawiera link do profilu firmy w mediach społecznościowych, 91% zawiera link umożliwiający rezygnacje z subskrypcji, a 76% zawiera wezwanie do działania. 44% wiadomości zawiera link umożliwiający wyświetlenie treści wiadomości w przeglądarce.

Z raportu jednoznacznie wynika, że w branży kosmetycznej email marketing nie jest wykorzystywany w wystarczającym stopniu. Jest bardzo wiele miejsca na wprowadzenie działań, mogących przynieść duży zwrot z inwestycji. Mamy nadzieję, że kolejna edycja naszego raportu pokaże znaczną poprawę w kwestii wykorzystania email marketingu w branży kosmetycznej.

Zgodnie z prawem

ZGODA NA PROWADZENIE KOMUNIKACJI HANDLOWEJ

Chcąc prowadzić kampanie email marketingowe warto zapoznać się z aspektami prawnymi, które ściśle określają jakie działania i praktyki są dozwolone, a które wręcz zabronione.

Jednym z najistotniejszych aspektów z punktu widzenia osób prowadzących bloga i nie tylko, jest pozyskiwanie zgody pozwalającej na przekazywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej.

Zgodnie z przepisami zawartymi w Ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną, każdy kto chce przekazywać informacje handlowe za pomocą poczty elektronicznej do osób fizycznych musi uzyskać na to zgodę. Zgoda ta wyrażona musi być przez użytkownika wyraźnie i jednoznacznie, wskazując bezdyskusyjnie jego chęć na otrzymywanie określonych wiadomości.

Niezależnie od powyższej regulacji, znowelizowane przepisy ustawy prawo telekomunikacyjne wymagają uzyskania zgody na otrzymywanie informacji handlowych na urządzenia komunikacyjne odbiorcy. Zgodnie z art. 172 ustawy prawo telekomunikacyjne, „zakazane jest używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, chyba że abonent lub użytkownik końcowy uprzednio wyraził na to zgodę”. W praktyce chodzi o uzyskanie zgody odbiorcy na otrzymywanie informacji handlowych na każde urządzenie zdolne do odbioru i odczytania takiej wiadomości (np. komputer, smartfon, tablet).

Zgodnie z przepisem art. 174 ustawy prawo telekomunikacyjne, zgoda na otrzymywanie informacji handlowych musi być:

 • wyraźna (tzn. nie może domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści)-ten wymóg opisujemy bliżej w dalszej części poradnika,
 • utrwalona i potwierdzona przez użytkownika – w przypadku wyrażenia jej drogą elektroniczną (tzn. np. za pośrednictwem strony www nadawcy newslettera) -w praktyce chodzi tutaj o możliwość odtworzenia daty i godziny wyrażenia zgody przez administratora serwisu (wraz z adresem IP urządzenia, z którego korzystał odbiorca),
 • możliwa do wycofania w każdym czasie, w sposób prosty i wolny od opłat, np. poprzez umieszczenie w stopce każdego maila odesłania do strony, poprzez którą odbiorca może się wypisać z newslettera (szczegóły poniżej).

W odróżnieniu od ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, ustawa prawo telekomunikacyjne nie odróżnia wymogów w zależności od tego, czy odbiorca ma być osobą fizyczną (np. jan.kowalski@ firma.com), czy też korespondencja ma być dostarczana na adres firmowy (np. biuro@firma.com). Od 25 grudnia 2014 r. każda korespondencja o charakterze handlowym wysyłana na adres email wymaga zgody odbiorcy (niezależnie od tego, czy jest to adres email osoby fizycznej czy firmy).

Pokrótce, są dwa rodzaje informacji: neutralna i handlowa. Treść decyduje o tym, czy informacja jest neutralna czy handlowa. Informacja jest uważana za handlową, jeśli zawiera elementy perswazji, zachęcające w sposób pośredni lub bezpośredni do nabycia towaru lub skorzystania z usług.

Poniżej przykład informacji handlowej wysłanej przez Yves Rocher:

Zdj. 1 – Fragmenty wiadomości handlowej wysłanej przez Yves Rocher
Zdj. 1 – Fragmenty wiadomości handlowej wysłanej przez Yves Rocher

Według ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, za informację handlową możemy uznać każdą informację przeznaczoną bezpośrednio lub pośrednio do promowania towarów, usług lub wizerunku przedsiębiorcy lub osoby wykonującej zawód, której prawo do wykonywania zawodu jest uzależnione od spełnienia wymagań określonych w odrębnych ustawach, z wyłączeniem informacji umożliwiającej porozumiewanie się za pomocą środków komunikacji elektronicznej z określoną osobą oraz informacji o towarach i usługach niesłużącej osiągnięciu efektu handlowego pożądanego przez podmiot, który zleca jej rozpowszechnianie, w szczególności bez wynagrodzenia lub innych korzyści od producentów, sprzedawców i świadczących usługi.

Informacja handlowa ponadto, musi być wyraźnie wyodrębniona i oznaczona w sposób niebudzący wątpliwości, że jest to informacja handlowa. Zawarte w niej powinny być m.in.: nazwa i adresy elektroniczne podmiotu , na zlecenie którego jest rozpowszechniana dana informacja oraz wyraźny opis form działalności promocyjnej, w szczególności obniżek cen, nieodpłatnych świadczeń pieniężnych lub rzeczowych i innych korzyści związanych z promowaną ofertą, a także jednoznaczne określenie warunków korzystania ze wspomnianych korzyści.

Przyzwolenie na prowadzenie takiej komunikacji można uzyskać na wiele sposobów, poprzez m.in.:

 • formularz papierowy,
 • formularz zapisu on-line,
 • deklarację słowną (pod warunkiem jej utrwalenia, np. nagrania zgody za uprzednią zgodą potencjalnego odbiorcy na nagrywanie rozmowy telefonicznej),
 • formularz zakupowy,
 • aplikację służąca do rejestracji np. na wydarzenie.

Istotnym elementem, o którym należy pamiętać jest fakt, iż zgoda wyrażana przez użytkowników nie może być domniemana ani dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści. Innymi słowy, nie powinno się ukrywać lub wplatać informacji o zgodzie na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną np. w Warunkach Korzystania z Serwisu, które odwiedzający stronę internetową muszą zatwierdzić. Zgoda ta powinna być wyodrębniona i widoczna dla potencjalnego odbiorcy newslettera, a nadawca nie może zakładać, że użytkownik się zgadza na otrzymywanie komunikacji handlowej.

Zgoda ta wyglądać może jak na poniżej widocznym formularzu zapisu. Przedstawiony poniżej formularz zawiera osobne pole wyboru, które wymaga zaznaczenia przez użytkownika, aby zatwierdzić chęć otrzymywania wiadomości handlowych od wybranego nadawcy. Pamiętać warto, że pole to nie powinno być domyślnie zaznaczone w celu zapewnienia, że tylko użytkownicy, którzy faktycznie chcą dokonać subskrypcji, poprawnie zakończą proces.

Poniżej znajduje się przykład prawidłowego formularza zapisu. Zawiera on osobne pole wyboru które użytkownik musi zaznaczyć, aby otrzymywać wiadomości handlowe od wybranego nadawcy. Warto że pole to nie powinno być domyślnie zaznaczone. Dzięki temu subskrypcji dokonają wyłącznie osoby, które faktycznie są na to zdecydowane.

Zdj. 2 – Formularz zapisu z polem wyboru umożliwiającym wyrażenie zgody na otrzymywanie informacji handlowej na stronie firmy Tołpa
Zdj. 2 – Formularz zapisu z polem wyboru umożliwiającym wyrażenie zgody na otrzymywanie informacji handlowej na stronie firmy Tołpa

Ponadto, zgoda zakomunikowana przez użytkownika może być odwołana w dowolnym, wybranym przez niego momencie. Zaleca się, aby proces rezygnacji z subskrypcji był możliwie prosty i krótki. Przykładem rozwiązania, które pozwala na osiągnięcie tego celu, jest umieszczenie linku automatycznej rezygnacji z subskrypcji w każdej wiadomości przesyłanej przez nadawcę.

Zdj. 3 – Link umożliwiający wypisanie się z newslettera

Istnieją oczywiście inne rozwiązania pozwalające na osiągnięcie tego samego celu, jak np. umieszczenie numeru telefonu do BOK, gdzie konsultant może pomóc zrezygnować z subskrypcji. Sposób ten jednak nie jest raczej preferowany przez użytkowników, a przedłużający się proces może irytować subskrybentów, którzy zamiast bezpiecznej drogi wypisu mogą skorzystać z oznaczenia wiadomości jako spam. Takie zgłoszenia mają z kolei negatywny wpływ na skuteczność kampanii email marketingowych nadawcy (w szczególności ich dostarczalności, co stanowi dodatkowy argument na przeciw).

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH

Kolejnym typem zgody, jaki należy uzyskać od użytkownika, aby móc kierować do niego komunikację handlową jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Jeżeli komunikacja handlowa ma być związana wyłącznie z promowaniem produktów i usług nadawcy newslettera (a nie podmiotów trzecich, np. naszych partnerów i affiliatów), to zgoda nie jest wymagana, ponieważ ustawa o ochronie danych osobowych przewiduje w takim przypadku uprawnienie do przetwarzania danych osobowych wynikające z samych przepisów (zgodnie z art. 23 ust. 1 w zw. z art. 23 ust. 4 pkt 1 ustawy o ochronie danych osobowych, przetwarzanie danych jest dopuszczalne m.in. gdy jest to niezbędne do marketingu bezpośredniego własnych produktów lub usług administratora danych). Niezależnie od powyższego, w takim przypadku i tak wymagane jest poinformowanie potencjalnego odbiorcy o m.in. o adresie swojej siedziby i pełnej nazwie, celu zbierania danych, prawie dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, dobrowolności albo obowiązku podania danych, co w praktyce następuje za pomocą tzw. check-box’a (dokładny zbiór informacji, który powinien być zamieszczony w klauzuli jest określony w art. 24 ustawy o ochronie danych osobowych).

Powyższy wymóg związany jest z tym, że na nasz newsletter mogą się zapisać zarówno osoby korzystające z adresów email osoby fizycznej (np. jan.kowalski@firma.com), jak i ze skrzynek firmowych (np. biuro@firma.com). W przypadku zapisania się osoby fizycznej do newslettera, dochodzi do przetwarzania danych osobowych (zgodnie ze stanowiskiem GIODO adres email zawierający imię i nazwisko, to dana osobowa), a zatem zgoda na przetwarzanie danych osobowych (ewentualnie poinformowanie o przetwarzaniu danych) jest konieczna.

Często spotykaną praktyką jest łączenie dwóch wspomnianych typów zgód (na otrzymywanie informacji handlowych oraz na przetwarzanie danych) w jedną wspólną deklarację, co powinno być jednak poprzedzone gruntowną analizą konkretnego przypadku. Sugerowanym rozwiązaniem jest załączenie dodatkowego pola wyboru w formularzu zapisu, który określał będzie osobne przyzwolenie na przetwarzanie danych użytkownika:

Zdj. 4 – Dwa oddzielne pola wyboru w formularzu zapisu
Zdj. 4 – Dwa oddzielne pola wyboru w formularzu zapisu

W celu uniknięcia problemów związanych z brakiem posiadania jednej z wymienionych zgód warto zaznaczyć, iż oba pola wyboru są obowiązkowe w celu poprawnego zarejestrowania subskrybenta. To pozwoli na uniknięcie nieprzyjemności związanych z potencjalnym ryzykiem zgłoszenia nadawcy do organizacji zwalczających spam. Jeżeli zbieramy jednak dane na potrzeby wysyłania informacji handlowych przy okazji zawierania umowy za pośrednictwem serwisu (np. formularz zakupu towaru), to należy pamiętać, że zgoda nie może być zaznaczona jako pole obowiązkowe, ponieważ w takim przypadku niejako zmuszalibyśmy odbiorcę do jej wyrażenia, a to nie spełniałoby wymogu jej dobrowolności.

ZAPYTANIA OFERTOWE

Należy uznać, że z chwilą wejścia w życie znowelizowanych przepisów ustawy prawo telekomunikacyjne, wysyłanie tzw. zapytań ofertowych jest niezgodne z prawem. Niezależnie od aspektów prawnych, nie jest ono dobrą praktyką. Szanujący się dostawcy usług email marketingowych wręcz walczą z takimi praktykami i odmawiają współpracy z marketerami korzystającymi z takich taktyk.

Światowi dostawcy usług poczty elektronicznej natomiast często współpracują z organizacjami zwalczającymi spam i blokują nadawców, którzy realizują tzw. kampanie mailingowe bez potwierdzenia w tym i zapytania ofertowe.

Prowadzenie kampanii mailingowych w ten sposób może być uznane za wykroczenie z punktu widzenia prawnego oraz jest piętnowane przez światowe organizacje, co prowadzić może do blokowania komunikacji email marketingowej pochodzących od firm korzystających z takich rozwiązań.

REJESTRACJA W GIODO

Każdy kto chce prowadzić kampanie email marketingowe i w tym celu gromadzić bazy adresów email powinien upewnić się, że przetwarzane zbiory danych powinny zostać przez nich zarejestrowane w ogólnopolskim rejestrze zbiorów danych osobowych prowadzonych przez GIODO. Wymóg ten dotyczy zarówno firmy, jak i osoby prywatne, będące administratorami danych osobowych z wyłączeniem osób fizycznych, które przetwarzają dane wyłącznie w celach osobistych lub domowych. Wymóg rejestracji bazy danych w GIODO jest również wyłączony w przypadku powołania przez administratora tzw. administratora bezpieczeństwa informacji (ABI) i zgłoszenia ABI do GIODO.

Bazę danych można zarejestrować między innymi za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej GIODO aczkolwiek wymagany do tego będzie bezpieczny podpis elektroniczny lub uzupełnienie zgłoszenia formą papierową.

Pamiętać należy, że obowiązek rejestracji zbiory danych osobowych obowiązuje nawet, gdy powierzona zostaje odpowiedzialność za realizację wysyłek kampanii email marketingowych innej firmie. Rejestracja ta jest jednorazowa i nie trzeba jej powtarzać w przypadku gdy dodawane zostaną nowe dane pozyskanych subskrybentów.

PRZESYŁANIE WIADOMOŚCI OD PARTNERÓW

Swoim subskrybentom możesz przesyłać wyłącznie informacje, o których wspomniałeś w formularzu zapisu. Nie powinieneś zakładać, że Twoi subskrybenci będą chcieli otrzymywać informacje od Twoich partnerów czy nawet innych produktów firmy.

Zakazane jest bowiem przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy będącego osobą fizyczną za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Informację handlową uważa się za zamówioną, jeżeli odbiorca wyraził zgodę na otrzymywanie takiej informacji, w szczególności udostępnił w tym celu identyfikujący go adres elektroniczny.

Napisz dokładnie jakiego rodzaju wiadomości zamierzasz wysyłać do subskrybentów swojego bloga. Być może poruszasz wiele wątków i nie każdy musi być dla wszystkich odbiorców interesujący. Upewnij się, że subskrybenci dokładnie wiedzą, jakiego rodzaju informacje będą otrzymywali po dokonaniu subskrypcji, aby zredukować ryzyko oznaczeń wiadomości jako spam.

Jeżeli oprócz wiadomości bezpośrednio związanych z tematyką Twojego bloga masz zamiar wysyłać materiały reklamowe, oferty handlowe oraz oferty w ramach programów afiliacyjnych – poinformuj o tym na etapie subskrypcji, aby każdy z Twoich subskrybentów miał tego świadomość. Nie ma nic złego w wysyłaniu do osób znajdujących się na Twojej liście mailingowej informacji dotyczących oferty Twoich partnerów, pod warunkiem, że wyrazili oni na to zgodę.

Dodatkowo, w stopce wiadomości zawierającej informacje handlowe warto dodać dlaczego dany użytkownik otrzymuje od Ciebie wiadomość. Być może nie pamięta tak dobrze Twojej marki lub jednego z partnerów, a informacja ta może go uspokoić i zatrzymać przed ewentualnym wypisem z listy subskrybentów.

Należy pamiętać, że w przypadku przesyłania wiadomości od partnerów twojej firmy, powinno się zdobyć zgodę na przetwarzanie danych osobowych (nie wystarczy samo powiadomienie o danych administratora danych i spełnienie innych obowiązków informacyjnych z art. 24 ustawy o ochronie danych osobowych) -dokładniej piszemy o tym w rozdziale „Zgoda na przetwarzanie danych/Informacja o przetwarzaniu danych”.

Podsumowując, jeśli chcesz prowadzić kampanie email marketingowe, musisz pamiętać o:

 1. Zbieraniu zgód na przetwarzanie danych osobowych*,
 2. Zbieraniu zgód na prowadzenie komunikacji handlowej**,
 3. Umożliwieniu łatwego wypisu z subskrypcji w dowolnym momencie,
 4. Rejestracji bazy danych w GIODO***
 5. Komunikowaniu się z odbiorcami tylko w celach wymienionych na etapie dołączenia do subskrypcji
* Szczegóły omówione są w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tj. Dz. U. z 2014 r. poz. 1182)
** Szczegóły znajdziesz w Ustawie z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422)
*** Pełne informacje o tym, kto musi rejestrować zbiór danych w znajdziesz na stronie internetowej GIODO

JAK PRAWIDŁOWO SKONSTRUOWAĆ FORMULARZ ZAPISU

Jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań do budowania listy mailingowej za pomocą własnej strony internetowej są formularze zapisu. Formularze te mogą przybierać różne formy, mogą być np. na stałe zagnieżdżone na stronie internetowej lub przeciwnie, mogą pojawiać się tylko po spełnieniu określonych warunków.

Do głównych typów formularzy zapisu zalicza się:

 • formularze zagnieżdżone,
 • formularze typu lightbox lub pop over,
 • formularze typu „bar”,
 • formularze wykorzystujące mechanizm „exit intent”.

Wybierając miejsce dla formularza zapisu na stronie pamiętaj o jednej ważnej rzeczy. Im więcej kroków musi wykonać użytkownik, tym gorzej. Najlepiej umieść formularz w widocznej części strony, by czytelnik wpisał od razu dane do pól i nie musiał przechodzić do kolejnej podstrony.

Każdy z rodzajów formularzy jest nieco inny, dlatego postanowiliśmy opisać je w kilku słowach poniżej.

Formularze zagnieżdżone

Najczęściej spotykany typ formularza to właśnie formularza zagnieżdżony. Niezależnie od aktywności odbiorcy, zawsze mogą być odnalezione w tym samym miejscu na stronie internetowej, najczęściej w panelu bocznym lub stopce.

Zdj. 5 – Formularz zagnieżdżony na stronie firmy Bielenda.
Zdj. 5 – Formularz zagnieżdżony na stronie firmy Bielenda.
Formularze typu lightbox lub pop over

Jeśli chcesz uczynić formularz zapisu bardzo widocznym, pomyśl o umieszczeniu go w wyskakujących okienkach typu „lightbox” czy “pop over”, które pojawiają się automatycznie przy wejściu na stronę. Ten sposób wyświetlania komunikatu może stać się z czasem irytujący dla Twoich stałych czytelników, jeśli widzą go za każdym razem.

Zdj. 6 – Formularz typu pop over na stronie firmy Tołpa.
Zdj. 6 – Formularz typu pop over na stronie firmy Tołpa.

W tym celu spraw, by formularz wyświetlał się tylko nowym osobom, a powracającym nie wyskakiwał przy każdej wizycie. To grupa stałych, lojalnych czytelników, więc nie przegapią zagnieżdżonego na Twojej stronie formularza.

Formularze typu „bar”

Jest to rodzaj formularzy, które obecnie zyskują na popularności. Wykorzystują one najczęściej zewnętrzne aplikacje lub pluginy (np. Hello Bar), dzięki którym na stronie internetowej pojawia się belka zawierająca krótki komunikat i prosty formularz zapisu. Belka ta może być przypięta do górnej lub dolnej krawędzi witryny i dodatkowo najczęściej zaprojektowana jest w odmiennym kolorze od pozostałych elementów strony. Dzięki temu rozwiązanie to może skutecznie przyciągnąć uwagę odwiedzających.

Formularze wykorzystujące mechanizm „exit intent”

Ten typ formularzy wykorzystuje aktywność użytkownika i ruch kursora w oknie przeglądarki. Podobnie jak poprzednio opisany rodzaj formularzy, ten również najczęściej tworzony jest za pomocą zewnętrznych rozwiązań i serwisów takich, jak np. ExitCollar czy BounceExchange. W momencie, gdy odwiedzający Twoją stronę internetową postanowią zamknąć zakładkę z przeglądaną stroną, możesz zaprezentować im dodatkowy formularz zapisu mający na celu ponowne zainteresowanie Twoją marką. Dzięki takiemu mechanizmowi możesz spróbować przekonać do siebie użytkowników, którzy nie wyrazili dotychczas zainteresowania oferowanymi usługami.

Choć opisane powyżej formularze zapisu różnią się mechanizmami działania oraz sposobem ich umieszczania na stronach internetowych, główne zasady ich projektowania pozostają zbliżone. W celu stworzenia formularza, który pozyska dla Ciebie możliwie największą liczbę nowych subskrybentów, trzeba wziąć pod uwagę szereg elementów, które muszą zostać odpowiednio do siebie dopasowane.

Typowy formularz zapisu powinien zawierać poniższe elementy:

 • nagłówek ze skutecznym „copy”, które zainteresuje odbiorcę,
 • pola tekstowe do wypełnienia, np. adres email,
 • przycisk wzywający do działania (ang. call to action),
 • zgodę na przetwarzanie danych osobowych,
 • zgodę na przekazywanie treści handlowych drogą elektroniczną,
 • opcjonalnie – dodatkowy motywator, np. darmowy poradnik lub kupon rabatowy,
 • opcjonalnie – zapewnienie o bezpieczeństwie danych.
Nagłówek

Poza designem formularza zapisu prawdopodobnie najważniejszym elementem wpływającym na jego skuteczność jest dobrze dopracowany nagłówek. Dzięki niemu powinieneś być w stanie zatrzymać uwagę odbiorcy i zmotywować go do działania, które chcesz osiągnąć, tj. do zapisu do listy mailingowej. Jeśli Twój nagłówek będzie dobrze operował językiem korzyści i przekaże wartość, jaką masz do zaoferowania, to możesz być pewien, że przekona potencjalnych odbiorców do zapisu.

Zdj. 7 – Intersujący nagłówek formularza firmy Lovenue – firma wysyła do klientek listy miłosne.
Zdj. 7 – Intersujący nagłówek formularza firmy Lovenue – firma wysyła do klientek listy miłosne.

Istotnym elementem formularza zapisu jest zadbanie o to, aby był on widoczny i czytelny. Biorąc pod uwagę coraz większą popularność urządzeń mobilnych, których ekrany często bywają znacznie mniejsze od ekranów monitorów, powinieneś zwrócić uwagę na czcionkę i design swojego formularza. Bezpiecznie jest założyć, że nagłówki nie powinny być mniejsze niż 22 piksele, aby były czytelne na wszystkich urządzeniach niestacjonarnych.

Pola tekstowe

Pola tekstowe są głównym elementem formularzy zapisu, a zarazem i źródłem największych wątpliwości. Tworząc swój formularz powinieneś zadecydować, jakie informacje na temat potencjalnych subskrybentów Cię interesują i jakie chcesz im zadać pytania. Istnieje jednak ryzyko, że zadasz niewłaściwe pytanie lub zadasz ich zbyt wiele, co sprawi, że odsetek osób, które zapiszą się do Ciebie na listę, zmaleje.

Przy tym procesie musisz zastanowić się, które dane są dla Ciebie rzeczywiście niezbędne. Być może wystarczy, że dowiesz się jak Twoi odbiorcy mają na imię i jaki jest ich adres email. Zainteresowania i miejsce zamieszkania mogą być zbyteczne lub możesz o nie zapytać, wysyłając automatycznie wygenerowaną ankietę za pomocą funkcji autoresponderów.

Choć nie ma jednej złotej zasady, według której należałoby tworzyć formularze zapisu, warto przyjąć, że nie powinno się prosić o wypełnienie więcej niż 2-3 pól tekstowych. Każde kolejne zmniejszy Twoją konwersję i szansę na pozyskanie lojalnego klienta.

Przy tworzeniu pól tekstowych w formularzach zapisu warto wprowadzić w nich wartość domyślną lub taką, która podpowie użytkownikom, jakie dane powinni wprowadzić. Dzięki temu nie będą musieli się zastanawiać, jakiej odpowiedzi od nich wymagasz i co należy wpisać w danym polu.

Przyciski wzywające do działania (ang. Call to Action – CTA)

Przyciski wzywające do działania są równie istotne, jak skuteczny nagłówek formularza. To one mają sprawić, że odwiedzający użytkownik przestanie się wahać i wykona czynność, o którą go prosisz.

Może to być przycisk z treścią „Wyślij”, „Zapisz się” lub „Zamawiam oferty specjalne”. Tak jak w przypadku pól dodatkowych nie ma tu jednej, złotej zasady według której powinieneś działać. Zależeć to będzie przede wszystkim od tonu, jakim się posługujesz i tego, jakie zwroty i słowa działają na Twoich odbiorców najlepiej.

Pamiętaj jednak, że przycisk CTA może być właśnie tym elementem, który skłoni odwiedzającego do wypełnienia formularza. Wyróżnij go kolorem i rozmiarem tak, aby rzucał się w oczy od pierwszego momentu załadowania strony WWW. Pamiętaj jednak, aby był on odpowiednio duży i miał prześwit wokoło. To ułatwi użytkownikom smartfonów zapisanie się na listę.

Zgody

Ze względów prawnych jak i zalecanych praktyk, powinieneś umieścić w swoim formularzu zapisu odpowiednie zgody. Stwórz dwa pola wyboru, które nie będą automatycznie zaznaczone i pozwól, aby Twoi potencjalni klienci zaznajomili się z treścią zgód, które podpisują. Nie muszą one być równie podkreślone jak nagłówek czy przycisk CTA, ale pamiętaj, że ukrywanie zgód lub utrudnianie ich odczytania nie jest dobrą praktyką i może zadziałać na Twoją niekorzyść.

Opcjonalnie

W swoim formularzu możesz umieścić dodatkowe elementy, które zmotywują Twoich odbiorców do podjęcia ostatecznej decyzji dotyczącej zapisu. Najczęściej spotykanymi elementami, które są używane przez marketerów, są:

 • kupon rabatowy na następne zakupy,
 • darmowa dostawa produktów,
 • darmowe materiały, np. poradnik,
 • potwierdzenie ochrony danych osobowych.
Zdj. 8 – Formularz typu light box na stronie perfumeria.pl. W treści formularza umieszczona została zachęta w postaci zniżki na pierwsze zakupy.
Zdj. 8 – Formularz typu light box na stronie perfumeria.pl. W treści formularza umieszczona została zachęta w postaci zniżki na pierwsze zakupy.

Wszystko, co może wpłynąć pozytywnie na wskaźnik konwersji Twojego formularza zapisu, z pewnością powinno się w nim znaleźć. Oczywiście nie powinieneś umieszczać wszystkich elementów jednocześnie, aby nie zawierać w nim zbyt dużo informacji, które mogą przytłoczyć Twoich odbiorców.

Taki formularz mógłby osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego.

O tym, że posiadasz newsletter, warto czytelnikom przypominać również na inne sposoby. Jeśli organizujesz konkursy, połącz je z wymogiem zapisania się do newslettera. Jeśli posiadasz konta w serwisach społecznościowych, w zależności od funkcjonalności serwisu, umieść tam specjalne formularze zapisu (funkcjonalność potrzebna do tworzenia tych formularzy jest dostępna m.in. w GetResponse) lub co jakiś czas przypominaj o newsletterze.

Email marketing w branży kosmetycznej – elementy skutecznej kampanii

Schemat działań przygotowany przez ekspertów GetResponse.

Skuteczność działań email marketingowych zależy od odpowiednio przygotowanej strategii, która może być różna w zależności od specyfiki konkretnego biznesu.

Ważne, aby budować zaangażowanie odbiorców od samego początku. Aktywność użytkowników jest największa w krótkim okresie po dokonaniu subskrypcji.

Poniżej przedstawiamy przykładowy cykl wiadomości, jakie powinien otrzymywać każdy nowo zapisany odbiorca. Dzięki stopniowemu budowaniu zainteresowania i zaangażowania, odbiorcy Ci powinni w krótkim czasie przejść przez wszystkie etapy lejka zakupowego i stać się lojalnymi ambasadorami marki.

Dzięki odpowiednio zaplanowanym działaniom email marketingowym skuteczne ograniczysz koszty związane z pozyskiwaniem nowych klientów, poszerzysz zasięg swoich działań promocyjnych i zwiększysz skuteczność pozostałych kampanii marketingowych (nie tylko email marketingowych).

STRATEGIA KOMUNIKACJI.

Wiadomość potwierdzająca zapis (wysyłana po wypełnieniu formularza)

Każdy nowy subskrybent powinien otrzymać wiadomość zawierającą link potwierdzający chęć zapisania się na listę mailingową. Zabieg ten pozwala m.in. na odsianie błędnych adresów oraz osób, które nie wyrażają chęci otrzymywania przekazywanych treści, co ma bezpośredni pozytywny wpływ na dostarczalność i skuteczność realizowanych kampanii. Ponadto, nadawca może skupić swoje zasoby i czas, wyłącznie na subskrybentach, którzy mogą przynieść potencjalny zysk.

Jeśli odbiorcy nie potwierdzą subskrypcji za pierwszym razem, po pewnym czasie należy ponownie wysłać wiadomość potwierdzającą. Adresy użytkowników, którzy nie wykonają pożądanej akcji, powinny zostać usunięte z bazy odbiorców.

Zdj. 9 – Wiadomość potwierdzająca zapis na newsletter Pat&Rub.
Zdj. 9 – Wiadomość potwierdzająca zapis na newsletter Pat&Rub.
Wiadomość powitalna (wysyłana po potwierdzeniu zapisu)

Do odbiorców, którzy kliknęli w link potwierdzający chęć subskrypcji, wysłana zostaje natychmiast automatyczna wiadomość powitalna z podziękowaniem za zapisanie się na listę i powierzenie swojego adresu.

W wiadomości tej warto umieścić elementy, które ułatwią subskrybentowi przyszłe zakupy i współpracę. Mogą to być m.in. instrukcje dotyczące nawigacji po sklepie internetowym czy link do centrum preferencji, w którym odbiorcy mogą wybrać, jakiego typu treści i produkty ich interesują (np. kosmetyki dla kobiet lub mężczyzn, produkty dla określonego rodzaju cery) oraz częstotliwość, z jaką chcieliby je otrzymywać. Dzięki temu kolejne wiadomości zostaną dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji każdego subskrybenta.

Zdj. 10 – Wiadomość powitalna od firmy Tołpa. Zawiera indywidualny kod promocyjny wraz z instrukcją jego wykorzystania.
Zdj. 10 – Wiadomość powitalna od firmy Tołpa. Zawiera indywidualny kod promocyjny wraz z instrukcją jego wykorzystania.
Wiadomości zakupowe
3.1 Potwierdzenie rozpoczęcia realizacji zamówienia (wiadomość wysłana po otrzymaniu zlecenia)

Subskrybenci, którzy dokonali zakupu, powinni otrzymać automatycznie wygenerowaną wiadomość, która potwierdzi poprawnie zrealizowane zamówienie i poinformuje ich o czasie i miejscu dostarczenia przesyłki.

Jeśli przesyłka nadawana jest za pośrednictwem kuriera, przydatny może okazać się jej numer, dzięki któremu użytkownik będzie mógł ją śledzić, a co za tym idzie – lepiej zaplanować swój czas, co z kolei w znaczący sposób poprawi jego doświadczenie zakupowe.

Wiadomość potwierdzająca zamówienie nie powinna zawierać dużej ilości marketingowych treści, powinny jednak znaleźć się w niej elementy wpływające na rozpoznawalność marki. Pole nadawcy, temat i projekt wiadomości powinny od razu wskazywać na konkretnego nadawcę i cel danej wiadomości.

Informacja powinna zawierać linki odnoszące do strony internetowej Twojej firmy lub sklepu, w którym użytkownik będzie mógł obejrzeć szczegóły dotyczące zamówionego produktu oraz całości dostępnej oferty. Warto również umieścić w treści wiadomości link do centrum preferencji, dzięki któremu odbiorcy będą mogli samodzielnie decydować, jakiego rodzaju treści chcą otrzymywać.

Wiadomość powinna zawierać aktywny adres email nadawcy, na który użytkownicy będą mogli odpisać, w razie pytań lub uwag dotyczących zamówionych produktów. Być może popełnili błąd lub chcieliby dodać produkt do swojego koszyka – ułatwienie kontaktu uprości realizację zamówienia i rozwiązanie ewentualnych trudności.

Zdj. 11- Wiadomość potwierdzająca przyjęcie zamówienia do realizacji od ShinyBox.
Zdj. 11- Wiadomość potwierdzająca przyjęcie zamówienia do realizacji od ShinyBox.
Zdj. 12 – Wiadomość od StrawberryNET wysłana po złożeniu zamówienia. Zawiera podziękowanie oraz szczegółowy wykaz zamówionych produktów.
Zdj. 12 – Wiadomość od StrawberryNET wysłana po złożeniu zamówienia. Zawiera podziękowanie oraz szczegółowy wykaz zamówionych produktów.
3.2 Podziękowanie za zakup (Wiadomość wysyłana po złożeniu zamówienia)

Poza wiadomością potwierdzającą złożenie zamówienia ważne jest również podziękowanie za dokonanie zakupu i wybranie właśnie Twojej marki. Możesz tego dokonać poprzez zaplanowanie automatycznie generowanej, ale jednocześnie spersonalizowanej wiadomości. W tym miejscu warto również udzielić porad na temat wykorzystania zakupionych produktów i zaproponować odbiorcom możliwość śledzenia marki na różnych portalach społecznościowych. Dzięki temu nie ominie ich żadna istotna informacja dotycząca Twojej marki.

3.3 Sugestie na podstawie zakupu (Wiadomość wysyłana po 5 dniach od poprzedniego zamówienia)

Kolejną ważną wiadomością, jaką powinien otrzymać subskrybent, który dokonał zakupu, jest email zawierający rekomendacje powiązanych produktów. Rekomendacje można przygotować na podstawie najchętniej kupowanych produktów, historii zakupów, artykułów zakupionych przez znajomych użytkowników, itp.

Zdj. 13 - Fragment newslettera firmy estyl.pl, prezentujący rekomendowane produkty.
Zdj. 13 – Fragment newslettera firmy estyl.pl, prezentujący rekomendowane produkty.

Taka wiadomość powinna zawierać sugerowane produkty wraz z opiniami zadowolonych użytkowników. Bardzo ważna jest prawidłowo zastosowana segmentacja – sugerowane produkty powinny być zgodne z rzeczywistymi zainteresowaniami konkretnych subskrybentów.

Mogą to być m.in. oferta tylko dla kobiet, oferta konkretnego producenta, seria do pielęgnacji konkretnej części ciała.

Wszystkie te dane powinny znajdować się w systemie, jeżeli otwarcia i kliknięcia w linki oraz historia zakupowa klientów były dokładnie śledzone.

Społeczne dowody słuszności, takie jak opinie i recenzje innych użytkowników, również powinny znaleźć się w wiadomości zawierającej rekomendacje, aby wzmocnić jej przekaz i jeszcze skuteczniej zachęcić subskrybentów do wykonania wybranej akcji.

3.4 Prośba o opinię o zakupie (Wiadomość wysyłana po 2 tygodniach od poprzedniego zamówienia)

Po tym jak Twoi odbiorcy otrzymali zamówiony produkt, powinieneś dać im możliwość jego przetestowania oraz wyrażenia opinii na jego temat. Dzięki temu kolejni klienci będą mogli szybciej podjęć decyzje o zakupie.

Wyślij do subskrybentów wiadomość, która oferuje możliwość dokonania recenzji produktu. Możesz zaoferować w zamian jakąś formę gratyfikacji. Jeśli opinia ta będzie pozytywna, być może odbiorca postanowi dokonać kolejnego zakupu w Twoim sklepie.

3.5 Cykl wiadomości – opuszczony koszyk

(3 wiadomości wysyłane: 1 – w dniu niezrealizowanego zamówienia; 2 – trzy dni po niezrealizowanym zamówieniu, 3 – trzy tygodnie po niedokończonym zamówieniu.)

Nawet, gdy subskrybenci nie dokończą zakupów i opuszczą koszyk z produktami, warto wysłać do nich wiadomość. Możesz wysłać ją trzykrotnie, w różnych odstępach czasu, aby zwiększyć szansę na dokończenie zamówienia.

Wiadomość z cyklu „opuszczony koszyk” powinna zawierać przypomnienie o niedokończonym zamówieniu wraz z linkiem umożliwiającym szybkie przejście do sklepu i dokończenie rozpoczętego procesu.

Aby wzmocnić przekaz, warto również zwrócić uwagę odbiorców na malejącą dostępność danych produktów. Obawa przed stratą okazji do zakupu może być silnym bodźcem do dokonania zakupu.

3.6 Wiadomość reaktywacyjna (Wiadomość wysyłana do użytkowników, którzy od 90 dni nie otworzyli żadnej wiadomości)

Użytkownikom, którzy nie wykazują zainteresowania przesyłanymi treściami, należy wysłać wiadomość pobudzającą do działania. Wiadomość taka powinna zawierać dobrze zaplanowany temat wiadomości, sekcję preheader oraz ofertę, która ponownie zachęci odbiorców do skorzystania z Twojej oferty.

Jedną z najbardziej popularnych strategii dotyczących wiadomości reaktywacyjnej jest zaoferowanie indywidualnego kuponu lub kodu rabatowego do wykorzystania podczas zakupów w najbliższym czasie.

Zdj. 14 – Fragment wiadomości wysłanej przez Sephora. Wiadomość zawiera ograniczoną czasowo ofertę wraz z kodami rabatowymi.
Zdj. 14 – Fragment wiadomości wysłanej przez Sephora. Wiadomość zawiera ograniczoną czasowo ofertę wraz z kodami rabatowymi.
Zdj. 15 – Kolejna ograniczona czasowo oferta od ShinyBox
Zdj. 15 – Kolejna ograniczona czasowo oferta od ShinyBox
Wiadomości budujące zaangażowanie

Poza wiadomościami wysyłanymi automatycznie w odpowiedzi na akcje użytkowników, warto jest również od czasu do czasu wysyłać wiadomości mające na celu budowanie więzi i zaangażowania odbiorców.

4.1 Zaproszenie do grona fanów marki.

(Wiadomość wysyłana po tygodniu od zrealizowanego zamówienia)

Jednym z typów wiadomości budujących relacje z subskrybentami są wiadomości zapraszające do dołączenia do grona fanów danej marki. Mogą oni brać udział w dyskusjach tematycznych i otrzymywać najświeższe informacje na tematy bezpośrednio związane z produktami.

4.2 Wiadomości zawierający porady i wskazówki ekspertów.

Edukacyjny kontent cieszy się w branży kosmetycznej dużą popularnością. Ilość oferowanych produktów jest tak duża, że bez specjalistycznej wiedzy trudno jest dokonać właściwego wyboru (np. dobrać odpowiedni kosmetyk do cery lub właściwy rodzaj makijażu do typu urody).

Zdj. 16 – Zaproszenie na wideoczat z ekspertem od SUPER-PHARM.
Zdj. 16 – Zaproszenie na wideoczat z ekspertem od SUPER-PHARM.

Podziel się swoja wiedzą lub zaproś do współpracy ekspertów z branży. Zorganizuj szkolenie w dowolnej formie (np. poradnik lub video tutorial) i wykorzystaj email do jego promocji i dystrybucji.

4.3 Cykliczny newsletter ofertowy

(Wiadomość wysyłana co tydzień w tym samym dniu zgodnie z wynikiem testów A/B/X)

Regularnie wysyłaj wiadomości zawierające aktualne oferty promocyjne. Tym sposobem przyzwyczaisz odbiorców do otrzymywania wiadomości od Ciebie zawsze tego samego dnia o konkretnej godzinie.

Testuj czas wysyłki i wykorzystaj zebrane informacje do generowania większej sprzedaży.

Zdj. 17 - Fragment wiadomości prezentującej najlepiej sprzedające się produkty od hebe.
Zdj. 17 – Fragment wiadomości prezentującej najlepiej sprzedające się produkty od hebe.
4.4 Bestsellery (Wiadomość wysyłana na początku każdego tygodnia lub miesiąca)

Warto zaprezentować ofertę specjalną w zbliżającym się tygodniu lub miesiącu.

Zwróć uwagę na najlepiej sprzedające się produkty. Być może odbiorcy Twoich wiadomości zechcą wypróbować niektóre pozycje z oferty.

4.5 Wiadomości okolicznościowe (Wiadomości wysyłane automatycznie na podstawie danych podanych przez użytkownika lub w związku ze specjalnymi wydarzeniami)

Warto jest również prosić o podanie daty urodzin, imienin czy rocznicy ślubu użytkowników. Dzięki tym informacjom możesz wysyłać wiadomości z życzeniami oraz spersonalizowanymi ofertami specjalnymi w dniu ważnym dla danego użytkownika. Mogą to być wysyłki oparte o pozyskane dane lub inne popularne święta, takie jak Wielkanoc, Boże Narodzenie czy Majówka, w których warto prowadzić działania promocyjne.

Zdj. 18 – Wiadomość od days.pl informująca o promocji z okazji dnia chłopaka.
Zdj. 18 – Wiadomość od days.pl informująca o promocji z okazji dnia chłopaka.
Wiadomości zapraszające do działań offline

Poza wspomnianymi wiadomościami, które pozytywnie wpływają na konwersję i działania online, warto również zaprosić odbiorców do wykonywania akcji poza stroną internetową i e-sklepem.

Zachęcaj subskrybentów do wizyty w najbliższej drogerii, promuj wydarzenia, których jesteś organizatorem lub nad którymi obejmujesz patronat.

5.1 Przypomnienia o nadchodzących wydarzeniach.

(Wiadomości wysyłane dwa-trzy tygodnie przed nadchodzącym wydarzeniem)

Roześlij mailing informujący o nadchodzących wydarzeniach. Wydarzenia, które mogą zainteresować Twoich odbiorców, to m.in. spotkanie z ekspertem makijażu, stylistą lub blogerką modową.

Obowiązkowo promuj wszystkie wydarzenia, gdzie obecna będzie Twoja marka.

5.2 Nagrania z wydarzeń i podziękowanie za udział.

(Wiadomości wysyłane dzień lub dwa dni po wydarzeniu)

Poza zaproszeniem na konkretne wydarzenie, możesz również rozważyć wysłanie wiadomości przypominające o terminie jego rozpoczęcia, wiadomość z podziękowaniem za uczestnictwo oraz wiadomość zawierającą nagrania i zdjęcia z imprezy. Zachowaj jednak ostrożność – nie każdy odbiorca jest zadowolony z otrzymywania dużej ilości wiadomości.

Podsumowanie

Branża kosmetyczna pozwala na wdrożenie szeregu skutecznych działań email marketingowych. Stosunkowo niewielkim kosztem można przygotować profesjonalne akcje promocyjne, tworzyć atrakcyjne oferty sprzedażowe lub udostępniać wartościowe dla subskrybentów treści (porady, praktyczne wskazówki, itp.). Wszystkie działania pozwolą na stworzenie wyjątkowej relacji z klientami.

Jednym z wielu argumentów przemawiających za zastosowaniem email marketingu jest możliwość dokładnego mierzenia skuteczności poszczególnych działań. Profesjonalne narzędzia do email marketingu udostępniają szczegółowe statystyki dotyczące przeprowadzonych kampanii, dzięki którym można w prosty sposób kontrolować budżet i osiągnięte wyniki oraz mierzyć zwrot z inwestycji.

Dzięki automatyzacji procesu wysyłki możemy znacznie ograniczyć czas poświęcony na realizację kampanii. Odpowiednio zaprogramowane wiadomości mogą być automatycznie wysyłane na podstawie danych przekazanych przez subskrybentów (np. data urodzin, data dokonania subskrypcji, zainteresowania) lub w odpowiedzi na poszczególne akcje użytkowników (zapisanie się do newslettera, dokonanie zakupu, itp.).

Mamy nadzieję, że niniejszy poradnik podsunie Ci wiele pomysłów na ciekawe kampanie i pomoże w podniesieniu jakości wszystkich działań email marketingowych.

Uzyskaj DARMOWY, nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów,
które możesz w każdej chwili przeczytać online lub pobrać w formie pliku PDF

 • Rozdziały: 6
Dołącz do Programu Certyfikacyjnego
Bądź na bieżąco z najnowszymi materiałami i webinarami. Zapisz się na nasz newsletter!